MALI MATURANTI SU SE UPISALI U SREDNJE ŠKOLE

Informacione tehnologije i dalje najatraktivnije

Drugi upisni krug u srednje škole završen je u sredu, 3. jula. Na portalu Moja srednja škola, posvećenom završnom i prijemnom ispitu, objavljene su liste sa brojevima učenika koji su raspoređeni u prvom i drugom upisnom krugu, broj bodova koji je bio potreban za upis, kao i podaci o popunjenosti smerova.
Prema rečima Snežane Oluški Vlačić, načelnice Školske uprave za Banat, u našem okrugu je ove godine za male maturante bilo otvoreno 1.764 mesta. U prvom krugu je 1.394 učenika upisalo željene obrazovne profile na srpskom jeziku i 54 na mađarskom. U drugom krugu upisano je 13 učenika.
– Tradicionalno, najatraktivniji su bili svi smerovi u Medicinskoj školi, Gimnaziji i u Ekonomskoj školi. Sva planirana odeljenja su formirana, osim za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku u Gimnaziji, jer nije dovoljan broj učenika položio prijemni ispit. Umesto njega otvoreno je još jedno odeljenje opšteg tipa koje je popunjeno. Takođe, čeka se odgovor Republičke upisne komisije oko formiranja razreda na profilu prehrambeno – biološki tehničar u HPTŠ „Uroš Predić”, jer su upisana svega 4 učenika – objašnjava Oluški Vlačić.

MEDICINA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTEHNIKA
Najveća konkurencija bila je na smeru tehničar informacionih tehnologija (Elektrotehnička škola), gde je poslednji na listi imao preko 82 boda. Nešto manje bodova trebalo je za smerove elektrotehničar računara (78,42) i tehničar elektronike i automatike (74,02).
Za medicinsku sestru – tehničara maturanti su morali da sakupe minimalno 79,25 bodova, farmaceutski tehničar (76,79) i ginekološko – akušerska sestra (74,89) u Medicinskoj školi. Najslabiji uspeh (38,96 bodova) ove godine bio je potreban za upis na trogodišnje usmerenje cvećar-vrtlar u Srednjoj poljoprivrednoj školi.
Veliki broj maturanata poželeo da bude učenik Zrenjaninske gimnazije. Konkurencija je bila slabija nego ranijih godina. Za društveno – jezički smer bilo je potrebno 71,16 bodova, za opšti tip 68,41, a za prirodno-matematički tek 63 boda.
Kako objašnjava Milan Radaković, direktor Gimnazije, interesovanje je bilo veliko. Gimnazija godinama unazad popunjava sva mesta.
– Ove godine je trebalo nešto manje bodova za sve smerove u odnosu na ranije. Nije popunjeno jedno odeljenje opšteg tipa u kojem se nastava odvija na mađarskom jeziku, ali je to slučaj već nekoliko godina – kaže Radaković za RTV „Santos”.

MALO INTERESOVANJE ZA HEMIJSKU
Najviše slobodnih mesta za treći upisni krug ostalo je u Hemijskoj školi – 40. Najmanje interesovanje bilo je za smer prehrambeno – biotehnološki tehničar na kojem je ostalo 24 mesta. U ETGŠ „Nikola Tesla” jedanaest đačkih stolica biće prazno na smeru operater osnovnih građevinskih radova. Do popunjenja kvoti u Srednjoj poljoprivrednoj školi ostalo je još četrnaest pozicija na profilima rukovalac poljoprivredne tehnike i cvećar-vrtlar.
– Nemamo više mesta na četvorogodišnjim usmerenjima. Ove godine najatraktivniji su bili smerovi za tehničara hortikulture, poljoprivrednog i veterinarskog tehničara. Nisu popunjena dva profila. Zadovoljni smo upisom i čekamo treći krug – kaže Vladimir Popov, direktor Poljoprivredne škole.
U Tehničkoj školi najveći uspeh bio je potreban za profil tehničar drumskog saobraćaja (67 bodova). Nije popunjen samo smer rukovalac mašinama i uređajima za eksploataciju nafte i gasa, gde je ostalo prazno sedam pozicija. Prema rečima Đorđa Klaća, direktora škole, uspeli su da upišu sve profile i formiraju osam odeljenja (tri trogodišnja i pet četvorogodišnjih).

– Naši obrazovni profili su veoma atraktivni. Deca imaju mogućnost da se zaposle odmah nakon srednje škole. Poslodavci dolaze da razgovaraju o budućem zaposlenju sa bravarima i zavarivačima i pre nego što završe školovanje. Tehničari takođe imaju velike mogućnosti zaposlenja, ali i jaku osnovu za nastavak školovanja – ističe Klać za RTV „Santos”.
Treći upisni krug zakazan je za 22. i 23. avgust, nakon završnog ispita koji će se održati od 14. do 16. avgusta. U srednjim školama našeg okruga ostalo je 247 mesta na srpskom i 57 na mađarskom jeziku.

J. Šormaz

NAJBOLJE URADILI TEST IZ HEMIJE
Na završnom ispitu u 28 zrenjaninskih osnovnih škola uspešnost urađenih zadataka za sva tri testa je 60%. Najbolje rezultate mali maturanti ostvarili su iz izabranog predmeta – ukupno 67,79% (hemija 75,49%, istorija 74,14%, fizika 73,99%, geografija 65,34%, biologija 56,96% ), iz srpskog je bila 54,26%, a iz matematike 50,38%.