U ZRENJANINSKOJ BOLNICI OBELEŽEN MESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE
Tumori su agresivniji kod mlađih žena
Karcinom dojke je najčešći uzrok smrti kod žena. Kako bi se podigla svest o ovoj bolesti, ukazalo na značaj prevencije, skrininga i pravovremenog lečenja, oktobar je proglašen za Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke.
Svake godine u Srbiji se registruje oko 4.500 novoobolelih, dok u istom periodu umre preko 1.500, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovnović Batut”. U toku ove godine u zrenjaninskoj Bolnici rak dojke je otkriven kod 102 žene.
BRZO REAGOVANJE PACIJENTKINjA
Prema rečima dr Ivane Ujfeljan Ristić, načelnice Odeljenja onkologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović”, još uvek se ne zna pravi razlog nastanka bolesti. Najčešće je to kombinacija naslednih i spoljašnjih faktora (nezdrav način života, gojaznost…). Takođe, nerotkinje su u većem riziku da dobiju malignitet. Za rano otkrivanje raka ključne su redovne kontrole i izbegavanje štetnih životnih navika.
– Karcinom dojke se ranije javljao češće kod starijih žena, odnosno posle 50. godine, sa pikom u sedamdesetim. Naš utisak je da sada oboleva sve više mlađih žena, kao i da su oblici tumora kod njih agresivniji. Samim tim i terapija je mnogo ozbiljnija. Primenjuje se mnogo novih operativnih i dijagnostičkih tehnika, uvedeni su i novi lekovi, tako da je i samo lečenje uspešnije – kaže dr Ujfeljan Ristić.
Ističe da je sve manje slučajeva u kojima se pacijentkinje jave na pregled kada je bolest već lokalno odmakla, npr. kada tumor probije kožu ili imaju velike limfne čvorove u pazuhu i vratu.
– Primetno je da se svest menja i da nam se pacijentkinje jave čim primete promenu. Preventiva je jako bitna, a ono što možemo uraditi kod kuće je samopregled dojke – podseća onkološkinja.
Kako objašnjava, samopregled se preporučuje jednom mesečno i traje desetak minuta. Obavlja se tako što se celim dlanom kontrolišu svi delovi dojke, kao i deo gde se nalaze limfni čvorovi – vrat, pazuh. Posebnu pažnju treba obratiti na postojanje zadebljanja i čvorića.
UNAPREĐENA USLUGA
Potpuna dijagnostika promena na dojci nedavno je upotpunjena u zrenjaninskoj Bolnici. Tome je doprinelo uvođenje procedure kor biopsije. U proces su uključena odeljenja onkologije, hirurgije i radiologije. Od februara je urađeno 55 intervencija.
Kako objašnjava dr Jovana Ilić, specijalista internističke onkologije, procedura se ostvaruje preko dnevne bolnice Odeljenja onkologije ili pacijentkinje na nju uputi hirurg. Kor biopsije se rade u lokalnoj anesteziji i traje oko 10 minuta.
– Ova procedura falila nam je u lancu dijagnostike za pacijentkinje sa sumnjom ili dokazanim karcinomom dojke. Od februara smo na nju uputili oko 40 žena. Zastoja u čekanju nema, jer se intervencije rade dva puta mesečno – kaže dr Ilić.
Dodaje da patolozi uzorke obrađuju prioritetno, te da se na patohistološki (PH) nalaz čeka od 7 do 10 dana. Nakon toga, ulazi se u dalje dijagnostičke procedure.
– Pacijentkinje su ranije bile upućivane na Institut za onkologiju u Sremskoj Kamenici. Budući da ka njemu gravitira mnogo sredina, duže su čekale na biopsiju, a potom i na PH nalaz – ističe dr Ilić.
J. Šormaz
- ZNAČAJ BRIGE O ZAPOSLENIMA
– Primetno je da su sveobuhvatni preventivni pregledi koje firme organizuju za svoje radnike od velikog značaja. To je doprinelo tome da se u sve većem broju slučajeva dijagnostikuju tumori dojke i testisa u ranim stadijumima – ističe dr Miloš Ristić, onkolog.