POLAZNICI OVEKOVEČILI ZRENJANIN I OD ZABORAVA OTRGLI NJEGOVE NAJLEPŠE DELOVE
Nove nade ovdašnje foto-scene
Trg slobode i prelepa arhitektura, monumentalna rimokatolička katedrala, sugrađani koji užurbano beže od letnje vreve, spomenik kralju Petru Prvom okupan poslednjim zracima sunca…samo su neki od motiva koje su zabeležili učesnici još jedne uspešno okončane škole fotografije. Imali su priliku da nauče nešto više o njenoj istoriji, aparatima, tehnikama, kompoziciji, bojama, svetlu, žanrovima i digitalnoj obradi.
Osim teoretske, nije izostala ni praktična nastava. Predavači su bili Pavle Taboroši, master kamere i fotografije i Jovan Drndak Njegović, urednik fotografije u listu „Zrenjanin”. Organizovali su je „Fotografski dokumentacioni centar” i Fotografska asocijacija „Portret” uz podršku ovdašnjeg nedeljnika.
POVEZANOST I ŽELJA ZA NAPRETKOM
– Ovaj grad je imao, i dalje ima tradiciju dobre fotografije, a škola je doprinos njenom boljem razumevanju i pristupu. U svakoj novoj grupi su talentovani polaznici. Treba ih ohrabriti, ali im pored znanja ukazati i na početničke greške. Postoji patološka potreba za škljocanjem svega i svačega, dok je u isto vreme malo onih koji svojim kvalitetom i konceptom, pa i dokumentom stvaraju trajnu vrednost.
Površnost i brzina kojom živi savremeno društvo ne dopuštaju trenutak sagledavanja i kritičkog posmatranja, što je srž svake prave znanosti zanata i umetnosti – poručio je Jovan Drndak Njegović.
Pavle Taboroši je dodao da su susreti ovog puta bili drugačiji od prethodnih. Učenici su dobili dobronamerne savete i korekcije, pregršt ideja, što je rezultiralo sjajnim radovima i konkretnim pitanjima.
– Stvorila se odlična klima u kojoj su budući fotografi pokazali visok stepen međusobne povezanosti i želje za napretkom. Sastajali su se i pored redovnih časova, delili znanja, informisali se o izložbama. Zato je lako unaprediti njihov poriv, jer je izgrađen na odličnim osnovima – istakao je Taboroši.
NA MLADIMA SVET OSTAJE
Jedna od polaznica bila je i Ivana Arađan, istoričarka umetnosti u zrenjaninskom Muzeju. Trenutno je na doktorskim studijama, gde se između ostalog bavi i fotografijom. Kako je ispričala, najviše ju je zainteresovala istorija ovog medija, kao i praktične smernice i analiza.
– Posebno mi je drago što su školu pohađali mladi, koji su zasigurno buduće nade ovdašnje fotografske scene – rekla je Ivana Arađan.
Svetlana Milodanović je ekonomistkinja sa izraženim umetničkim sklonostima. Radi u Gradskoj upravi, u Odseku za javne nabavke. Lane se oprobala u emisiji „Nikad nije kasno” na TV „Prva”. Pohađala je školu za publiku koju je organizovalo zrenjaninsko Pozorište. Takođe, ova kreativna sugrađanka stala je i na „daske koje život znače”. Učila je glumu u dramskom studiju „BB92” i zaigrala u humanitarnoj završnoj predstavi „Sladoled”.
– I ovaj kurs sam odabrala iz čiste radoznalosti. Htela sam da naučim osnovne stvari, najviše kadriranje, kao i da fotografije koje objavljujem izgledaju što bolje. Želela sam da uočim razliku u kvalitetu napravljenih profesionalnim aparatom u odnosu na mobilni telefon. Skoro sve što smo naučili bilo mi je zanimljivo. Pavle i Jovan imaju veliko znanje – poručila je Svetlana Milodanović.
DUH JEDNOG VREMENA
Sara Lešić od malih nogu voli da gleda stare fotografije i prelistava albume – podsetnike na ljude i događaje koji su iščezli. Pronalazila je nerazvijene fimove i zamišljala šta bi sa njima uradila magija svetlosti.
– Za mene ona nije samo uspomena, nego i dokument duha jednog vremena. Nisam imala hrabrosti da se i sama ozbiljnije upustim u fotografisanje. Krenula sam na kurs slučajno. Najviše sam uživala u zajedničkim odlascima na teren. Jovanovi i Pavlovi saveti su nam puno pomogli. Radujem se daljem usavršavanju i beleženju novih uspomena – ispričala je naša sagovornica.
Jovana Čečarić duže vreme planira da se okuša u ovim vodama. Školu je odabrala jer je zanima fotografija i upravljanje aparatom. Pre svega pohvalila je mentore.
– Pavle je izuzetan profesionalac i nesebično prenosi znanje. Svaki čas je imao posebnu draž. Nadam se nastavku – veli Jovana.
Za iskusnu Ljiljanu Stojaković fotografija je specifična jer menja i unapređuje pogled na svet. Oduševljena je spajanjem dve škole u jednu, ali i predavačima, koji su joj i kolege.
– Pavla sam upoznala na džez koncertu u trenutku kada je počinjao rad sa novom grupom. To je za mene bilo predivno iskustvo i od tada nismo prekidali saradnju. Jovan Njegović je organizovao mnoge izložbe, radionice i gostovanja vrlo uspešnih i poznatih fotografa od kojih se moglo dosta naučiti – rekla je Ljiljana Stojaković.
Miroslava Malbaški
Foto: Pavle Taboroši