BRANISLAV GAGIĆ SA „BID BENDOM” SVAKOG VIKENDA UVESELJAVA BROJNE ZRENJANINCE

Magična moć muzike

U Gradu na obalama Begeja retko koji događaj preraste u jedinstven fenomen. To je pošlo za rukom „Banatskoj bajci”, omiljenoj letnjoj manifestaciji sugrađana. Organizatori su Kulturni centar, „IP Media 023” i Turistička organizacija. Pokrovitelj je Grad.
Iz dana u dan, u bogatom programu koji su pripremili, uživaju sve generacije. Nije im teško da, čak i po vrućini, posete predivnu Gradsku baštu. Neretko, traži se mesto više. Po dolasku, Zrenjaninci vole da naruče omiljena osvežavajuća pića i lagano se prepuštaju umetničkom ugođaju.

KNJIŽEVNE VEČERI, KONCERTI, PROJEKCIJE…
Ponedeljkom publiku zabavlja bend Elektrotehničke i građevinske škole „Nikola Tesla”, „Strujni udar”, omiljen među tinejdžerima. Utorkom su degustacije, vinske priče i muzika trija „Hand made”. Stvaraoci iz Okruga predstavljaju se sredom u multimedijalnim večerima. Mališanima pripada četvrtak, kada uživaju u kreativnim radionicama i crtanim filmovima.
Vikend je poseban. Pažnju privlači Milica Dosković, vokalna solistkinja i članica Opere novosadskog Pozorišta. Njenom moćnom glasu niko ne može da odoli. Može se reći da je postala brend „Banatske bajke”. To je postigla jedinstvenim repertoarom, pesmama na ruskom, gruzijskom, francuskom i engleskom, ali i narodnim i duhovnim izvedbama. Nedeljom gostuju kulturno-umetnička društva, folkloraši i drugi zanimljivi umetnici iz Grada i okoline.

MILJENICI PUBLIKE
Već šest godina,po pravilu, subota je rezervisana za „Bid bend”. Vodi ga profesor trombona Branislav Gagić. Binu deli sa prijateljima, profesionalnim muzičarima. Prema rečima koordinatorke programa, Maje Pandurov, za njihove koncerte mesta su unapred rezervisana. Naša sagovornica napominje da je bilo situacija kada ih ni kiša nije zaustavila. Nisu odustali ni svirači, a još manje veseli Zrenjaninci.
– Uprkos tome što ih često slušam, iznova sam oduševljena kako njihovom muzikom, tako i posećenošću i magijom koju naprave. Uvek su spremni za nove izazove i sve rade sa puno ljubavi. Imali smo priliku da pored njih čujemo i mlade nade kojima daju prostora. Što se tiče nas kao organizatora, a i gostiju – ne bismo ih menjali – poručila je Maja Pandurov i dodala da su odlično prihvaćeni i u naseljenim mestima (Taraš, Botoš i Boka) koja je obišao karavan „Banatske bajke”.

ŠAROLIK REPERTOAR
Više o orkestru ispričao je Branislav Gagić. Prema njegovim rečima, sastav opstaje više od 15 godina. Nastupali su na svim važnim manifestacijama u gradu, ali i van lokalnih okvira. Ističu novosadski „Festival uličnih svirača” i „Nišvil”. Pojavili su se u Vršcu, Čajetini, Zlatiboru, Tivtu, Herceg Novom, Kotoru, Maku i Morahalomu. Gagić podseća da su na Međunarodnom takmičenju „Begej fest” osvojili prvu nagradu i gran pri. Više puta svirali su u Rumuniji, po pozivu Španskog konzula u Temišvaru.
– Veoma nam je drago što nas svi slušaju – od roditelja sa decom i bebama, do penzionera. Interakcija nam je najvažnija, jer garantuje dobar nastup. Zrenjaninci sa nama pevaju i plešu. Tome najviše doprinose muzičari. Imaju veliko iskustvo kao solisti i članovi raznih orkestara u svojim dugogodišnjim karijerama. Veoma je važno i redovno vežbanje, kako idividualno, tako i zajedničko. Izvodimo po nekoliko novih pesama, što deluje osvežavajuće.
Recept za dobru zabavu i posećenost je šarolik repertoar. Sviramo evergrin, salsu, valcere, tango, pop, rok, džez standarde, obrade starogradskih i narodnih pesama u modernom ritmu – ispričao je Gagić.

VRHUNSKI PROFESIONALCI
Iskoristio je priliku i da predstavi članove, iako su njihova imena dobro poznata Zrenjanincima. Podsetio je i da pojedini predaju u Muzičkoj školi „Josif Marinković”.
Ana Aleksić Šajrer (vokal) solo pevanje i specijalizaciju završila je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Nastupala je uz pratnju klavira, kamernih i simfonijskih orkestara, na koncertima širom Srbije i Evrope. Kao vrhunski stručnjak često je pozivana da bude članica žirija republičkih i međunarodnih takmičenja u zemlji i inostranstvu.
Slobodan Ćirić (truba) je osnove džeza stekao na akademiji u Gracu (Austrija). Učestvovao je u radu Operskog orkestra SNP u Novom Sadu, Zrenjaninske filharmonije i „Gradskog duvačkog orkestra”. Milan Milisavljević znanje harmonije i aranžiranja učio je na novosadskoj Muzičkoj akademiji. Sarađivao je sa brojnim sastavima. Profesor je muzičkog u osnovnim školama „Dositej Obradović” i „Svetozar Marković Toza” u Elemiru.

Slobodan Antonin (klavijature) je umeće sviranja dobio od svog nastavnika, čuvenog Ede Molnara. Karijeru je gradio od folklornih do zabavnih i džez orkestara. Svestrani je ljubitelj muzike, što ga je podsticalo da se neprestano usavršava.
– Ove godine „Bid bend” je dobio pojačanje. Pevač Lisdian Abreus de la Rosa je zbog ljubavi pravo sa Kube došao u Melence. Ima bogato iskustvo i lepo se uklopio u naš ansambl – dodao je Gagić.

Miroslava Malbaški
Foto: Dragiša Nadlački „Sova”