NAŠ GRAD NEDAVNO JE UGOSTIO MALIŠANE IZ EVROPE I REGIONA – KUD „GIK BANAT – PIONIR” PONOVO DOMAĆIN ZA PRIMER

Izgrađeni mostovi mira i razumevanja

Samo da rata ne bude, ludila među ljudima, veliki nude zablude, plaše nas raznim čudima i svakoj bajci naude – da rata ne bude! Ovako je poručivao legendarni pevač i kantautor, zrenjaninski zet, Đorđe Balašević. Danas, kada se sukobi dešavaju skoro u svakom kutku planete, ona je više nego aktuelna.
Nedavno su i iz našeg grada poslate poruke mira, tolerancije, solidarnosti, ljubavi. To su učinili oni koji za okršaje ne bi trebalo da znaju, a još manje da ih na bilo koji način proživljavaju. Bila su to deca iz Rumunije, Češke, Slovačke, Poljske, Mađarske, kao i grupe iz Novog Sada, Sente i Sečnja. Domaćini 18. Festivala „Deca sveta igraju za mir” bili su članovi KUD-a „GIK Banat – Pionir”.
Podršku su im pružili Kulturni centar i Turistička organizacija. Pokrovitelj je Grad.

ZRENJANIN IMA ŠTA DA POKAŽE
Kako je za naš list ispričao Radovan Rača Moldovan, predsednik, ovo je drugi put nakon decenije da im je pripala ovakva čast. Prema njegovim rečima, Festival promoviše prijateljstvo i razmenu iskustava među decom, dok im domaćini omogućuju upoznavanje lokalnih znamenitosti i tradicija. Kroz igru i druženje, mališani grade mostove mira i razumevanja.
– Ovo je bio poseban događaj za sve nas u „Pioniru”, ali i za Zrenjanin. Deca koja su nas posetila imala su prilike da demonstriraju svoje umeće, a mi smo im pokazali ono najlepše što imamo. Za četiri dana, koliko su boravili, obišli su Muzej, centar, brojne znamenitosti. Vodili smo ih i u Beograd i Novi Sad gde je održan još jedan predivan koncert. Završna svečanost upriličena je u Sečnju, odakle smo naše goste ispratili kućama.
Ono najvrednije jeste da su upoznali naše ljude, kulturu, običaje. Publika, koja je na otvaranju do poslednjeg mesta ispunila salu Kulturnog centra, bodrila ih je i nagrađivala aplauzima. Ipak, najveća vrednost su prijateljstva koja su rođena. Ona su večna – poručio je Radovan Moldovan.

VEZE KOJE ZAUVEK TRAJU
Događaj se održava od 2007. godine. Pokrenula ga je folklorna grupa iz Meksika. Svake druge godine organizuje se u Evropi, dok je 2025. domaćin zemlja iz Latinske Amerike. Do sada je učestvovalo oko 40 država, koje su poslale svoje predstavnike (grupu dece od 10 do 13 godina) iz kulturno-umetničkih društava. Njihove igre prikazuju tradiciju i kulturu zemalja iz kojih dolaze.
– Od početka smo deo ove manifestacije. Veze koje su naši folkloraši tada uspostavili nisu prekinute. Obišli smo skoro ceo svet i bogatstvo Banata prikazali svima. Posebno nam se raduju naši prijatelji iz Latinske Amerike. Nadamo se da ćemo ih ugostiti na festivalu „Lala” koji organizujemo u vreme „Dana piva”. Dogodine, kada Zrenjanin bude Nacionalna prestonica kulture, priredićemo posebne aktivnosti – dodao je Moldovan.
Pojedini članovi preneli su nam utiske. Anđela Stankov učenica je četvrtog razreda OŠ „2. oktobar”. Šest godina je aktivna. Za nju je ovo prilika i da pokaže svoje umeće, ali i stekne nove prijatelje.
– Volim da se družim, a posebno mi je drag folklor. Sa drugaricom sam izvela parovne igre iz Užica. Nisu najzahtevnije, ali smo se temeljno pripremale – rekla je naša sagovornica.

Dunja Borić (12) dolazi iz iste škole. Kako je ispričala, sestra je „glavni krivac” što je deo KUD-a punih sedam godina.
– Sa „Pionirom” sam putovala i puno toga naučila o zemljama u kojima smo boravili. Ovo je lepa prilika da mi uzvratimo gostoprimstvom prijateljima iz drugih država. Volela bih da naučim i njihove plesove – kazala je Dunja Borić.

PORUKE MIRA
Posebno emotivan trenutak bile su poruke mira. Pripremili su ih i pročitali predstavnici gostujućih zemalja.
– Svet u kojem živimo pripada svima nama. Mi, deca, imamo srca puna radosti i nade, kao i neverovatnu moć da ga učinimo boljim. Setimo se da mir počinje od malih stvari – osmeha, od reči „hvala”. On nije samo odsustvo ratova. To je život u skladu, poštovanje drugih, bez obzira na jezik, boju kože ili poreklo.
Ako se svako od nas bude brinuo o drugima, i o svetu koji nas okružuje, mir će postati moguć svuda. Menjajmo svet dobrotom i budimo oni koji ga donose tamo gde ga nema – poručili su iz ansambla „Mali Šleski” iz Poljske.

Česi su poželeli da deca odrastaju u okruženju bez nasilja i sukoba, jer samo tako mogu sazrevati s nadom, verom u budućnost i mogućnošću da slobodno sanjaju i stvaraju bolji svet. Iz Slovačke je doputovala misao da će mir u svetu postojati kada ga svako od nas pronađe u sebi i pokaže obzir prema drugima, dok su Mađari napisali jedinstvenu molitvu. Rumuni vele da je on svetlost koja sija u tami neizvesnosti i nasilja, koja leči duše ranjene ratovima prošlosti.
– Ujedinimo ruke i krenimo zajedno putem ka miru, gradimo mostove umesto zidova, otvarajmo vrata umesto da ih zatvaramo i gledajmo u oči drugih s ljubavlju! – reči su članova sastava „Padureanka” iz rumunskog grada Deva.

Za kraj hor OŠ „Đura Jakšić”, uz pratnju svih učesnika i pod dirigentskom palicom profesorke Ivane Petričić, izveo je pesmu „Mi smo budućnost ovog sveta”.

Miroslava Malbaški
Foto: Jovan Drndak Njegović