DRAGAN JOCIĆ, GENERALNI SEKRETAR PLIVAČKOG KLUBA „PROLETER”

Sada je svaka osvojena medalja još vrednija

Naučio je da pliva kao šestogodišnjak, a potom je počeo da trenira. Kao dobar đak svojih učitelja, Irene Turinski i pokojnog Branislava Kostića Koleta, postao je omladinski prvak Srbije na 200 metara delfin. U trenerske vode ušao je nakon završetka studija, u leto 2003. godine. Radio je u „Proleteru”, ali i sa kadetskom, juniorskom i seniorskom reprezentacijom. Između ostalih, sa olimpijcima: Ivanom Lenđerom, Čabom Silađijem, Katarinom Simonović, Arkadijem Vjatčaninom, Nikolom Aćinom…
Dragan Jocić sada je generalni sekretar „Proletera” i trener prvog tima. Aktuelni je predsednik Plivačkog saveza Vojvodine. To su samo neke od funkcija našeg sagovornika koji je nedavno dobio priznanje zrenjaninskog Sportskog saveza za 2024. u kategoriji sportski radnik.
Koja od navedenih pozicija Vam najviše „leži”? U čemu smatrate da ste najuspešniji?
– Nije lako odgovoriti na to pitanje, ali mi deluje da su organizacione sposobnosti trenutno pobedile. Zato u takvom vidu angažovanja vidim sebe. Verujem da u Klubu prepoznaju moj doprinos napretku „Proletera”. Sve je počelo 2010. godine kada se pojavila potreba za operativcem koji ume da radi na interenetu i da komunicira mejlovima…
Ubrzo sam napredovao do pozicije generalnog sekretara, što je po obavezama i odgovornostima funkcija slična onoj koju obavlja sportski direktor u nekim klubovima.
Takmičari „Proletera” su, zbog zatvaranja pokrivenog bazena, suočeni sa velikim problemima. Kako se snalazite, gde i koliko trenirate?
– Nažalost, slična situacija je bila 2010. i 2011. godine, kada smo takođe ostali bez bazena. I sada smo suočeni sa velikim izazovima. Takmičari prvog tima treniraju u Novom Sadu, klupski kombi vozi dva puta dnevno. Oni nešto mlađi tri puta nedeljno odlaze u Bečej ili Novi Sad. Ukupno ih je pedesetak, i četvoro trenera. Uspevamo uz pomoć Grada, brojnih sponzora i donatora, kao i roditelja. Nije lako.
Zamislite radni dan jednog srednjoškolca, plivača prvog tima. Ustaje u 6.30, potom ide na nastavu, u 13.45 pravo iz učionice ulazi u kombi i putuje u Novi Sad na trening. Vraća se u Zrenjanin oko 18 časova, a sat kasnije vežba u tereteni na našem bazenu. I tako pet puta nedeljno… Divim se toj deci koja su spremna na tolika odricanja. Zbog toga je svaka njihova medalja još vrednija. Jedva čekamo da proradi ovdašnji letnji bazen. Ima najava da bi to moglo da bude ranije nego prethodnih godina. Kada se rešimo putovanja, više nam nijedan trening neće biti naporan…
„Proleter” je i dalje jedan od najboljih plivačkih klubova u Srbiji. U čemu je tajna kontinuiranih uspeha i zadivljujućih rezultata? U ovim uslovima to je, na neki način, podvig.
– Nema tajne, sve se svodi na vredan rad i upornost, možda čak i inat. Pomaže to što imamo veliku podršku drugih plivačkih kolektiva u Srbiji koji znaju u kakvoj smo situaciji. To su novosadski klubovi koji nam maksimalno izlaze u susret ustupajući nam termine za trening, kao i oni u Bečeju i Kikindi.
Naveo bih i prijateljski gest beogradskog PK „11. april” koji je snosio troškove učešća naših takmičara na mitingu u Banjaluci, koji je održan proteklog vikenda. To govori o solidarnosti, ali i o ugledu koji je „Proleter” stekao. Nažalost, plivački savez Srbije nije reagovao na naše nevolje, a Pokrajinski nema novca da pomogne.
Među mladim plivačima je mnogo rekordera, reprezentativaca, prvaka države… Neki od njih odlaze u inostranstvo ili u druge klubove. Šta je razlog? Kako ih zadržati u „Proleteru”?
– Nama je jedan od ciljeva da takmičarima omogućimo da ispolje svoj talenat i postignu vrhunske rezultate. Pojedini, na osnovu svojih dostignuća, dobijaju stipendije i odlaze na studije u SAD. U tome je, na primer, uspeo Nikola Aćin, a Lara Lilić putuje na leto. Tamo je sve prilagođeno njihovom školovanju i treninzima. U Srbiji nije tako, ali bi to bio način kako da se zadrže mladi šampioni, ne samo u plivanju. Deo naših članova, uglavnom kada završe srednju školu, odlazi u veće gradove u Srbiji. Mi smo ponosni na uspehe svih koji su ponikli u „Proleteru”. Radujemo se svakom njihovom odličju u koje je utkan i deo našeg rada.
Koja su najvažnija međunarodna i domaća takmičenja koja ove godine očekuju plivače?
– Do juna reprezentativci, trenutni i potencijalni, jure norme za međunarodna takmičenja. Senior Nikola Aćin će se takmičiti na Svetskom prvenstvu u Singapuru. Balaž Kadar će, ukoliko ostvari potreban rezultat, učestvovati na juniorskom šampionatu Evrope. Sofija Travar ima B normu za Olimpijske igre mladih. U julu su na programu državna prvenstva za sve kategorije. Očekujemo da naši predstavnici nastave tradiciju i obraduju nas brojim medaljama.

Biljana Mandić