Selfi generacija

Piše: Ljiljana Bailović
Muzika selfi generacije je narcisoidna i materijalistička u mnogo većoj meri nego što je to bio slučaj pre 20 godina, pokazalo je novo istraživanje kompanije „Masterkard”, a preneli razni internet portali. Navode se i istraživački nalazi: danas se u pesmama reči „ja” i „moj” koriste za 43 odsto više nego ranije, dok se korišćenje reči „ti” značajno smanjilo, a to je bila najpopularnija reč 1998. godine…
I eto nam još jednog prebrzog i površnog zaključka. Kao, stižu sebične, infantilne i, uopšte, sve problematičnije generacije, za razliku od nas koji smo bili mnogo bolji i odgovorniji kad smo bili „u njihovim godinama”. Pa što smo ih onda vaspitali da budu takvi kakvi nam se sad ne sviđaju?! Mada – i roditelji su, zajedno sa decom, u žrvnju koji okreće „nevidljiva ruka kapitala”, cedeći profit iz svega… No, ovoga puta nisam htela da govorim o tom velikom problemu, nego o promenjenom ritmu čovekovog biološkog časovnika.
Meni se čini da čovekov životni bio-ritam izgleda drugačije kad prosečni vek broji 50-60 godina starosti, a drugačije kad se taj prosek popne na 80 godina. Promeni se i produži ukupna životna perspektiva vrste, zar ne? Mislim, ima bioloških formi koje za samo jedan dan završe ceo životni ciklus, pa im je takva i „vremenska perspektiva”. Šta se događa sa vrstom i njenim jedinkama kad se, zbog (generalno) boljih uslova života i bolje medicine, životni horizont pomeri „u dalj” za 20 godina? Promeni se, valjda, i ritam životnih ciklusa. Deca više znaju i ranije ulaze u pubertet, ali kasnije sazrevaju, a i školovanje im duže traje, osećaj mladosti ih kasnije napušta… Selfi generacija je deo tog procesa, i za sada je pratimo u ranoj „ja” fazi pubertetskog narcizma. Pred njima je još čitavih 70 godina života… Ako ih u tome ne prekrate generacije mnogo-mnogo starije od njih, u čijim su rukama sve upravljačke palice ove Planete. I opasni crveni dugmići takođe…