„VIA FEMINA” POMAŽE DEVOJČICAMA DA RAZUMEJU SEBE

Dragocena iskustva iz ugla „starije sestre”

Nedostatak izvora za rešavanje problema sa kojima se susreću devojčice inspirisalo je učenice Zrenjaninske gimnazije da osnuju kompaniju „Via femina”. Teodora Radičev, Staša Aleksić, Kaja Nović, Milica Danikov i Zorka Prstojević kroz sopstvena iskustva, uobličena u knjigu odlučile su da im pruže podršku pri prevazilaženju izazova savremenog doba.
Kako objašnjavaju, prvo izdanje „Pisma starijih sestara – šta bih volela da sam čula” obrađuje 18 značajnih tema. Među njima su: reproduktivno zdravlje, nesigurnosti, međuljudski odnosi, samopouzdanje, mentalno zdravlje… Namenjeno je uzrastu od 11 do 15 godina. Za ovu formu su se odlučile jer su želele da promovišu čitanje.
– U biblioteci se može naći literatura koja se bazira prvenstveno na fizičkim promenama. Malo je one koja se bavi društvenim ili pitanjima koja sami sebi postavljamo. Takođe, postoji generacijski jaz između pisca i čitaoca. Zbog toga naša knjiga ima ton priče starije sestre – kažu članice „Via femina”.
Ističu da putem ove knjige žele da podstaknu devojčice da se priključe i zajednici na njihovom sajtu. Ideja je da na njemu razmenjuju iskustva i savete, međusobno se pomažu i komuniciraju sa timom učeničke kompanije.
Ideju su predstavile na regionalnom takmičenju Dostignuća mladih u Srbiji.
SAVREMENE TEME
Teodora Radičev, učenica drugog razreda, takmiči se iz hemije, polaznica je istraživačke stanice „Petnica” i članica učeničke kompanije „Equalife”. U okviru knjige nalaze se njeni tekstovi na temu profesionalne orijentacije i biranja budućnosti, kao i samopouzdanja i javnog nastupa.
– Smatram sebe svestranom osobom i još uvek ne znam čime želim da se bavim. Verujem da niko ne treba da nas sputava u onome što želimo. Zbog toga sam se osvrnula na priče iz ranog detinjstva kada sam prvi put čula „ne možeš to, ti si devojčica” i prenela kako sam se nosila sa tim – kaže Radičev.
O položaju žena u sportu i aktivizmu mladih pisala je Staša Aleksić, učenica drugog razreda. Polaznica je seminara biomedicine u „Petnici”, članica „Equalife” i Evropskog parlamenta mladih. Trenira ples.
– Kroz primere izazova uspešnih sportistkinja želela sam da motivišem mlade devojke da ne odustaju od bavljenja sportom. Tekst sadrži i savete iz mog ličnog iskustva. Pored toga, pokušala sam i da zainteresujem čitateljke da se uključe u vannastavne aktivnosti i da kroz rad u sekcijama pokrenu inicijativu i doprinesu lokalnoj zajednici – priča Aleksić.
TIMSKI RAD
Učenica trećeg razreda, Milica Danikov, odlučila je da projektu doprinese tekstovima na temu ambicije i balansiranja obaveza.
– Pokušala sam da ohrabrim devojčice da se ne plaše nepoznatog i iskoriste svaku priliku koja im se pruži. Važno je pratiti svoje snove, ali i postaviti realne ciljeve – kaže Danikov.
Naša sagovornica svira flautu i klavir, pohađa seminar astronomije u „Petnici” i trenira ples. Deo je učeničke kompanije „Blackout” i učestovala je u projektu „Minerva”.
– Idem u dve škole, treniram i uključujem se u razne projekte. Želela sam sa mlađim devojčicama da podelim savete o balansiranju obaveza, ali i da ukažem na značaj slobodnog vremena – kaže Danikov.
Kaju Nović, učenicu drugog razreda interesuje psihologija. Zbog toga je odlučila da obradi temu društvenih mreža i njihov uticaj na mlade.
– Sadržaj koji konzumiramo može negativno da utiče na nas i doprinese razvoju nesigurnosti. Kroz ovaj tekst htela sam da ukažem koliko je važno da se ne poredimo sa drugima, već da pratimo svoj lični progres – objašnjava Nović.
Raznolikom sadržaju knjige doprineli su svojim tekstovima i doktorka Tijana Aleksić, kao i učenice Gordana Lazić i Nina Komluški. Mentor tima „Via femina” je profesor filozofije i građanskog vaspitanja Edi Daruši. Podršku za prelom i lekturu pružili su im Tanja Ćirić i Vladimir Tot iz Gradske biblioteke.

J. Šormaz