DRUGO SKUPŠTINSKO ZASEDANJE U DVE NEDELJE, 6. OKTOBRA: 23 NOVE TAČKE

Sada se radi plan za naredne tri godine

Porodilje će od Grada ubuduće dobijati 60.000 dinara za prvo dete, odnosno 45.000 za svako naredno, a bebe koje se rode 17. novembra na Praznik Grada dobiće poklon, navodi se u odluci koja će se u petak naći pred odbornicima. U pitanju je 31. sednica Skupštine. Prethodna je održana 22. septembra.

„EDUKONS” PARTNER U IZRADI NOVOG PLANA
Na dnevnom redu je i usvajanje Plana razvoja Grada za period 2023–2030. čija je izrada propisana Zakonom o planskom sistemu. U pisanju plana Gradu je pomogla Fondacija za razvoj ekonomske nauke (FREN), čiji je osnivač Ekonomski fakultet u Beogradu. Izradu ovog dokumenta finansirao je Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međunarodnu saradnju i lokalnu samoupravu. Plan je bio na javnom uvidu od 23. avgusta do 23. septembra, a primedbe pristigle u tom periodu nalaze se u njegovom aneksu.
Odbornici će odlučivati i o izradi Srednjoročnog plana Grada (2024–2026), što je akt koji konkretnije definiše navode iz pomenutog Plana razvoja. Sadržaće mere i aktivnosti koje lokalna samouprava treba da sprovede, uzimajući u obzir prioritete i raspoložive resurse. Srednjoročni plan će do 24. januara pisati radna grupa i sektorske podgrupe koje će formirati gradonačelnik. U tome će im kao konsultant pomagati privatni fakultet „Edukons” iz Sremske Kamenice.
Ovu ustanovu izabrao je Pokrajinski sekretarijat putem javnog konkursa u aprilu prošle godine, pri čemu je „Edukons” bio jedini ponuđač. Nabavka se odnosila na izradu srednjoročnih planova za više lokalnih samouprava, za šta je fakultetu iz Sremske Kamenice isplaćeno 29,9 miliona dinara.

RADOVI OBAVLJENI U OSAM VRTIĆA
Na prethodnom zasedanju prihvaćena je i odluka kojom je Palata srpske zadružne banke (Dom sindikata) iz republičkog prešla u vlasništvo Grada kako bi u nju bila preseljena Savremena galerija. Ovoga puta odbornici će glasati za to da se umetnički paviljon u Ečki, koji se nalazi u sklopu dvorca Kaštel, takođe privede u gradsko vlasništvo kako bi služio Savremenoj galeriji za izložbe, radionice, tribine i manifestacije. Ovaj objekat je još 2001. proglašen za nepokretno kulturno dobro.
Predviđene su izmene Lokalnog akcionog plana za zapošljavanje za period od 2021. do 2023. kojima se u 2023. povećavaju naknade za javne radove, ali se smanjuje broj angažovanih osoba. Takođe, omogućava se javnim preduzećima da učestvuju na konkursima javnih radova.
Odbornici će razmatrati i Izveštaj o realizaciji godišnjeg plana rada Predškolske ustanove. Ovaj dokument beleži da je u 2022/2023. bilo 30 jaslenih grupa sa 563 dece, 59 obdanišnih sa 1.411 mališana i 25 predškolskih grupa sa 636 polaznika.
Navodi se da su rekonstruisani brojni objekti, a da je za vrtić „Bajka” pripremljena dokumentacija za rušenje i izgradnju novog zdanja. U „Alisi” je sanirano prokišnjavanje velike terase, dok je „Bambi” dobio stolariju, 17 PVC prozora i troje vrata. „Biberče” može da se pohvali novim ulazom, krovom, kupatilima i sanitarijama.
Stolarija je u potpunosti obnovljena i u „Crvenkapi” i „Cvrčku”. „Leptiriću” su rekonstruisane tri radne sobe, dok je u „Vili” izrađena kompletna ograda. „Zvončica” je dobila novo lice, promenjenu stolariju, preuređenu kuhinju, kupatila i hodnike.
Dvorište upravne zgrade Predškolske ustanove je asfaltirano, popravljeno je donje krilo objekta i pet krovnih prozora.

KAKO ĆE „VODOVOD” ULAGATI
„Zeleno svetlo” čekaju i Izmene Posebnog programa za korišćenje subvencija za 2023. JKP „Vodovoda i kanalizacije”. Konkretno, za specijalno vozilo za pročišćavanje kanalizacije, koje je kupljeno 2019. godine putem lizinga sa trogodišnjim periodom otplate, biće izdvojeno 15 miliona dinara. Za vodosnabdevanje će otići 113 miliona, a time će biti finansirani oprema i električna energija za rad izvorišta.
Pred odbornicima će se naći Izmene i dopune programa poslovanja ovog preduzeća. U pitanju je drugi rebalans budžeta „Vodovoda”. Naime, smanjeni su troškovi za nabavku vozila za sedam miliona, ali je zato povećena suma za vodosnabdevanje za 33 miliona dinara.
Ostali prihodi iz budžeta (redovno održavanje atmosferske kanalizacije) veći su za sedam miliona i ukupno za ove usluge odlazi 47 miliona dinara. Navodi se takođe da su za 52,4 miliona dinara narasle potrebe po pitanju nabavke dobara, usluga i radova, tako da sada iznose oko milijardu dinara.
Ni ovo 31. zasedanje neće proći bez kadrovskih promena. Najavljene su u Gradskoj izbornoj komisiji, Upravnom odboru Savremene galerije i školskim odborima.

M. Malbaški i M. Maričić