GRADSKA PIJACA UOČI PRAZNIKA: BEZ EUFORIJE I VELIKOG PAZARA
Skromna ponuda i kupovina
Izložila sam novogodišnje i božićne venčiće i druge ukarsne ikebane, koje sam zajedno sa mojom mamom izradila. Prodajem ih od 100 do 1.000 dinara – navodi Anđela Lenard (16) učenica Osnovne škole „Uroš Predić”. Dodaje da je očekivala veću gužvu na tezgama uoči praznika.
I ostali prodavci požalili su se na slabiju posetu i manji promet.
Bračni par Siniša i Jasmina Bolozan već dvadesetak godina ima stalnu pijačnu tezgu na kojoj nude orahe, bademe, lešnike, suvo grožđe…
– Iz godine u godinu opada promet. Nije to samo slučaj sa nama i sa ovom pijacom. Cene naših proizvoda su više za dvadesetak odsto u odnosu na prošlu godinu. Imamo stalne kupce i trudimo se da uvek nudimo proverene proizvode – u jedan glas govore Siniša i Jasmina Bolozan.Kada je reč o cenama orašastih plodova, oni su zbog ovogodišnje suše i slabog roda skuplji. Cena po kilogramu oraha je 1.300, a lešnika 1.500 dinara.
– Ja redovno dolazim i kupujem na pijaci. Biram zdravu hranu i volim da spremam kolače i torte. Naravno, bez obzira na poskupljenja, ništa neće izostati na trpezi – veli Slavica Stankov.
Ponuda i na ostalim tezgama je nešto skromnija u odnosu na period od pre deset i više godina.
– Zrenjaninska pijaca je u ovom trenutku jedna od skupljih u zemlji. Evo, ovde je krompir 100, a u Leskovcu je, na primer, 60 ili 70 dinara za kilogram. Slično je sa voćem. Jabuke se prodaju i do 200 dinara za kilogram, dok za suve smokve i šljive prodavci traže 500 i 600 dinara. Izostaje ona praznična i vesela atmosfera na koju smo ranijih godina navikli – veli sugrađanin Milan S.
U sali za mesne i mlečne proizvode nešto je bolja poseta. U rashladim vitrinama je solidna ponuda. Iz Žablja stiže i najveći proj proizvođača koji za ovdašnju pijacu tvrde da im je berićetnija od one u Novom Sadu.
– Zadovoljan sam. Možda je na početku meseca bilo manje prometa, ali je to ovih dana prevaziđeno. Prodaja svih mlečnih proizvoda sasvim je solidna. Značajno je to što im cenu nismo menjali duži period. Sir košta, na primer, od 400 do 1.200 dinara. Sve to što izlažemo i prodajemo proizvodimo na našoj farmi – reči su Ljubiše Vranca iz Žablja.
Na samom ulazu zapažamo jednu vremešnu damu koja je izložila nekoliko svojih proizvoda.
– U ponudi imam božićno žito koje sam uradila uz malo volje i mašte. U ovom „zamotuljku” nalazi se malo piljevine, voska i pšenice. Sve to ovako isklija i razvije se za 14 dana. Prodajem ih po 200 dinara i to je dopuna mojoj skromnoj penziji – pomalo stidljivo kaže Marija Švarc iz Mužlje.
Tog subotnjeg, kišovitog 7. decembarskog prepodneva nismo zatekli mnoštvo punih zembilja i radosnog sveta, kao što tradicija nalaže. No, nadamo se da će već narednog vikenda biti veća gužva i svečanija atmosfera.
Tekst i foto: Nikola Božović
- KOTLETI KAO JAGNJETINA
Velika je potražnja za svim vrstama mesa. U ribarnicama se kotleti prodaju za 1.300 ili 1.500 dinara za kilogram, koliko je i jagnjeće meso. Cena prasetine je oko 800 dinara, toliko valja izdvojiti i za ćuretinu. Posebno je traženo meso za sušenje. Cena se kreće od 500 za svinjski but do 600 dinara za sirovu slaninu.