POVERENJE SUGRAĐANA U LOKALNOG OMBUDSMANA: U 2024. VIŠE OD 1.000 PRIJAVA

Najčešće se žalili na komunalne probleme

Kako bi zatražili koristan savet i osigurali poštovanje i unapređenje svojih prava, 1.019 sugrađana prošle godine obratilo se zaštitniku građana. To su učinili pismenim putem, elektronskom poštom ili lično. Podneto je 95 optužbi, od kojih su 93 obrađene. Najviše pritužbi izjavili su Zrenjaninci (73), a ostatak meštani Elemira, Stajićeva, Lazareva, Melenaca, Kleka, Tomaševca, Orlovata, Aradca i Ečke, navodi se u Izveštaju o radu lokalnog ombudsmana za 2024. godinu. Njega su nedavno usvojili odbornici Skupštine grada.
VIŠEGODIŠNJE MUKE
Građane su najviše tištili komunalni problemi. Žalili su se na obračun komunalnih usluga, zatim na visinu računa, kao i na probleme sa javnom rasvetom. Negodovali su zbog obaveze plaćanja fiksnog dela nakon isključenja sa sistema daljinskog grejanja u objektima kolektivnog stanovanja. Ukazivali su i na nebezbedno izvođenje radova i narušavanja lične imovine prilikom gradnje stanova pored individualnih stambenih objekata.
– Utvrdili smo da su građevinska i komunalna inspekcija zaprimile prijave i reagovale u zakonskom roku. Obišle su gradilište i postupile u skladu sa svojim ovlašćenjima, te nije bilo osnova za pokretanje postupka – navodi se u Izveštaju ombudsmana.
U oblasti imovinsko pravnih odnosa najveći broj obraćanja je bio u vezi sa upisom u katastar nepokretnosti, izdavanjem brisovnih dozvola i postupkom ozakonjenja nelegalnih objekata.
– Pojedinačne primedbe odnosile su se na ćutanje administracije i odnos zaposlenih prema strankama u državnim organima, službama i javnim preduzećima. Nekoliko spornih pitanja je bilo u odnosima sa distributerima kablovske televizije i mobilnih operatera – objašnjava se u dokumentu.
U prošlu godinu prenete su i višegodišnje muke Zrenjaninaca sa lošim vodosnabdevanjem u višespratnicama i stalni problem nekvalitetne pijaće vode. Neugode su stvarali i kvarovi na kanalizacionoj mreži, kao i neodazivanje na intervenciju prilikom prijave pucanja vodovodnih cevi.
Građani su se prituživali na držanje pasa u stanovima. Određeni broj ombudsmanu se obratio za savet u vezi sa postupkom za ostvarivanja prava na naknadu u slučajevima ujeda pasa lutalica. Veliki broj primedbi odnosio se na visinu naknade za rad izvršitelja.
POTPORA ZA UGROŽENE
Lokalna samouprava je protekle godine podržala sugrađane koji iz socijalnih ili ekonomskih razloga nisu bili u mogućnosti da reše stambene potrebe. Komisija je dodelila 20 stanova u vlasništvu Grada porodicama kao privremeni smeštaj, dok je za 22 nekretnine (koje su od ranije bile useljene) doneta odluka da se licima koji borave u njima produži ugovor o zakupu.
Podaci Odeljenja za društvene delatnosti pokazuju da su u protekloj godini pravo na povlašćeni parking za osobe sa invaliditetom ostvarile 552 osobe. Isto je omogućeno i za 180 roditelja i staratelja dece uzrasta do jedne godine.
– Oni zaustavljanje nisu morali da plate na javnim parkiralištima u Svetosavskoj ulici, zatim u ulici Vuka Karadžića, kao i na velikom parkingu iza Dečjeg dispanzera i Dispanzera za žene – navodi se u Dokumentu.
Prošle godine Grad je podržao lečenje 33 maloletna sugrađana. Dodatnu obrazovnu, zdravstvenu i socijalnu podršku dobilo je njih 252. Za sedmoro dece i učenika sa invaliditetom obezbeđen je povlašćen taksi prevoz do obrazovnih ustanova. Troje je zbog zdravstvenog stanja ostvarilo pravo na internatski smeštaj. Prevoz je regresiran za 52 učenika i tri studenta. Na osnovu socijalnog statusa 489 pojedinaca ostarilo je pravo na energetski vaučer za struju, gas ili centralno grejanje.

J. Šormaz

PRITUŽBE NA KVALITET ZDRAVSTVENE USLUGE
Podaci savetnika za zaštitu prava pacijenata za 2024. godinu pokazuju da se najviše žalbi sugrađana odnosio na kvalitet vršenja zdravstvene usluge. U prethodnog godini bilo je 26 prigovora, od čega je 16 osnovano. Dat je 1.691 savet. Otklonjeno je 19 nepravilnosti u vezi sa radom Opšte bolnice „Đorđe Joanović”, pet u Domu zdravlja „Dr Boško Vrebalov”, jedna u Banji „Rusanda” i jedna u privatnoj praksi.

BLIZU 300 PRIJAVA ZA NASILJE U PORODICI
Tokom prošle godine Ministarstvu unutrašnjih poslova nije prijavljen nijedan slučaj sa elementima sukoba na međunacionalnoj osnovi. Podaci policije pokazuju da su 123 maloletna lica izvršila krivična dela koja su imala elemente nasilja. Sa druge strane, 75 dece i maloletnika bilo je oštećeno.
Policijskoj upravi prijavljeno je 1.079 događaja sa elementima nasilja u porodici. Na osnovu njih podneto je 279 krivičnih prijava. Izrečeno je 986 hitnih mera prema prijavljenim nasilnicima. Evidentirano je 1.154 počinioca i 1.462 žrtve. Najviše izvršilaca ima između 31 i 50 godina (602), zatim od 19 do 30 (243), a potom od 51 do 60 (131).