VISOKE TEMPERATURE I SUŠA NANOSE OGROMNU ŠTETU U POLJOPRIVREDI

Bez ventilatora ne može ni na farmama

Julska žega donela je ogromne nevolje ratarima i stočarima. Na obradivim površinama u srednjem Banatu nedostatak vlage vidi se na kukuruzu, suncokretu ili soji. Uzgajivači životinja bore se sa ekstremno visokim dnevnim i noćnim temperaturama.
– Sasvim je izvesno da je zbog toplotnog šoka smanjen prinos mleka po svakom muznom grlu čak i do 20 odsto. U štalama smo uključili ventilatore i obezbedili dovoljno vode za stoku. Na našoj farmi dnevna potrošnja vode iznosi 150.000 hiljada litara, ili oko 130 litara po grlu – rekao je za RTS Radovan Bokić, direktor Zemljoradničke zadruge „Agro Klek” na kojoj ima oko 1.180 muznih krava i ostalih grla.
Gordan Kovačević, veterinarski tehničar na navedenoj farmi, kaže da se veliki napori ulažu da održavanje higijene i zaštita životinja budu na najvišem nivou. Dodaje da zbog visokih teperatura grla glavni obrok dobijaju u večernjim satima.

Slične nevolje imaju i oni koji se bave svinjogojstvom. U ekstremnim toplotnim uslovima otežano je podizanja prasića.
– Ovako visoke temperature nisu zabeležene u proteklih pedesetak godina. U boksovima imamo ventilatore, ovih dana smo dodali i rashladne uređaje koji imaju rasprskivače vode. To samo donekle ublažava izuzetno tešku situaciju posebno u boksovima prasilišta – kaže Dragan Davidov iz Melenaca koji nastavlja dugogodišnju tradiciju svoje porodice.
Dodaje da će tropski talas gotovo prepoloviti rod kukuruza i ostalih useva. To će doneti dodatni problem – kako obezbediti hranu za uzgoj stoke na farmama.

Nezapamćena žega odraziće se i na prinos voća i povrća. To potvrđuje Ivica Mijatov, dugogodišnji povrtar iz Taraša. Njega smo zetekli na zrenjaninskoj Velikoj pijaci gde je prodavao paradajz.
– Ovakve vremenske prilike utiču na proizvođače. Pogađaju i potrošače, jer cene skaču. Na primer, nedavno je paradajz koštao 100, a sada je 130 dinara kilogram. Smatram da će vrlo brzo dostići cenu od 150 dinara. Jednostavno, visoke teperature su „spržile” plodove. Ja tradicionalno proizvodim i kupus. Sada mi je teško da predvidim šta će biti ove godine. Onaj ko nema sistem za navodnjavanje ne može da računa na bilo kakav ozbiljniji prinos – kaže naš sagovornik.

Čedomir Keco, poznati agroprivredni analitičar i predsednik Udruženja „Agroprofit”, ističe da postojeće meteorološke neprilike u neku ruku predstavljaju elementarnu nepogodu. Naglašava da će to biti problem koji će iz godine u godinu biti sve izraženiji i da rešavanjem treba ozbiljnije da se pozabave nauka i država.

N. Božović