GIMNAZIJALCI POKREĆU PROMENE U DRUŠTVU

Kreativni, inovativni i uporni

Školsku godinu za nama obeležili su brojni poduhvati mladih aktivista Zrenjaninske gimnazije. U cilju sprečavanja zavisnosti osmislili su društvenu igru „Black out”. Priređene su brojne pesničke večeri i izložbe. Grupa Need for green inicirala je ozelenjavanje krovova autobuskih stajališta u gradu.
Pored toga, uz podršku profesora trudili su se da podignu svest o važnosti kulture sećanja, temama vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja.

MESTO ZA SVAKOG
Društvo kreativnih gimnazijalaca broji oko 100 članova. Oni učestvuju u radu dramske sekcije, organizuju pesničke večeri, izložbe fotografija i slika, posete pozorištu. Kako objašnjava Mija Đerić, učenica drugog razreda, deluju kao grupa.
– Uključila sam se u red sekcije jer želim da se moj glas čuje. U slobodno vreme volim da crtam i slikam. Radove izlažem na našim izložbama. Na pesničkim večerima recitujem, sviram gitaru, a ponekad i glumim – kaže Đerić.
Hana Ninković u rad Društva uključena je otpočetka. Svira gitaru i klavir, bavi se fotografisanjem, piše poeziju i glumi.

ŽELJA ZA PROMENOM
Kako bi ukazali na alarmantni problem zavisnosti kod mladih Milica Danikov, Mateja Frank, Marija Daruši, Matija Gogić i Mihajlo Manigodić osmislili su društvenu igru „Black out”. Na okružnom i nacionalnom takmičenju ostavrili su zapažene rezultate i osvojili srca publike.
– Želeli smo da na zabavan, ali edukativan način pokažemo ozbiljnost problema. Igra pokazuje situacije iz realnog života i načine na koje zavisnost šteti pojedincu, ali i društvu – objašnjava Milica Danikov.
Kako kaže, u projekat se uključila sa željom da doprinese promenama. Naglašava da je ključna bila podrška profesora Edija Darušija.
– Čini mi se da su moji vršnjaci sada više zainteresovani za vannastavne aktivnosti. Na našim primerima videli su koje su prednosti aktivizma. Ranije je problem bila manja informisanost, ali sada putem društvenih mreža informacije dolaze do većeg broja učenika – smatra Danikov.

TRUD I DISCIPLINA
Zahvaljujući timu „Need for green” ove godine postavljeni su zeleni krovovi na tri autobuska stajališta u gradu. Inicijativu ozelenjavanja su pokrenuli maturanti Marija Daruši, Matija Gogić, Nemanja Radulj i Gavrilo Cabadaj. Motivisalo ih je to što su stajališta propala, pa je na njihovim krovovima krenula da raste trava. Zamisao su podržali „Karitas”, UNICEF i Vlada Švajcarske.
– Cilj nam je da projekat primenimo na sva stajališta u gradu. Zeleni krovovi održavaju biodiverzitet i povećavaju zelene površine. Na ovaj način želimo i da promovišemo korišćenje gradskog prevoza – objašnjava Cabadaj.
Gimnazijalac ističe da se sve više njegovih vršnjaka interesuje za aktivizam.
– Primetio sam da su se mnogi ugledali na nas. Realizacija projekta je veliki izazov. Stalno ima uspona i padova. Uz trud, rad i disciplinu dolaze i rezultati – ističe naš sagovornik.

Prema rečima Marije Daruši, dobra strana aktivizma su i putovanja. Imali su priliku da se umreže sa vršnjacima koji imaju iste ideale.
– Za osam meseci upoznali smo oko 500 vršnjaka. Kroz druženje sa njima dobijamo nove ideje, razvijamo ih i usavršavamo. Pokazali smo da je sve moguće ako nešto zaista želimo – poručila je Daruši na tribini „Aktivizam mladih” koja je nedavno održana u Kulturnom centru. Moderator je bio Đorđo Prstojević.

J. Šormaz

  • INSPIRATIVNO OKRUŽENJE
    Kreativni potencijal učenika Zrenjaninske gimnazije je ogroman. Ideje koje čuče u njenim đacima su ono što škola može ponuditi na lokalu i šire, smatra Edi Daruši, profesor filozofije i mentor mladih aktivista.
    – Biti inovativan, različit i kritički nastrojen prema okruženju je imperativ obrazovanja za 21. vek. Gimnazija nudi ambijent u kojem učenici mogu prepoznati ono najbolje u njima i pokazati svetu koliko vrede – ističe Daruši.
    Dodaje da su nastojanja đaka prepoznali na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou.