ATELJE „LUČA” – KREATIVNI SVET GDE SE SVAKODNEVICA PRETVARA U UMETNOST

Od opuštajuće zabave do lekovite terapije

Savremeni čovek, ophrvan brigama, sve manje pronalazi vremena za sebe. Kada mu to pođe za rukom, najčešće bira laku i jednostavnu zabavu. Retki su oni koji dragoceno vreme pretaču u kreativnost. Tračak nade dolazi iz ateljea „Luča”. Od 2021. vode ga sestre Sanela Dunđerski, dizajnerka tekstila i Jovana Solomun, master primenjena umetnica.

Ideja im je bila da polaznicima ukažu na sve lepote stvaralaštva. Likovne radionice raznih tehnika crtanja, slikanja, vajanja i starih zanata, organizovane su po uzrasnim grupama od tri do 15 godina, dok su keramičarske namenjene odraslima.
– Rad sa glinom, pored umetničkog, može biti i opuštajući, terapeutski proces. Veoma je koristan jer rađa zadovoljstvo i osećaj postignuća sa jedne, i smanjuje nivo anksioznosti i stresa sa druge strane. Što se tiče mojih polaznika, izuzetno sam ponosna na svakog. Vredni su, savesni i konstantno napreduju. Jesu amateri, ali stvaraju umetnička dela, što je i bio cilj – ispričala je Jovana Solomun.

SLOŽNO DO ISTOG CILJA
Marka Rućanda keramika je uvek privlačila. Pitao se kako od gline, pečenjem, nastaje nešto trajno, kvalitetno i lepo. U „Luči” je sve to saznao i prebrodio stvaralačke nedoumice. Kako je ispričao, najmanje voli upotrebne predmete, ali zato obožava da izrađuje ukrasne, naročito zidne i dekoracije za prostor.
– Da li ću odabrati skulpturu, kompoziciju ili sliku na porcelanu, zavisi od trenutne inspiracije. U najvećoj meri biram morske motive: školjke, kamenčiće, ribe, ili zalazak sunca. Sam proces je smirujuć, ali sa dozom blage nepredvidivosti. Treba se prepustiti i verovati da će sve biti dobro, što je dodatni psihološki zadatak. Osim kreativnosti, ispunjava me to što mogu da pomognem Jovani. Voljan sam i da nove članove posavetujem, dam im ideju, predložim tehniku. Radujem se tuđem stvaranju – veli Rućando.

Melinda Janošević je za „Luču” saznala preko Instagrama. Na prvi čas otišla je sa prijateljicom. Rad sa glinom doneo joj je mir, usporio vreme i život obogatio divnim ljudima.
– Nekada u meni postoji ideja o onome šta bih žela da napravim, a nekada samo pustim prste da rade. Ti predmeti su mi najdraži. Često pomislim da će neke od njih, jednog dana, koristiti moji potomci. Sa druge strane, ako se desi da drugi završi i na buvljaku, i neko u njemu prepozna lepotu i poželi da ga ponese kući, opet ću biti srećna – veli ova sugrađanka.

OD IDEJE DO REALIZACIJE
Sličnu priču podelila je Jovana Robulj. Dugo je tražila prostor u kome bi se kreativno uzdizala i negovala svoju ljubav. Najviše joj prijaju druženja, razmene ideja, iskustava, izazovi.
– Ništa nije ni teško, ni lako. Samo postoji ona ideja u kojoj se pronađeš. Lepota je u tome što imamo bezbroj mogućnosti. To je važno i za početnike, jer nam je Jovana omogućila veliku slobodu u razvijanju, tj. stvaranju – veli Gordana Robulj.
Georgina Mendes dolazi iz Velike Britanije. Oduvek je želela da se bavi grnčarstvom. Prilika joj se ukazala tek u 57. godini. Za atelje „Luča” čula je preko društvenih mreža. Iako je strankinja, lepo je prihvaćena.

– Jovana je divna i veoma strpljiva učiteljica. Ono što najviše volim je atmosfera i koliko su svi spremni da mi pomognu. Stekla sam nove prijatelje koji vole isto što i ja. Nije lako raditi sa glinom, ali možete videti svoj napredak iz nedelje u nedelju. Drago mi je što nema osuđivanja, samo ohrabrenja. To je divan način da provedete tri sata daleko od stresa i života. Toplo preporučujem – kaže Mendes.
Za Suzanu Paunov ovo je prilika da se odvoji od svakodnevnih obaveza i napravi lepu uspomenu. Uživa da radi na grnčarskom točku, a učešća na izložbama pomogla su joj da više veruje u sebe. Janu Pađen mnogi sugrađani znaju po radionicama „Staklene iskre”. Na njima, mališani uče da izrađuju predmete od stakla i vune, crtaju, vezu. Dve godine dodatno se usavršava i sa Jovanom Solomun razmenjuju iskustva.
– Drago mi je da nešto ovako dobro i kvalitetno postoji u Zrenjaninu. Sve nam je dostupno: raznobojna glina, glazure, pozlata. Glavni razlog zašto sam odabrala ovaj atelje je kvalitetno provedeno vreme u društvu ljudi koji su iz istog razloga tu. Najviše volim da pravim ukrase za baštu, leptire i ptice – rekla je Jana Pađen.

Radove polaznika radionica keramike sugrađani su imali priliku da vide nedavno u galeriji Asocijacije likovnih umetnika Zrenjanina (ALUZ).

Miroslava Malbaški
Foto: volimzrenjanin.com i privatna arhiva

  • KREATIVNI MALIŠANI
    Godišnja izložba dečjih radova „Luča” ateljea nedavno je održana u Kulturnom centru u okviru programa vizuelnih umetnosti. Zrenjaninci su mogli da vide crteže, akvarele, slike, grafike, dela u kombinovanoj i kolaž tehnici, tkanice kao i upotrebne keramičke predmete. Likovna sekcija Sanele Dunđerski broji 80 članova od 3 do 16 godina.
    – Predstavili smo radove inspirisane Američkim prastanovnicima, njihovom kulturom, životinjama Aljaske, pejzažima severnog pola, kao i morskim svetom u različitim tehnikama crtanja, slikanja i vajanja. Naredne sezone čeka nas još mnogo likovnih izazova i lekcija o narodima sa afričkog kontinenta – poručila je Sanela Dunđerski.