ZAPOŠLjAVANjE STRANACA KOD DOMAĆIH POSLODAVACA: Zrenjanin je njihova nova adresa
Gospođa Liu iz Kine i vozači gradskih autobusa iz Šri Lanke od nedavno su stanovnici Zrenjanina. Oni su u naš grad stigli u potrazi za poslom. Svako od njih ima svoje razloge zašto se obreo u Banatu, a kod Liu Šongju reč je o restoranskom poslu. Pre Srbije, ona je živela i radila u Mađarskoj. Između ostalih gradova i u Segedinu, ispričala je kada smo je obišli na „radnom mestu” u Gimnazijskoj ulici.
– Mnogo mi se svideo vaš grad, ovde nema visokih zgrada. Dolazim iz provincije Džeđang u Kini, gde ima najviše došljaka – priča Liu Šongji. Konverzacija teče malo na mađarskom, više uz pomoć Gugl prevodioca na telefonu, ali uz puno smeha. Saznajemo i da njene specijalitete kupuju najčešće kineski radnici, ali i domaće stanovništvo.
A nešto dalje, na gradskoj magistrali užurbano se kreću autobusi „Net busa”, čiji putnici su imali prilike da upoznaju četvoricu novih vozača iz Šri Lanke. Do našeg grada stigli su preko Beograda, gde su pre toga radili za jednog autoprevoznika, kaže direktor „Net busa” Marjan Babović.
POTREBA ZA RADNOM SNAGOM
– Već duže vreme pregovaramo i planiramo da angažujemo strane radnike, a sada se ta mogućnost i ostvarila. Novi vozači su radili u Beogradu, gde je mnogo gušći saobraćaj. Nakon što je njihov prevoznik ugasio linije, mi smo im ponudili saradnju i sada su u Zrenjaninu – objašnjava Babović.
Za upravljačima autobusa su: Gajan Samankumata, Suminda Čanaka, Dilan Gajšan i Rumeš Haršana, koji voze na gradskim linijama 1 i 3.
– Jako su se brzo i lako uklopili, a jedan čak priča srpski jezik. Naša je ideja da sva četvorica budu raspoređeni na dve gradske linije. Nabavili smo i četiri nova autobusa, investiramo u gradski prevoz. Planiramo da angažujemo još stranih radnika i nastavimo sa ulaganjem u nova vozila – kaže nam direktor Marjan Babović.
KADA NEMA RADNIKA
Ključni problem domaćih firmi već neko vreme je radna snaga. Kada nema domaće, poseže se za onom van naše zemlje. Već nekoliko ovdašnjih preduzeća angažovalo je došljake iz inostranstva, počev od Bolnice. Tamo je lekar iz Sirije dobio stalan posao, zatim u trgovini „Gomeks”, pa u „Mlekopoduktu”.
Ipak, najviše stranih radnika zapošljavaju strane kompanije. Ranijih godina je to bio menadžerski kadar. Dolaskom kineske kompanije „Linglong” počeo je da pristiže veći broj građevinaca, od kojih se neće svi zadržati.
I promene propisa idu na ruku poslodavcima, jer sada zapošljavanje preko agencija podrazumeva da su došljaci izjednačeni sa domaćim radnikom. Ipak, glavna barijera našim poslodavcima je (ne)poznavanje kvalifikacija tih lica, podaci su Centra za visoke ekonomske studije. Kako su primetili, poslodavci su počeli da organizuju i svoje akademije i trening centre, gde strance obučavaju za rad.
Najmanje tuđinaca je u poljoprivredi, što zbog kulturoloških i životnih razlika, što zbog činjenice da se proizvodnja hrane drastično razlikuje u odnosu na zemlje odakle nova radna snaga dolazi. S obzirom da se za sezonske poslove u agraru najčešće prijavljuje nekvalifikovana radna snaga, oni se zadržavaju samo na poslovima branja i prikupljanja, podaci su NALED-a (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj), dok im složenije zadatke ne poveravaju.
BROJ STRANACA U PORASTU
Prema podacima Filijale Zrenjanin, za prvih 10 meseci ove godine izdato je 1.340 radnih dozvola i procena.
– Evidentan je porast u 2024. u odnosu na prethodnu godinu. Lane je ukupno izdato 1.030 radnih dozvola. Najveći broj stranih državljana dolazi iz Narodne Republike Kine, ali ima i onih iz Ruske Federacije i Šri Lanke – kaže Aleksandra Štrbac iz Filijale NSZ Zrenjanin.
Došljaci se u Zrenjaninu najviše angažuju u umarskoj proizvodnji, kao i u oblastima reciklaže plastičnih materijala i građevinskoj industriji. Poslodavci kod kojih su angažovani najčešće su takođe stranci.
Pored Zrenjanina, na području Vojvodine, u još četiri veća grada – Novom Sadu, Sremskoj Mitrovici, Pančevu i Subotici, raste broj stranih radnika. Tokom protekle godine u svim ovim gradovima, računajući i Zrenjanin, izdato je više od 8.000 dozvola za rad strancima. Oni su angažovani u građevinarstvu, privredi, ugostiteljstvu i hotelijerstvu.
Miroslava Pudar
Foto: Arhiva lista „Zrenjanin”
POVEĆAN BROJ INOSTRANIH RADNIKA
Na području cele Srbije Filijale NSZ tokom 2023. godine izdale su ukupno 52.180 dozvola za rad strancima. I dok su državljani Rusije najobrazovaniji i najčešće otvaraju svoje firme, posao kod srpskog poslodavca traže radnici iz Bosne, Makedonije, sa Kube, iz Bangladeša i Šri Lanke. Kako primećuju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, postoji trend povećanja broja stranih radnika u odnosu na prethodne godine, dok istovremeno domaći poslodavci iskazuju potrebu za radnom snagom.