DRUŠTVO ZA ZAŠTITU PTICA UPOZORAVA NA UPOTREBU NEDOZVOLJeNIH UREĐAJA U LOVU
Za četiri godine vabilice nađene na sedam mesta u Okrugu
Polovinom avgusta počela je sezona lova na prepelice, tokom koje se širom Srbije masovno koriste zakonom zabranjene elektronske vabilice. One svake godine dozivaju u sigurnu smrt oko 50.000 prepelica, upozorava Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPS). Na njihovoj mapi zabeleženih slučajeva upotrebe vabilica proteklih godina nalaze se i lokacije iz Srednjeg Banata. Za to krivično delo u poslednje četiri godine niko pred zakonom nije odgovarao, navode nadležni.
REMETE SEOBU PTICA
Iskonski i prirodni stanovnik naših livada i njiva, divlja prepelica je najmanja vrsta divlje koke, veličine pesnice odraslog muškarca, objašnjavaju u Društvu. Problemi počinju od avgusta kada prepelice kreću na put od nekoliko hiljada kilometara ka zimovalištima u severnoj i podsaharskoj Africi.
– Tokom lovne sezone je široko rasprostranjena upotreba vabilica, elektronskih uređaja koji glasno dozivaju prepelice kako bi potom bile ubijene iz puške krivolovaca. Procena je da se tokom lovne sezone širom Srbije koristi 600 do 1.000 vabilica. One su izuzetno opasne i zato što remete puteve seobe ovih ptica. One dozivaju prepelice na uglavnom nepodobna staništa, poput oranica obilno tretiranih pesticidima, što dodatno utiče na zdravlje i spremnost na dugu seobu onih ptica koje uspeju da prežive – objašnjavaju u Društvu za zaštitu ptica.
Predočavaju da je korišćenje elektronskih vabilica zabranjeno Zakonom o zaštiti prirode, Zakonom o divljači i lovstvu, te nizom međunarodnih ugovora. Ističu da je, prema domaćem Krivičnom zakoniku, upotreba tih uređaja u lovištu okarakterisana kao krivično delo za koje je zaprećena zatvorska kazna od šest meseci do tri godine.
U prethodne dve godine, aktivisti ove organizacije zabeležili su da su se elektronski uređaji za lov koristili na šest lokacija u Okrugu. Međutim, u Osnovom tužilaštvu za „Zrenjanin” navode da od 2020. do 2024. godine njima nije podneta nijedna krivična prijava zbog korišćenja elektronskih vabilica u lovstvu.
Konkretno, vabilice su nađene: u okolini Jaše Tomića (septembar 2022. godine), zatim Krajišnika (avgust 2022), Sečnja (avgust 2022), Aradca (avgust 2020), Knićanina (septembar 2020. i 2021) i na dve lokacije kod Banatskog Dvora (septembar 2023).
DIVLJAČ SE NE IZUČAVA KAO PRE
Pravi lovac voli prirodu i uživa boraveći u njoj, napominje za „Zrenjanin” Predrag Maljković, predsednik Lovačkog društva „Žitište”. Ističe da njihovi članovi striktno poštuju zakonske propise o lovstvu.
– Trudimo se da suzbijamo krivolov i on je sada u našem lovištu sveden na minimum. Stalno smo na terenu, bilo je i neprijatnih situacija sa krivolovcima – ističe Maljković.
Naš sagovornik predočava da električne vabilice nisu zabranjene za sve slučajeve, navodeći da smeju da se koriste za treniranje pasa i za predatore.
Apel Društva za zaštitu i proučavanje ptica podstakao ga je na razmišljanje o tome kako se, prema njegovim rečima, ne vodi dovoljno računa o ugroženim autohtonim vrstama poput domaćeg vrapca i gugutke.
Maljković pozdravlja to što mladi ljudi, poput članova Društva za zaštitu ptica, brinu o prirodi. Ističe da je Lovačko društvo sa njima u kontaktu, te da su zajedno radili na praćenju populacije orlova, ali smatra da ima i aktivista koji ne biraju reči i paušalno govore o lovcima i lovstvu.
Što se tiče stradanja divlje prepelice, naš sagovornik smatra da gubici, kao i u slučaju afričke grlice, u manjem procentu dolaze od lovaca (oko sedam odsto), a više od ostalih faktora, poput sve većeg broja lisica i šakala.
– U Srbiji je bačeno dva miliona oralnih vakcina protiv besnila koje sadrže i vitamine. Predatori su zato ojačali i više se razmnožavaju, primećujem po broju lisičića u leglu. To je favorizovanje jedne vrste. No, i mi i aktivisti raspolažemo paušalnim podacima kada je reč o brojnosti divljači. Oni, na primer, smatraju da je mnogo prepelica odstreljeno, mi možda ne mislimo tako, a ni naše ni njihovo mišljenje nije naučno potkrepljeno. Ranije su se populacije divljači proučavale u posebnom odeljenju Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu, koje više ne postoji, a takođe i pri Lovačkom savezu. Sada je sve devastirano, niko se više time ne bavi – zaključuje predsednik Lovačkog društva „Žitište”.
- ZA ZABRANU LOVA NA PREPELICE
Lovna sezona na prepelice je počinjala 1. avgusta i trajala je do 30. septembra sve do 2021. godine kada je skraćena za 15 dana, navode u Društvu za zaštitu ptica. Ističu da ova privremena odluka ustanovljena izmenama Pravilnika prestaje da važi ove godine, ali da Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede još nije objavila dokument kojim bi bio pojašnjen dalji status ove vrste. Izvršni direktor Društva Milan Ružić, inače doktor veterine i ornitolog, navodi da osim krivolova, prepelicu ugrožava i nestanak adekvatnih i kvalitetnih staništa na račun intenzivne poljoprivrede. – Društvo za zaštitu ptica se zalaže za trajnu zabranu lova na prepelice, jer vrste moramo štiti dok ih još ima u određenom broju, a ne kada postane prekasno – predočava Ružić. Poručuje da upotrebu vabilica treba prijaviti policiji i da se građani za pomoć uvek mogu obratiti i Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
M. Maričić
foto: Printskrin Nature moment, RTV Santos i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije