Uskutočnená Martinská zábava v Aradáči: na stôle najlepšie biele a červené vína

Pokrstené sú dobré, mladé vína

 

1-1Aradáčski vinohraníci sa netrápili, že v piatok 13. nebudú mať šťastia a vo veselej atmosfére sa zoskupili milovníci vína, aby vychutnali mladé vínka, a tradične ich pokrstili.
Svoje najlepšie mladé biele a červené vína do Harmónie prinesli aj mladí ale skúsení vinohradníci, ktorí predstavujú budúcnosť tohto spolku.
O kvalite a kvantite všetci hovorili v superlatíve.
Ivan Pleva, 24-ročný vinohradník, povedal, že tohoročné vína budu výnimočné.
– Červené vína budú aj lepšie od bielých, pretože prirodzene majú viac cukra. Závisí aj od sorty hrozna, ale už teraz môžeme oceniť, ktoré istotne bude fenomenálne a ktoré bude dobré. Ale opakujem, toho roku všetke budú veľlni velľmi dobré – poznačil Ivan a dodal: – Toho roku sme nemuseli striekať vinohrad pretože nebolo mnoho chorôb, teda na listoch a hrozne nebolo mnoho chemických, pre zdravie ľudí a kvalitu vína škodlivých látok.
Preto, že je jeho vinohrad mladý, nasadil doňho nove sorty – traminac, chardonnay, a od stolných sortov má hamburg a viktoriu.
1-2Vo vinohrade robí celá rodina, a víno vyrába samy asi päť rokov. Všetko čo vie naučil sa od starého otca a otca. Otec sa zaoberá vínom a jeho výrobou asi 20 rokov, teda mal sa čo naučiť od neho.
V Temeríne získal doteraz štyry zlaté medaily, a niekoľko pohárov vyhral na aradáčskej Vinariáde.
Aj Igor Hučok vo vinohrade má pomoc. O vyýrobe vína sa, predsa, samy chce naučiť.
– Vinohrad pestujeme otec, brat a ja, a často nám pomáhajú nádničiari, pretože sa nám samim nepodarí urobiť všetko potrebné. Vínom sa bavím najčastejšie ja, ale majú svoju úlohu aj otec sa brat Jaroslav. Učím sa o nových metódach, a usilujem sa aby som zdokonalil svoj systém výroby a pretáčania. V skryni už máme niekoľko pohárov a medailov z medzinárodnéj degustácie v Temeríne, ako i z Vinariády v Aradáči – uviedol 26-ročný Igor.
Zhoduje sa, že kvalita vína je veľmi dobrá.
-Ale keď sme mali oberať pršalo, takže hrozno bolo vodnavejšie ako čo mohlo byť, ale rok bol idealny pre vinohrad. Mohlo víno byť aj sladšie, ale je sladké nadostač. Na rozdiel od minulého roku, keď bolo kyslé a všeobecne zlé, aj ho bolo málo, tento rok bol výborný.
Jano Hrubík sa hroznom zaoberá spolu so svojím otcom, od ktorého sa naučil mnoho, z ohľadom na to, že je otec skúsenejší od neho.
Pestuje asi 7.000 kŕčov, a v tom učinkuje celá rodina. Predsa, o vinohrad sa stára s otcom, a tak spojili skúsenosť a vedomosti, ktoré získal na štúdiach na Poľnohospodárskej fakulte v Novom Sade. Študoval práve na odseku pre vinohradníctvo.
-Dosť vecí som sa naučil práve od otca doma, ale dostal som aj mnoho informácií na fakulte od profesorov, a tie nové metódy uplatňujem aj na svojom vinohrade a víne – vysvetlil Janko.
Z bielych vínov mám rizling, muskat otonel, sauvignon blanc. Rose hlavne robime z frankovky, a z červených vín máme cabernet sauvingnon, merlot a frankovku.
Výrobou páleného sa nezaoberá vážne, tvrdí, aspoň nie v tom zmysle, že na to dáva dôraz.
-Máme takých 1.000 kŕčov, z ktorých krozno predávame na trhu, a z toho čo sa nepredá robíme pálené. Nielen z hrozna, ale aj z marhuli a duly. Myslím si, že podobne ako hrozno, aj ovocie toho roku dozrelo pekne, malo mnoho slnka a tepla. Teda, aj pálené má dosť cukra, práve ako víno. Dúfam, že sú všetci vinohraníci veľmi spokojní kvalitou a kvantitou – povedal tento 26-ročný Aradáčan.
O tom, že má dobré víno aj keď má málo hrozna a zmenšenú kvalitu, hovori cena pre najlepšie biele vína od minulého roku, ktorú získal na aradáčskej degustácii. Má aj pohár z Vršca, niekoľko zlatých medailov z Temerína.