A RÉMUSZ-HAGYOMÁNYÁPOLÓK EGYESÜLETE SZERVEZÉSÉBEN A NYUGDÍJASOK UDVARÁBAN

Nemzetközi Pásztornapot rendeztek Muzslyán

Az évszázados múltra visszatekintő állattenyésztés amellett, hogy jelentős gazdasági ágazatnak bizonyult, rendkívül gazdag tárgyi és szellemi kulturális örökséget hordoz magában. A pásztorok, juhászok, kondások és kanászok egykori kunyhójának, háziállatőrző- és földművelési eszközeinek, valamint a hagyományos mindennapi ételek és öltözékek bemutatásával a helybeli RÉMUSZ-Hagyományápolók Egyesülete huszadik alkalommal rendezett Pásztornapot Muzslyán. Az esemény – amely ezúttal a nyugdíjas-egyesületek udvarában zajlott – egy birkapaprikásfőző-versennyel és a pásztorétkek bemutatásával kezdődött.

Míg a 26 temerini, magyarittabei, erzsébetlaki, szentmihályi, jankahídi, óécskai, katalinfalvi, nagybecskereki, muzslyai és a végvári versenyzők (Romániai) bográcsában rotyogott az ízletes paprikás, illetve a pásztorétel, addig sor került egy művelődési műsorra, melyben a kancsikások mellett felléptek a Szervó Mihály Általános Iskola tanulói és a Muzslai Petőfi Sándor MME szakcsoportjai. A rendezvényt a szervezők nevében Nagy József, az egyesület elnöke és Tóth Zoltán, a tartományi mezőgazdasági titkárság titkárhelyettese nyitották meg.

– Ezen a tájon sok pásztor volt, mivel a betelepített lakosság földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozott. A mai esemény jó alkalom arra, hogy a fiatalok ihletet találjanak ahhoz, hogy tiszteletben tartsák a múltat, és megtanulják értékelni azokat az életmódokat és hagyományokat, amelyek kialakították ezt a vidéket – emelte ki a Tóth Zoltán. A jubileumi, 20. Nemzetközi Pásztornapot a tartományi mezőgazdasági titkárság, a tartományi oktatási titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT), Muzslya Helyi Közösségének Tanácsa és a Közép-bánáti Szórványközpont támogatta.

Borbély Tivadar