IZGRADNJA VIŠESPRATNICA U ZRENJANINU NE JENJAVA

Novogradnja se najčešće kupuje za keš

 

Na više lokacija u gradu niče na stotine stanova. Prošle i ove godine Odeljenju za urbanizam gradske uprave podneto je 35 zahteva za podizanje stambeno-poslovnih objekata. Osim zrenjaninskih investitora, za ulaganje su zainteresovani i novosadski. Agenti za nekretnine ističu da je potražnja velika, naročito za manjim kvadraturama, jer su pogodne za izdavanje.

ISPLATIVA INVESTICIJA
Kako kažu iz agencije za nekretnine „m2 Gsigma”, totalna ekspanzija stanogradnje u našem gradu je neobična. Međutim, povratna informacija investitora je da većina jedinica bude kupljena dok su još uvek „na papiru”.
– Manji stanovi, strukture do 50 kvadrata, prodaju se čim se za to dobije papirološka mogućnost. Velikih ima manje, ali teže nađu kupce zbog površine i cene – objašnjava Danijela Radovančev, vlasnica Agencije.


Prema njenim rečima, manje kvadrature su atraktivnije i zbog toga što veliki broj ljudi nekretnine kupuje da bi ih izdavali.
– Još uvek je pametnija investicija kupiti stan u Zrenjaninu, nego na primer u Novom Sadu. Ušteda pri kupovini je više od 20 odsto, a izdaju se za iste pare – objašnjava Radovančev.
Dodaje da se stanovi u novogradnji pazare uglavnom za keš. Jedan od razloga je to što kupci stambenim kreditom moraju da sačekaju da dođe do 80 odsto izgrađenost kako bi na nekretninu mogli da stave hipoteku.
– Kupci su mahom iz Zrenjanina i okolnih sela. Ima i onih koji rade u Beogradu, ali se odlučuju da se presele u Zrenjanin i putuju, jer tamo ne mogu da priušte nekretninu – primećuje naša sagovornica.

CENE STABILNE
Prema rečima Budimira Jovanovića, direktora „Keramike Jovanović”, inflaciona kretanja u ovoj godini nemaju značajan uticaj na stanogradnju. Tokom 2024. došlo je do stabilizacije cena građevinskog materijala, kao i cena stanova.
– Mnogo veći problem su visoke kamatne stope za kreditne kupce. To je osnovni razlog što je prodaja stanova u našoj sredini slabija nego u prethodne dve godine. To je, na kraju krajeva, tendencija i u celoj Srbiji – objašnjava naš sagovornik.
Kako kaže, najtraženije su površine između 42 i 48 metara kvadratnih, odnosno dvosobni stanovi sa dnevnom i spavaćom sobom. Cene jedinica najviše zavise od lokacije, kvaliteta gradnje, površine i referenci investitora. U skladu sa tim, u našem gradu se cene kvadrata kreću od 1.320 do 1.580 evra sa uključenim PDV-om.
Jovanović smatra da se u ovom trenutku u Zrenjaninu priprema dokumentacija za gradnju i gradi mnogo više stanova nego što to može tržište da prihvati narednih nekoliko godina.
– Određeni broj investitora živi u iluzijama da će se zbog kineskih investicija u industrijska postrojenja i početka gradnje autoputa doseliti veliki broj novih žitelja – smatra naš sagovornik.

BAGLJAŠ SVE POPULARNIJI
Najatraktivnije lokacije za ulagače godinama unazad su Lesnina i 4. jul. Nekoliko višespratnica diže se i u ulicama Toše Jovanovića, Save Tekelije i Koče Kolarevoj, a najavljeni su i novi projekti.
Na uglu ulica Marka Oreškovića i Pančevačke, „Ogrev” gradi stambeno-poslovni objekat od sedam spratova koji će brojati 118 stanova. Radovi su počeli u avgustu prošle godine, a završetak se očekuje u junu 2025.
– Napredujemo u skladu sa dinamičkim planom. Poslednjih nekoliko meseci intenzivno se obavljaju instalaterski radovi. Započeli smo unutrašnje malterisanje, a krajem meseca kreće izrada fasade – kaže Jovanović.
U samom centru grada, na mestu nekadašnjeg „Udarnika”, firma „Agrorit” iz Melenaca planira da izgradi četiri višespratnice. Stambeno-poslovni objekti imaće i pet spratova i 244 stana.
Investitorima je sve atraktivnije i naselje Bagljaš. Na prostoru između Tržnog centra „Big” i poslednjih zgrada naselja, „Eko gradnja” planira da podigne osam šestospratnica. Zgrade će imati 621 stan i 28 poslovnih prostora.
„Am kapital invest” u ulici Tihomira Ostojića gradi dve četvorospratne zgrade. Ova firma zidala je i u ulici Ive Vojnovića. U ulici Milana Stanivukovića niče stambeno-poslovni blok od tri četvorospratne lamele koje će brojati 115 stanova. Investitor je „BMT luks invest”, koji je pre par godina podigao zgrade na uglu ulica Rade Končara i Gundulićeve, a kao i u ulici Žarka Zrenjanina.

JOVANA Šormaz