INFEKTOLOG DR ZLATKO PAPIĆ O ZARAZNOM OBOLJENJU

Vakcinom protiv „magarećeg” kašlja

Nagli porast broja zaraženih pacijenata velikim kašljem tokom prošle i ove godine zabrinuo je većinu medicinskih stručnjaka. To je bio razlog da se infektolozi ponovo pozabave ovom bolešću kod dece i odraslih, kao i uzročnicima koji dovode do njenog brzog širenja.

ZARAZAN ZA DECU I ODRASLE
Uporni kašalj i zacenjivanje su znak da bi se trebalo zabrinuti i da je u pitanju pertusis, odnosno veliki ili „magareći” kašalj. Predstavlja visoko zaraznu bolest čiji je izvor isključivo obolela osoba, od početka oboljevanja pa do dve nedelje od prestanka zacenjivanja, istakao je dr Zlatko Papić, specijalista infektolog u Opštoj bolnici „Đorđe Joanović”.
– Bolest se širi direktnim kontaktom, a ređe indirektno, putem kontaminiranih predmeta zaraženog. Najefikasnije se prenosi u ranoj fazi. Najčešće oboljevaju nevakcinisana deca, mada mogu oboleti i vakcinisane osobe i oni koji su preležali bolest, pošto imunitet nije trajan – napominje dr Papić.

Pertusis se razvija u tri stadijuma. Prvi je kataralni, nakon čega sledi period zacenjivanja i na kraju stadijum oporavka.
– Prva faza traje od jedne do dve nedelje, početak bolesti je postepen i neodređen. Javlja se malaksalost, kijanje, curenje nosa i ponekad povišena temperatura. Zatim, sledi suv kašalj koji je noću učestaliji i javlja se izbacivanje sluzi – istakao je infektolog.
Kako kaže, smatra se da će se razviti bolest kod jedne trećine osoba koje su bile u kontaktu sa obolelima, dok će približno polovina asimptomatskih osoba imati laboratorijske znake infekcije. Inkubacija traje u proseku od sedam do deset dana. Ukoliko se ne tretira, veliki kašalj traje četiri do osam nedelja, a lečeni od dve do tri.
Karakteristični su napadi koji počinju dubokim udisajem, nakon čega je izdisaj isprekidan do nekoliko puta. Pri pokušaju da ponovo udahne javlja se refleksni grč, usled čega se čuje zvižduk. Na vrhuncu napada može doći do toga da bolesnik ne diše i do pola minuta, očni kapci se naduju i lice pomodri. Na kraju izbacuje lepljivu sluz, a može se javiti i povraćanje.
– Kod dece postoji karakterističan izgled koji karakteriše naduto i bledo lice, otečene i suzne oči. Dete je uplašeno, oznojano i malaksalo, a prilikom napada mogu povrediti frenulum jezika. Boja lica se takođe menja, na početku je crvena, zatim bledi i postaje modra. Česti napadi mogu dovesti do hipertenzije desnog srca, a između napada dete je apatično i bledo – objašnjava dr Papić.
Nešto drugačije se manifestuje kod odraslih. Jedini simptom može biti produženi kašalj. Javlja se teže disanje ili apneja, suvoća usta, iskašljavanje i pojačano znojenje.

VAKCINACIJA JE KLJUČNA
Kako će se ispoljiti simptomi zavisi dosta od prethodnog vakcinalnog statusa, kao i uzrasta obolelog.
– Prethodno imunizovana osoba ne mora oboleti od bolesti. Ako se to i desi, klinička slika je blaža nego kod nevakcinisanih pacijenata. Dijagnoza se uspostavlja na osnovu kliničke slike mikrobioloških, seroloških i radioloških pregleda. Kada postoje napadi kašlja koji traju najmanje dve nedelje, bez jasnog razloga, treba uraditi serološko ispitivanje na veliki kašalj – tvrdi sagovornik.
Primenjuju se antibiotici, koji drugačije deluju u zavisnosti od uzrasta. Ukoliko postoji veći problem tvrdokornog kašlja može se dati blaga sedacija kako bi se ublažili simptomi.
– Kod odraslih antibiotski tretman neće uticati na smanjivanje simptoma. Sa druge strane je značajan jer smanjuje širenje infekcije. Preporuka je da se izbegava kontakt sa novorođenčadima, odojčadima, malom decom i trudnicama u poslednjem mesecu trudnoće u trajanju od minimalno pet dana tokom kojih pacijent uzima antibiotsku terapiju. Ukoliko je ne uzima, izolacija traje i do tri nedelje od pojave napadnog kašlja do prestanka. Ako se dete zacenjuje tokom napada treba ga podići iz kreveta i uspraviti. Ishrana tokom lečenja mora biti kalorična, sa više manjih obroka, a pred spavanje ne treba hraniti dete – poručuje infektolog.
Doktor Papić ističe da je cepljenje najefikasnija mera zaštite protiv velikog kašlja. Počinje sa navršenih dva meseca života. Prva revakcina se daje u drugoj godini, a druga u okviru priprema za polazak u osnovnu školu.
Tema velikog kašlja bila je deo stručnog predavanja održanog na poslednjem sastanku Podružnice lekara Zrenjanin.

A. Ilijev
Foto: Jovan Drndak Njegović

  • POVRATAK VELIKOG KAŠLJA NA VELIKA VRATA
    – Mi lekari smo malo zaboravili da ova bolest postoji. Iako nisam imao puno takvih pacijenata, poslednjih godina ona se često javlja što govori da nije potpuno nestala. Sada kako napreduje antivakcinalni lobi i utiče na građanstvo da se ne vakciniše, dolazi do ponovne pojave velikog kašlja. Mnoge bolesti su nestale zahvaljujući vakcini, ali uvek umeju da „buknu”, što ne bi trebalo da nas čudi – dodao je Dragan Tošić, specijalista infektivnih bolesti.