ZRENJANINSKI „ABBA RIL TRIBJUT BEND” NASTUPIMA POKORAVA EVROPU – ZA SVAKI KONCERT TRAŽI SE KARTA VIŠE
Preko trnja do zvezda…
Švedski pop sastav koji čine Ani-Frid Langstad, Bjorn Ulveus, Beni Anderson i Agneta Feltskog stekao je svetsku slavu sedamdesetih godina prošlog veka. Hitovi grupe „ABBA” kao što su: „Gimme! Gimme! Gimme!”, „Super trouper”, „S.O.S.”, „Voulez-vous”, „Knowing me, knowing you”, „Money, money, money”, „Mamma mia”, „Happy New Year” preselili su se u anale vanvremenske muzičke istorije. Uz balade „The winner takes it all”, „Fernando”, „I have a dream” i „Chiquitita” mnogi su se prvi put zaljubili, voleli, možda i zaplakali…Taktovi pesme „Dancing queen” od samog početka bili su rezervisani za plesne podijume. Posebno mesto u njihovoj karijeri zauzima „Waterloo”, sa kojom je „ABBA” 1974. pobedila na Evroviziji. Ovaj planetarno popularan četverac mnogi su obožavali, pratili, slušali, ali i pokušavali da ih „skidaju”… često bezuspešno.
SVAKI POČETAK JE TEŽAK
Dostojne naslednike kultni sastav dobio je u zrenjaninskom „ABBA ril tribjut bendu” (ABBA real tribute band). Kako je za naš list ispričao osnivač, Boško Bole Đelilović, na ideju da započne ovu priču došao je sada već davne 2007. zajedno sa članovima autorske grupe „Mamurno jutro” u kojoj je bio frontmen. Prema njegovim rečima, preko noći su morali da donesu odluku – ili da prestanu da postoje, ili da se transformišu i promene muziku.
– Od tog trenutka prošlo je 17 godina. Sada vidim da je to što smo onda uradili bilo dobro. I eto nas po celom svetu – započinje priču Đelilović.
Za najveći izazov navodi upravo početak. Danas je uveren da su tada celu zamisao olako shvatili. Pesme grupe „ABBA” su poletne, neodoljive i lako pevljive, pa su im bile dopadljive. Verovali su da im neće biti teško da ih nauče.
– Na prvoj probi, kada smo videli u šta smo se zapravo upustili, rekli smo jedni drugima: „ili ćemo morati ozbiljno da zapnemo, ili ništa od ovoga neće biti”. Zasukali smo rukave i prionuli na posao. Da bi postali ono što jesmo, bilo je potrebno mnogo truda, rada, odricanja, ulaganja… ali sve se na kraju isplatilo – kazao je naš sagovornik.
U bendu, Đelilović je preuzeo ulogu Bjorna Ulveusa, pevača i gitariste. Za njega ona nije bila previše zahtevna, jer mahom izvodi bek vokale. Kako je rekao, najveće poteškoće došle su prilikom izrade kostima. Bili su ključni kod originalnog sastava, što se i od njih očekivalo.
NA KROVU EVROPE
„ABBA ril tribjut bend”, „Blek Metalika” (Black Metallica tribute band), na čijem čelu je naš sugrađanin Steva Mesaroš, i „Zrenjaninska filharmonija”stekli su status brendova grada. Kada su nastupali 2021. na „Danima piva”, Trg slobode bio je mali da primi sve koji su došli da ih vide i čuju. Nakon lokalnih uspeha, otpočeli su regionalnu karijeru. Polako, ali sigurno pokoravaju i Evropu. Gde god se pojave, od Hrvatske, Bosne i Hercegovine, preko Rumunije, Bugarske, Slovenije, pa do Italije, Francuske, Albanije, Severne Makedonije pune sale, trgove i dvorane.
– Sada je lako pričati o svemu, jer nam je svaka svirka postala rutina. Najteže je iza nas. Posao nikada nismo otaljavali, već smo ga od prvog dana radili profesionalno, odgovorno i posvećeno. Postali smo uigrani tim i „proizvodna traka” koja radi u tri smene (smeh).
Kada govorimo o saradnji sa „Filharmonijom”, Romanom Bugarom i maestrom Mikicom Jevtićem, dirigentom, to je nešto posebno. Da zajedno sviramo moja je želja od kada sam ih prvi put video i čuo na „Danima piva” 2015. Presrećan sam što se to i ostvarilo – rekao je Boško Đelilović.
Od brojnih nastupa, koje će pored Zrenjanina pamtiti, jesu oni u Zagrebu. Njih, kako kaže, treba doživeti. Publika bukvalno poludi od sreće kada čuje svaku pesmu i zna ih napamet.
