BIELOBLATSKÍ UČITELIA VYPREVADILI NOVÚ GENERÁCIU ÔSMÁKOV ZO ZÁKLADNEJ ŠKOLY BRATSTVA A JEDNOTY

Na správnej ceste

 

  • Naučili sa čo znamená tolerancia, solidarita a priateľstvo, mali svoje princípy a to mi dáva nádej, že budú schopní bojovať o to, čo chcú dosiahnúť v živote – povedal riaditeľ školy Milan Nedeljkov

Na konci školského roku 2017/2018 v júne na Základnej škole Bratstva a jednoty v Bielom Blate so školou a svojimi učiteľmi a triednou učiteľkou Adelou Obšustovou sa rozlúčili desiati žiaci: Žaneta Zadunajská, Jana Kalapišová, Maša Magdaléna Melherová, Mirko Meržan, Dorotea Racová, Arnold Palfi, Sebastián Tót, Kristian Filep, Dejan Čorba a Danijela Šimonová.
Keď ide o túto generáciu, môže sa povedať, ako riaditeľ školy Milan Nedeljkov prezradil na maturitnom večierku, že platí fráza JEDEN ZA VŠETKÝCH, VŠETCI ZA JEDNÉHO.
– Boli zjednotení v každom ašpekte školského života a stali sa štandardom pre kompaktnosť. Už v škôlke si dláždili cestu priateľstva a solidarity a nikdy sa nevzdali toho princípu, ani v čase keď si mohli vybrať ísť každý za seba a dbať len o svojom ciele. Práve vtedy ukázali aj nám, starším, že majú svoj stav a že sa od neho nepohnú – povedal na rozlúčke riaditeľ Nedeljkov, ale naznačil, že to, že žiaci tvorili jednu kompektnú skupinu, neznamená, že medzi nimi neboli žiadne rozdiely, či vo výsledkoch v škole alebo v spoločnosti.
Maturanti uzavreli jeden životný cyklus. Možno sa na svojej ceste stretnú s mnohými neznámymi ľuďmi, pojmami a situáciami, ale všetci zamestnaní na bieloblatskej základnej škole veria, že táto generácia bude vedieť bojovať proti všetkému, čo im bude neznáme a ťažké.

2

Význam základnej školy
– Práve preto, že sa na ceste do budúcnosti stretnú so všeliakymi situáciami, ich čas na základnej škole je významnejší. Je relatívne ľahko naučiť sa formuly, definície alebo vybehnúť 100 metrov na hodine telesnej výchovy. Ale je omnoho dôležitejšie naučiť sa byť solidárny, tolerantný a podporovať svojho kamaráta alebo človeka, ktorého nepoznáš. Tuná sa naučili učiť, rozmýšľať a byť dobrými ľuďmi. Tuná sa cítia dobre, na svojom a so svojími priateľmi a rodinami – pokračoval riaditeľ.
Dodal, že v čase keď sú normy a hodnoty nejasné a budúcnosť je pod otáznikom, mladí ľudia, ktorí v máji boli maturanti v Bielom Blate, budú musieť zachovať si svoje princípy.
– Zostaňte svojí! Nesnažte sa býť niekym iným, lebo svet potrebuje práve takých ľudí akými ste sa vy ukázali byť – poradila im aj triedna učiteľka Adela Obšustová.
Pripomenula si moment, keď vošla do triedy k novým piatákom a priznala, že nevedela ani sama, čo ju tam dočká.
– Desať párov očí sa do mňa pozeralo so zvedavosťou, radosťou a strachom. Verím, že sa chlapci a dievčence pýtali aká to bude nová učiteľka, ako táto škola teraz bude vyzerať? Ale časom sme si zvykli. Nebolo to ťažko. Vlastne, boli to dobrí žiaci a ľahko som si zvykla byť ich triednou. Vždy boli ochotní pomôcť, urobiť to, čo som im povedala a splnili svoje úlohy dobre. A nebola som len učiteľkou tým deťom. Tiež som sa ja niečo naučila pri nich – povedala Adela Obšustová, učiteľka slovenského jazyka.
Jana Kalapišová, Žaneta Zadunajská a Dejan Čorba sú traja ôsmáci, ktorí sa zúčastnili na dvoch závodeniach – Rozhlasovej súťaži recitátorov (Jana a Žaneta) a PerSu (Dejan).
1-2
Test vedomia a talentu
Predsa, na súťažoch bola najúspešnejšia Sara Kováčová, žiačka šiesteho ročníka. Ona sa zúčastnila na piatich závodeniach: na básnickej štafete, Rozhlasovej súťaže mladých recitátorov, PerSu kvíze a na závodení z biológie, a tiež recitovala v škole. Obsadila druhé miesto z biológie a na básnickej štafete.
Svoje vedomosti a talent testovali na závodeniach i štvrták Filip Zadunajský Festivál národných krojov a siedmák Andrej Nosaľ, ktorý získal cenu pre najkrajší mužský kroj. Brigita Čonková obsadila druhé miesto na hudobnom festiále Suli Star v Budisave.
Na Rozhlasovej súťaži účinkoval i druhák Bojan Čorba. Na literárnom konkurze Čo dokáže pekné slovo sa zúčastnili Žaneta Zadunajská, maturantka, a Vlatko Hromčík, siedmák. Žaneta získala aj špeciálny diplóm na tomto konkurze.
Peter Činčurák, tretiak, zvíťazil na výtvarnom konkurze Svetosavlje, a Milica Superov obsadila tretie miesto na súťažení z biológie.
V kvíze PerSu sa zúčastnili Milica Superov, piatáčka, Sara Kováčová, šiestáčka, Nemanja Žižić, siedmák a ôsmák Dejan Čorba.
Na básnickej štafete svoj talent prejavili Jelena Sabová, štvrtáčka, ktorá obsadila druhé miesto, a Sara Kováčová, šiestáčka, ktorá tiež obsadila druhé miesto. Na športovo-rekreačnej manifestácie Žogarija skupina z Bieleho Blata obsadila prvé miesto v Zrenjanine, a piate v Srbsku.

 

1-3

 

  • Zaujem o recitovanie
    Bieloblatskí žiaci najviac recitovali v minulom školskom roku. Na smotre recitátorov sa zúčasnili Nora Balintová, Sara Kováčová, Valentin Babinský, Leon Haník, Bojan Čorba, Lana Halasová a Marjan Tót.

Suzana Kokavská
Milan Nedeljkov