ZAŠTITNIK GRAĐANA PROVERIO KOLIKO SE RADI NA STVARANJU BOLJIH USLOVA ŽIVOTA
Raste broj predmeta u službi za zaštitu dece i mladih
Javna preduzeća i ustanove, u saradnji sa lokalnim ombudsmanom, prošle godine bila su angažovana na uspešnijem ostvarivanju prava građana. U toku 2023. godine sprovedena su istraživanja o zadovoljstvu uslugama koje pružaju gradska preduzeća, nabavljena je medicinska oprema, radilo se na zaštiti mladih, pružena je pomoć socijalno ugroženom stanovništvu, navodi se u Izveštaj o radu lokalnog ombudsmana za 2023. godinu, koji su nedavno usvojili odbornici.
RENOVIRANO RAZVOJNO SAVETOVALIŠTE
Lokalna samouprava je protekle godine podržala sugrađane koji iz socijalnih ili ekonomskih razloga nisu bili u mogućnosti da reše stambene potrebe. Među njima su beskućnici, korisnici socijalne pomoći, žrtve porodičnog nasilja i oni čiji su domovi opasni po zdravlje. Njima su privremeno dodeljeni stanovi koji su u vlasništvu Grada.
U cilju unapređenja rada sa decom sa poteškoćama u razvoju, Dom zdravlja „Dr Boško Vrebalov” prošle godine je renovirao Razvojno savetovalište. Kompletno je opremljeno nameštajem, igračkama i medicinsko-pomoćnim sredstvima. Pored toga, nabavljena je i medicinska oprema: sanitetsko vozilo, pet kanalnih EKG aparata sa kolicima i spirometar sa računarom.
Kako bi povećala obuhvat dece, pogotovo one iz osetljivih grupa, Predškolska ustanova realizovala je projekat „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje”. Njime je nastojala da kroz različite programe uključi što veći broj mališana koja do sada nisu bila deo sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
– Pažnja je posvećena i saradnji sa roditeljima. Sa decom realizujemo radionice na temu dečijih prava, razvoja samopoštovanja i konstruktivnog rešavanja problema – kažu iz Predškolske ustanove.
U cilju zaštite prava i bezbednosti dece u okviru Ustanove redovno funkcioniše sedam timova. Oni se, između ostalog, bave razvojnim planiranjem, profesionalnim razvojem zaposlenih i zaštitom dece od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.
POTREBNO VIŠE HRANITELJA
U izveštaju koji su dostavili ombudsmanu, iz Centar za socijalni rad ističu da se ne smanjuje broj predmeta u službi za zaštitu dece i mladih, bez obzira na to što ukupan broj stanovnika opada i što se broj starih povećava.
– Taj problem postoji godinama. U toku 2023. nije smanjen broj dece koja su izmešetena iz biološke porodice. Iz hraniteljskih porodica su izašla samo ona koja su završila srednju školu i osamostalila se, a samo dvoje je vraćeno u biološku porodicu – kažu iz ove gradske ustanove.
Navode da je potreban vrlo intenzivan rad sa biološkim porodicama, značajnija materijalna podrška i veći broj hranitelja.
– Prošle godine zaključena su tri usvojenja. U hraniteljskim porodicama je 113 dece, od čega je polovina van teritorije Zrenjanina. Otvorena su 92 nova predmeta zanemarivanja dece. Na smeštaju u ustanovama socijalne zaštite bilo je 28 dece i mladih – ističu iz Centra.
Kako objašnjavaju, usled tragičnih događaja u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar” u Beogradu došlo je do senzibilnijeg i bržeg reagovanja institucija na pojavu vršnjačkog nasilja.
– U toku godine su nam prijavljena 73 nova slučaja. Porastao je broj postupaka za zaštitu od nasilja u porodici, bilo ih je 213 – objašnjavaju iz Centra za socijalni rad.
Navode da je uočen i porast broja postupaka zbrinjavanja odraslih i starih lica koji su zdravstveno obolela ili teže pokretna. Pored toga, izražena je potreba za Prihvatilištem za odrasla i stara lica u kriznim situacijama, beskućnike i prosjake.
Na funkciji ombudsmana nalazi se Slavica Mihaljica.
J. Šormaz
- 902 ŽRTVE NASILjA U PORODICI
Prema izveštaju o statističkim podacima Policijske uprave, tokom prošle godine u događajima sa elementima nasilja učestvovala su 53 maloletna lica, a 89 je bilo oštećeno. U pitanju su bile telesne povrede, zlostavljanje, mučenje, zapuštanje, silovanje, ugrožavanje sigurnosti, nasilničko ponašanje.
Prijavljena su 733 slučaja sa elementima nasilja u porodici. Podnete su 203 krivične prijave i izrečeno je 703 hitnih mera prema prijavljenim nasilnicima. Evidentirana su 772 učinioca i 902 žrtve.