– Energija i atmosfera koju oni šalju je neverovatna – saglasni su svi članovi.
Ana Nikolić u podeli je „uskočila” u cipele Ani-Frid. Dolazi iz Sombora. Završila je engleski jezik, ali se aktivno bavi pevanjem. Članica je domaćeg rok/hevi metal sastava „The big deal”, a u domaćoj „ABBA” postavci je četiri godine. Sa oba benda obišla je mnoga mesta u Evropi i svetu.
– Biti u ulozi Ani-Frid je predivno. To, međutim, ne znači da je moj zadatak lak. Kada pevam pesme čije su glavne deonice njene, trudim se da prenesem emociju i izraz koji je u njima iskazala. Osećam veliko poštovanje prema svemu. Samim tim, uvek pažljivo i sa mnogo ljubavi izvodim svaki hit. Za razliku od Agnete, Fridine pesme su uglavnom u nižim lagama, što je na momente izazov, pogotovo u numeri „Money, money” – veli Ana Nikolić.
MARKO I MILICA – BENI I AGNETA
Zrenjaninca Marka Mojina muzika prati od najranijih godina. Profesionalnu avanturu je, kako kaže, započeo sa samo tri godine u zabavištu, gde su vrlo rano prepoznali njegov potencijal. Već tada imao je i solističke koncerte. Sa završenim master studijama klavirskog izvođenja na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, ponosan je na brojne nagrade i nastupe koji su obogatili njegov razvojni put. Zaposlen je kao profesor klavira u Muzičkoj školi „Josif Marinković”, gde prenosi svoju strast na mlade naraštaje. U isto vreme, kao član „ABBA ril tribjut benda”, unapređuje znanje. Osim toga, u studijskom radu izražava svoju kreativnost i doprinosi muzičkoj sceni.
– Muzika ne samo da je moj poziv, već je način života. Sa druge strane, istraživanje i interpretacija hitova koje je stvarala „ABBA” pruža izazov i zadovoljstvo. Proučavanje njihovih melodija, harmonija i aranžmana omogućuje mi dublje razumevanje muzičkog nasleđa. Biti u koži klavijaturiste Benija Andersona donosi odgovornost prema publici. Svaki put kada se pojavim na sceni nastojim verno da prenesem esenciju njihovih pesama, istovremeno dodajući vlastiti pečat svakoj izvedbi – kazao je Marko Mojin.
Milica Jankucić je rođena u Boru. Uporedo sa osnovnom, završila je muzičku školu „Miodrag Vasiljević”, odsek klavir, potom i gimnaziju „Bora Stanković”. Na beogradskom Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja okončala je osnovne i master studije. Od 2017. članica je zrenjaninskog „ABBA” tima. Od pre pet godina radi u Beogradu kao predmetni nastavnik u Osnovnoj školi „Boško Buha” koja je namenjena deci sa smetnjama u razvoju.
– Uloga Agnete je izuzetno uzbudljiva i izazovna. Bila je poznata po izvanrednom glasu i šarmu. Kako bi dočarala svu autentičnost morala sam se ozbiljno posvetiti proučavanju njenog pevačkog stila, pokreta i nastupa. Najzahtevnije je preneti energiju i emociju koju su izvorno prenosili članovi „ABBA” sastava.
Moram i da napomenem da je biti u tribjut bendu velika odgovornost, jer fanovi imaju visoka očekivanja i žele autentično iskustvo. Shodno tome, trudimo se da svako izvođenje bude na visokom nivou. Pod time mislim i na naše kostime koje smo morali da sašijemo po ugledu na originalne. Mogućnost da oživite muziku i magiju jednog od najpopularnijih pop bendova svih vremena svima nama predstavlja veliki izazov, ali i čast – ispričala je Milica Jankucić.
Miroslava Malbaški
Foto: Jovan Drndak Njegović, Fejsbuk stranica „Dana piva” i arhiva „ABBA ril tribjut benda”
DRIM-TIM
Milica Jankucić (Agneta), Ana Nikolić (Ani-Frid), Marko Mojin (Beni), Boško Đelilović (Bjorn). Bubnjeve svira Atila Benke, bas gitaru Bojan Perkučin Đakov, a bek vokale peva Olgica Erdeljan.
LEP, ALI I ODGOVORAN POSAO
Olgica Erdeljan je članica od jula 2012. Kako je ispričala, od malena je imala želju da bude deo nekog sastava na poziciji bek vokala. To je uspela i da ostvari.
– Oduvek sam uživala u punoj harmoniji vokala, posebno kada se priključe bekovi pa popune neke praznine. Ta čarolija moćnog zvuka me je oduševljavala. Mogu reći da je biti na poziciji „beka” veoma lep i odgovoran posao – kazala je naša sagovornica.