ZAKLJUČEN POSTUPAK NAD STEČAJNOM MASOM POZNATOG ZRENJANINSKOG PREDUZEĆA
Najmanje novca za bivše i sadašnje radnike
Banat seme je danas deo MK „Agrikultur” grupe i uspešno se bavi proizvodnjom semena pšenice i soje. Iza navedene zrenjaninske firme je decenija turbulentih promena vlasništva. Nešto više trajalo je okončanje poslova oko stečaja (2011-2013), a potom i stečajne mase (2013-2024) pred Privrednim sudom u Zrenjaninu, kako bi svi poverioci bili namireni po zakonu.
Završno ročište održano je pretposlednjeg dana prošle godine. Odlučujući o predlogu stečajnog upravnika za zaključenje postupka, prema rešenju utvrđeno je da su svi poslovi predviđeni zakonom gotovi. Podneti su završni račun i izveštaj, a Sud je doneo rešenje o zaključenju stečaja.
TRANZICIJA NIJE POMOGLA
Na predlog Razvojne banke Vojvodine, stečaj u preduzeću otvoren je u novembru 2011. godine. Račun „Banat semena” je u tom u trenutku bio blokiran na iznos od 203 miliona dinara. Oko 40 zaposlenih ostalo je bez posla.
Problemi u poslovanju datiraju još iz perioda čuvene tranzicije početkom dvehiljaditih godina. Tada se pretpostavljalo da će prodaja državnog udela u ovoj firmi doneti boljitak. Prečeste promene vlasnika, preprodaja kapitala i obaranje cene na licitacijama doveli su do toga da je „Banat seme” prodato početkom 2013. godine sremskomitrovačkoj firmi „Agrium” (deo MK grupe) po ceni od 155 miliona dinara, iako je početna cena iznosila 533 miliona dinara.
Tada je okončan stečaj u „Banat semenu”, a postupak, koji je upravo završen, nastavljen je samo nad stečajnom masom. Tu se našlo i potraživanje prema „Žitoproduktu” od 124 miliona dinara, koje je novembra prošle godine prodato novosadskoj firmi „Kons-trejd NS.V”. Upravnik Dragan Božić obavestio je zrenjaninski Privredni sud da su ona prodata za 7,3 miliona dinara. Saglasnost za transakciju dao je Odbor poverilaca stečajne mase „Banat semena”.
ISPLATA POVERILACA
Ukupna stečajna masa, prema završnom računu, iznosi 433,7 miliona dinara. Taj novac dobijen je prodajom „Banat semena” u stečaju za 155 miliona dinara, naplatom potraživanja od 182,55 miliona i prihodima od kamata u visini od 62,3 miliona. Ostvareni su i značajni prihodi po osnovu nastavka proizvodnje i izdavanja imovine u zakup. To je omogućilo finansiranje troškova postupka i značajno uvećanje stečajne mase.
Prema javno dostupnim podacima, na isplatu razlučnih poverilaca otišlo je 36,03 odsto. Oni su namireni u iznosu od 156,7 miliona dinara. Troškovi stečajnog postupka i obaveze stečajne mase iznosili su 138,1 miliona, što je procentualno gledano 31,8 odsto od te sume (stečajne mase).
Poverioci su isplaćeni sa 124,9 miliona dinara, od čega je onima prvog reda otišlo 3,7, drugog 15,9, a trećeg isplatnog reda, sa razlučnim kao stečajnim, 105,1 milion dinara. Inače su ukupna utvrđena potraživanja poverilaca trećeg reda iznosila 676 miliona dinara.
ZAVRŠNA DEOBA
Na računu stečajnog dužnika preostalo je još 11,6 miliona dinara, pa je upravnik, uz završni račun, podneo nacrt rešenja za konačnu deobu sa imenima 127 poverilaca trećeg isplatnog reda. Na njemu je najviše sadašnjih i bivših radnika, mahom penzionera nekada moćne semenarske kuće. Sume za isplatu su, sudeći prema tabeli za deobu, male. Spisak je donetim sudskim rešenjem odobren.
Predloženo je da se namirenje navedenih lica obavi u visini od 1,72 odsto utvrđenih potraživanja za tu grupu. Izmirenje obaveza prema poveriocima trećeg reda deo je postupka nad stečajnom masom. U skladu je sa Zakonom koji predviđa jednak udeo u namirivanju potraživanja svih poverilaca. To precizira i stečajni postupak okončan februara 2013. godine.
Ukupni troškovi stečajnog upravnika, koji je prema sudskim spisima imao odgovoran i obiman posao, iznosili su 3,1 milion dinara. Predložena je i odobrena konačna nagrada za njegov rad, uz uvećanje od 40 odsto zbog složenosti stečajnog postupka, u iznosu od 10,5 miliona dinara. Draganu Božiću sem nagrade, sleduje i 600.000 dinara za period dok je bio privremeni stečajni upravnik, odlučio je Privredni sud.
MIROSLAVA PUDAR