DR VANJA KUNKIN, VRŠILAC DUŽNOSTI DIREKTORA BOLNICE

Briga o pacijentima je na prvom mestu

Od sredine januara na čelu Opšte bolnice „Đorđe Joanović” nalazi se dr Vanja Kunkin, specijalista opšte hirurgije. Na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu diplomirao je 2010. godine. Nakon završenog staža i volontiranja zaposlio se u zrenjaninskoj Bolnici. Specijalizaciju je završio 2018, a dve godine kasnije postao je pomoćnik direktora za medicinska pitanja.
– Tokom školovanja interesovale su me prirodne nauke, naročito biologija. Oduvek me je zanimalo ljudsko telo i način na koji funkcioniše. Sa druge strane, imao sam stalnu želju da pomognem onima kojima je to potrebno. Sve to se sabralo i usmerilo me ka medicini – kaže za naš list dr Kunkin.
Šta će biti u fokusu Vašeg rada?
– Na prvom mestu je briga o pacijentima. Trudićemo se, u narednom periodu, da je unapredimo. U planu je povećanje broja medicinskih usluga koje pružamo. Najbolji način da to ostvarimo je da ulažemo u kadar. Trenutno imamo preko 60 specijalizanata, što je malo manje od trećine zaposlenih doktora. Oni će nakon usavršavanja, u zavisnosti od oblasti, moći da pruže najmanje 40 pregleda dnevno. Očekujemo da se oko desetoro njih ove godine vrati u našu Bolnicu.
Šta je urađeno u prethodnom periodu?
– Nedavno je završena edukacija kadra za rad na magnetnoj rezonanci. Šest stručnjaka do početka ove godine radilo je pod supervizijom radiologa iz ustanova višeg ranga. Radimo u dve smene i nema liste čekanja. Zbog kvara aparata trenutno smo u mogućnosti da snimamo samo glavu i karlicu. Uveli smo i proceduru kor biopsije. Predstavlja neizostavni korak u dijagnostici tumora dojke. Pacijenti ne moraju više da idu u ustanove u drugim gradovima ili privatno. Sada brže i lakše dolaze do dijagnoze. Nabavili smo i najnoviji mamograf i realizovali edukaciju dodatnog kadra. Akcije skrininga dojke sprovodimo u saradnji sa Domom zdravlja.
Da li imate dovoljno kadra?
– Bolnica ima preko 1.100 radnika. Zaposleno je 211 doktora medicine. Trenutno nam nedostaju specijalisti, jer je veliki broj naših lekara u ovom trenutku na usavršavanju. Nemamo problema sa odlivom ljudstva. Doktori iz domova zdravlja gravitiraju ka nama. Bolnica im je atraktivna, jer češće pruža opcije za stručno usavršavanje i veći dijapazon specijalizacija.
Sa druge strane, nedostaje nam srednji medicinski kadar. Konkursi za ove pozicije su uvek aktivni.
Kakva je saradnja sa lokalnom samoupravom?
– Izlaze nam u susret kad god nam treba pomoć. Imamo finansijsku potporu za dovođenje eksperata koji edukuju naš kadar. Angažovali smo specijaliste i subspecijaliste kardiologije koji su vršili ugradnju pejsmejkera, angiografije, koronarografije, kao i plasiranje stentova. Sarađivali smo i sa radiolozima iz viših centara za obuke na magnetnoj rezonanci. Specijalista iz Novog Sada naše doktore obučava o laparoskopskim operacijama iz oblasti urologije. Veliku potrebu imamo za nefrostome za koje se sada pacijenti upućuju u Klinički centar Vojvodine. Planiramo da započnemo i usavršavanje za interventne radiološke procedure. Svakom edukacijom pacijenti su na dobitku.
Ponovo su pokrenute akcije doborvoljnog davanja krvi u bolnici, kakav je odziv?
– Primetili smo da nije bilo dovoljno jedinica kako za elektivne, tako i za hitne pacijente. Odlučili smo da ustanovimo jedan fiksni termin za dobrovoljne davaoce, kako bismo obezbedili dovoljno krvi za sve. Akcije se sprovode svakog utorka na Odeljenju transfuzije. Zadovoljni smo odzivom sugrađana. U prvom terminu javilo se 60 ljudi, a 48 je dalo dragocenu tečnost. Radićemo na popularizaciji kako bismo održali dobru zainteresovanost.
Kada se može očekivati sanacija prilaza Urgentnom centru?
– U toku je izrada projekta rekonstrukcije. Čekamo podršku za njegovo odobrenje, a nakon toga tražićemo sredstva za realizaciju. Radimo sve što je u našoj moći da radovi što pre krenu. Jedan prilaz je jako teško obezbediti. Morali smo značajne mere da uvedemo da bi sve nesmetano funkcionisalo.
Šta Vas očekuje u narednom periodu?
– U planu je nabavka nove opreme, edukacija kadra i proširenje dijapazona usluga. Očekuje nas finalizacija IPA projekata međugranične saradnje Srbija – Rumunija. Na taj način nabavićemo novu opremu uz pomoć koje ćemo ranije moći da utvrdimo kardio-vaskularna oboljenja i preventivnim delovanjem sprečimo ozbiljnije komplikacije.
Novi prostor u Poliklinici opremićemo ergonometrijskom trakom, ultrazvučnim aparatom, defibrilatorima, holter aparatom i EKG uređajem. U toku su i projekti čiji je cilj prevencija karcinoma usne duplje na bazi HPV virusa, kao i unapređenjae dijagnostike i lečenja tumora kože i jetre.
Pored toga, u saradnji sa Istraživačkim centrom „Onkogen” iz Temišvara, uzorke krvi i tumora naših onkoloških pacijenata slaćemo na analizu kako bismo preciznije odredili terapije. Nadamo se da ćemo sve uspešno realizovati uz pomoć Ministarstva zdravlja, Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo i lokalne samouprave.
Jovana Šormaz