PROTEST PROSVETNIH RADNIKA: NE TRAŽIMO KULE I GRADOVE, VEĆ DA NAS ZAŠTITE

Ispoštovati dogovor ili prekid nastave?

Zrenjaninski profesori i školsko osoblje protestovali su na gradskom trgu, dok u školama, članicama četiri reprezentativna sindikata prosvete, u ponedeljak, 16. septembra, nije bilo nastave.
Jednodnevni štrajk u zrenjaninskim školama organizovali su članovi Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikata radnika u prosveti Srbije. Oni su se pridružili zahtevima kolega u celoj zemlji da se poveća bezbedenost nastavnika u školama, a da se početna plata svih zaposlenih u prosveti izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji.

Sa skupa u Zrenjaninu poručili su „da ne traže kule i gradove, već da ih zaštite”. Prisutnim pedagozima obratili su se, između ostalih, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Banata Danijela Bodiroga, kao i predstavnici Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Aleksandra Mažić, Valentina Nađ, Miloš Galetin, kao i profesorka iz Novog Kneževca Dragana Kolačarić.
– Možda smo i mi delimično krivi što smo previše tihi. Naš zadatak je da podignemo poštene, pravedne, vredne, dostojanstvene i odgovorne mlade ljude. To je zadatak nimalo lak i u tome mora da nam pomogne država. Mora da nas čuje, da nas razume i ispoštuje dogovoreno. Baš zbog toga moramo biti glasniji i hrabriji – poručila je okupljenima Danijela Bodiroga.

IZ UGLA PROFESORA
I dok učesnici protesta nisu bili voljni za razgovore sa novinarima, predstavici sindikata detaljno su objasnili šta ih izvodi na ulicu.
– Ako se država obavezala dokumentom, odnosno protokolom koji je potpisan prošle godine u oktobru, da će ispuniti naše zahteve, zašto mi i dalje čekamo da se osnovni zahtevi ispune. Zašto se predlažu različita rešenja i koeficijenti za zaposlene u prosveti, kad smo mi jedna porodica i ne želimo da nas dele. Pogažena je reč, ukaljana nam čast i dostojanstvo – kaže profesorka u Osnovnoj školi „Sonja Marinković” Valentina Nađ.

Njen kolega iz Osnovne škole „Dr Aleksandar Sabovljev” u Ečki smatra da mladi sve više gube motivaciju da rade u školama.
– Da bi dobili neki minimum, prosvetni radnici moraju biti jedinstveni, i zbog sebe i zbog mladih koji treba da imaju motiv da bi radili u prosveti. Ja predajem matematiku, skoro da nema profesora u toj oblasti. Blizu smo toga da nećemo imati koga da angažujemo za rad. Kolege treba da znaju da ne možemo ništa dobiti bez borbe – kaže profesor matematike Zoran Rikalović.

ŠTA TRAŽE SINDIKATI PROSVETE
Povod za protest su neispunjeni zahtevi koji su potpisani sa Vladom Srbije, objašnjavaju prosvetni radnici.Kažu da je država, prilikom pregovora, ponudila povećanje zarada nastavnicima od 12 odsto, a nenastavnom osoblju od osam odsto i da to nije prihvaćeno.
Zahtev prosvetnih sindikata je da se, u skladu sa dogovorom sa Vladom Srbije, predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu u javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini Srbije po hitnom postupku.
Drugi zahtev je da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, u januaru 2025. godine izjednači sa prosečnom zaradom u Republici i bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti. Insistira se na tome da se do kraja ove godine, uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima, izvrši izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama u skladu sa potpisanim Protokolom. Četvrti zahtev je da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom. Ukoliko do dogovora ne dođe, prosvetni radnici ne isključuju mogućnost prekida nastave.

KO JE SVE OBUSTAVIO RAD
Prema podacima Ministarstva prosvete, prikupljenim preko školskih uprava, nisu sve škole u ponedeljak obustavile rad tokom protesta. Kako je navelo Ministarstvo, od 1.294 osnovne škole, u 674 nastavu je obustavilo od 30 do 70 odsto nastavnika, dok su časovi bili skraćeni u 339 škola. Kada je reč o srednjim školama, od 478, prema podacima Ministarstva, nastavu je u 283 obustavilo od 30 do 70 odsto nastavnika, dok su časovi bili skraćeni u 125 srednjih škola.
Nezavisno od ovih događaja, nastavnici i članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije već su u „belom štrajku” od početka septembra i ne unose ocene u e-dnevnik. Ukoliko se do 11. oktobra ne povećaju mere bezbednosti uposlenih u školama, poručili su da će svim đacima u znak protesta biti podeljene petice.

M. Pudar