GRAD FINANSIRA USAVRŠAVANJE ZRENJANINSKIH RADIOLOGA NA MEGNETNOJ REZONANCI

Od jeseni rad u dve smene

Podršku lokalne samouprave od dva miliona dinara Opšta bolnica „Đorđe Joanović” ove godine usmerila je na angažovanje radiologa iz Kliničkog centra Vojvodine (KCV) i Instituta za onkologiju u Sremskoj Kamenici. Oni ovdašnje medicinare edukuju o radu na magnetnoj rezonanci. Bolnica je aparat dobila u oktobru. On trenutno radi samo u prepodnevnoj smeni, zbog čega se pacijenti koji ne mogu da se zbrinu u Zrenjaninu upućuju u Novi Sad, kaže dr Igor Kitaresku, direktor Bolnice.

IMA DOVOLJNO STRUČNJAKA
Kako naš sagovornik objašnjava, magnetna rezonanca je komplikovana dijagnostička metoda koja nije detaljno zastupljena u toku specijalizacije iz radiologije.
– Potrebna je posebna edukacija lekara specijalista koja traje između jedne i dve godine. Obuka je krenula u oktobru, a očekujemo da do jeseni pet radiologa čita nalaze. Tada ćemo moći da radimo u dve smene – kaže dr Kitaresku.
Kako direktor Bolnice objašnjava, zbog tehničkih karakteristika uređaja, pregled traje između 45 minuta i sat vremena. To znači da će limit biti 15 snimljenih pacijenata dnevno. Iz tog razloga će stanovnici našeg regiona, koji ne budu mogli da zakažu termin, biti upućeni ka KCV-u i Institutu za onkologiju.
– Ovo je trenutno najtraženija dijagnostička metoda. Zrenjaninska bolnica ima dovoljno radiologa. Nakon obuke, za magnetnu rezonancu planiramo da napravimo poseban tim – objašnjava Kitaresku.
Direktor najavljuje da će Bolnica od maja biti deo platforme za magnetnu rezonancu. To će pacijentima omogućiti lakše zakazivanje i njihovo prelivanje u ustanove koje imaju slobodne termine. Skratiće se liste čekanja i nepotrebna dupliranja pacijenta na njima.

BRZI REZULTATI
Kako objašnjava dr Sonja Kunkin, specijalista radiologije, do sada su pacijenti dolazili na odeljenje sa blanko uputom i tako zakazivali pregled. Termini su se, na osnovu regije snimanja, prilagođavali rasporedu dolaska stručnjaka iz Novog Sada. U toku aprila specijalisti će preglede zakazivati preko IZIS-a, a od maja će u funkciji biti zajednička platforma.
– Vremenski smo ograničeni jer je u pitanju aparat starije generacije. Nedeljno pregledamo više od 30 bolesnika. Najviše termina popune onkološki pacijenti, jer uvek gledamo da im izađemo u susret. Ostatak se deli na hirurgiju, gastro i neurologiju. Neophodno je i da nekoliko termina ostane slobodno za hitne slučajeve – kaže dr Kunkin, i dodaje da se na rezultate čeka najviše sedam dana.

ZADOVOLJNI NAPRETKOM
U periodu od oktobra do februara radiolozi iz Novog Sada svaki dan su dolazili u Zrenjanin. Sada su tu sredom i petkom, a naši doktori preko nedelje snimaju i preliminarno opisuju rezultate.
– Da bi usavršili znanje potrebna nam je praksa i iskustvo. Mi smo u edukaciji došli do toga da možemo sami da napišemo nalaz. U početku je bilo neophodno da kolege iz Novog Sada dolaze svaki dan, a sada se polako osamostaljujemo. Oni svakako naše nalaze verifikuju i to će biti slučaj dok budu mišljenja da više nema potrebe da dolaze – kaže dr Kunkin.
Kako ocenjuje dr Dejan Sunajko, specijalista radiologije Kliničnog centra Vojvodine, obuka teče dobro.
– Ovaj aparat je bio kod nas u Novom Sadu, pa znamo kako funkcioniše. Kada nismo tu zrenjaninski radiolozi vode pacijente, a potom mi pogledamo izveštaje i prokomentarišemo. Tehničari su sve savladali, a zadovoljni smo i napretkom kolega – kaže dr Sunajko.
Objašnjava da dužinu trajanja obuke nisu definisali, već da ona zavisi od napretka stručnjaka.

J. Šormaz