BRANISLAV GAGIĆ, PROFESOR TROMBONA, DIRIGENT I ORGANIZATOR MANIFESTACIJA
Ljubav prema muzici stiče se od malih nogu
Početkom februara u našem gradu održaće se 18. „Vojvođanski bras festival”. Događaj će okupiti više od 60 učenika i studenata limenih duvača. Ugostiće ih Branislav Gagić, profesor trombona u Muzičkoj školi (MŠ) „Josif Marinković”. On više od dvadeset godina radi na promociji limenih duvačkih instrumenata. Gagić je obrazovanje započeo u Zrenjaninu, u klasi profesora Vendela Tapaija, a nastavio na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Tokom studija bio je član orkestra Pozorišta na Terazijama i Beogradske filharmonije. Nakon diplomiranja radio je u Srpskom narodnom pozorištu (SNP) i MŠ „Isidor Bajić” u Novom Sadu. Bio je i član vojnog orkestra. U Zrenjanin se vratio na poziv profesora Tapaija sa ciljem da ponovo pokrene rad Gradskog duvačkog orkestra. Potom se i zaposlio u Muzičkoj školi.
U protekle dve decenije njegovi đaci osvojili su oko 200 nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima. Gagić je predsednik vojvođanskog Aktiva limenih duvača i predstavnik Srbije i bivših jugoslovenskih republika u Svetskoj asocijaciji duvačkih orkestara (WASBE).
Na koji način motivišete učenike koji donose sve više priznanja?
– Mišljenja sam da svako dete treba da prođe nižu školu i na taj način stekne osnovu muzičke kulture. U tom uzrastu dozvoljavam učenicima da se igraju, jer mi je želja da zavole muziku, trombon i duvače. Logično je da ne mogu, niti treba svi da budu muzičari. Cilj je da stvorimo dobru slušalačku podlogu i kvalitetnu publiku. Oni koji su zaintersovani i sposobni dalje da rade će se izdvojiti. U svakoj generaciji barem jedan đak nastavio je dalje školovanje u srednjoj školi i to je sasvim dovoljno. Veoma sam ponosan na celu moju klasu i bivše učenike, kao i na činjenicu da đaci koje sam izveo na put sede u profesionalnim orkestrima širom Srbije.
Koliko događaji kao što su „Vojvođanski bras festival” i „Begej fest” utiču na popularizaciju duvačkih instrumenata u našem gradu?
– Smatram da Zrenjanin ima publiku koja je zainteresovana za takvu vrstu muzike. Nastupi đaka i studenata na „Vojvođanskom bras festivalu” imaju veliki uticaj na sve koji dođu da ih čuju, jer se može tačno pratiti kako napreduju mladi muzičari. Veoma je dobro i praktično to što se organizuje pre takmičarske sezone. To je prilika da učenici izađu iz svojih sredina i nastupe u drugačijem ambijentu. Korisno je za mlađe đake da čuju starije kolege, a ujedno i za nas profesore. To je prilika da razmenimo iskustva.
Godinama vodite Gradski duvački orkestar i često putujete u inostranstvo. Kako nastupanje van poznate sredine utiče na đake?
– Prvi put smo van zemlje išli pre oko 20 godina. Mnogi, pre toga, nikada nisu izašli iz države. Susreli su se sa različitim kulturama i vršnjacima iz celog sveta, što je jako dragoceno. Smatram da je umrežavanje veoma bitno. Imam odličnu saradnju sa kolegama. Oni znaju da mogu da računaju na nas kada traže tromboniste za svoje orkestre. Na taj način mladi muzičari stiču veliko iskustvo i nove prijatelje. Moji učenici su učestvovali u radu međunarodnih projektnih orkestara. Tim povodom nedavno su išli u Mađarsku, potom i u Rusiju.
Na koji način ostvarujete planirane aktivnosti?
– Snalazimo se na razne načine. Imamo podršku Gradske uprave i zahvalan sam za sve što dobijemo. Međutim, ona je dosta skromna, jer za kulturu nema dovoljno sredstava. Tehničku podršku imamo od Turističke organizacije i Kulturnog centra. Uvek možemo da računamo na gradske ustanove kulture i uzajamno se pomažemo. Kada su u pitanju veći projekti, kao što su „Vojvođanski bras festival” i „Begej fest”, finansiranje se svelo na konkurse na nivou Grada, Pokrajine i Republike.
Sa „Bid bendom” često nastupate u gradu. Kakve su reakcije Zrenjaninaca?
– U pitanju je jedan veoma profesionalan orkestar u kojem muziciram zajedno sa kolegama. Već nekoliko godina, tokom leta, u sklopu „Banatske bajke”, sviramo u gradskoj bašti. Svakog vikenda mesta su bila popunjena i reakcije sugrađana su dosta dobre. Naš repertoar je vrlo šarenolik. Smatram da ne postoji loš žanr, nego samo loša muzika. Uglavnom sviramo evergrin sa primesama džeza, zatim latino note i starogradske pesme. Nastupali smo na raznim događajima u zemlji i inostranstvu. Neki od njih su: „Letnji erski ulični kabare” u Čajetini, „Nišvil”, „Novosadski džez festival” i manifestacije u Mađarskoj i Rumuniji.
Koji su Vam planovi za naredni period?
– Nakon „Bras festivala” na Petrovaradinu nastupamo sa školskim duvačkim orkestrom. Trenutno se moji učenici pripremaju za Međunarodno takmičenje „Davorin Jenko” u Beogradu, a zatim sledi i republičko nadmetanje. I ove godine u junu organizujemo „Begej fest” i WASBE konferenciju. Na jesen smo pozvani na festival duvačkih orkestara u Grimi (Nemačka) gde ćemo predstavljati Srbiju.
Jovana Šormaz