EGY EMLÉKTÁBLA NYOMÁN: A nagybecskereki Igazságügyi palota

Az új törvénykezési palota épitése
iV. rész

Lapozva a Torontál napilap megsárgúlt oldalait, 1906 szeptember 4-én, a következőket olvashatjuk a nagybecskereki Igazságügyi palota építéséről: „Tegnap (tehát szeptember 3-án hétfői napon) történt meg az első csákányütés a református templom mellet lévő ugynevezett Kamarális kocsma falain (a volt kocsma és a mellette levő raktárok bontásáról tesz említést a cikk szerzője akkoriban) s ezzel megindult a nagy munka, mely végeredmény tekintetében, új, modern, méltó hajlékot teremt Iustitia istennőnek.”

A bekötött szemű istennő
A régi korok emberei szerették a jelképes ábrázolásokat. Az ókori görögök és rómaiak szintén valamennyi emberi tulajdonságot, szenvedélyt, mesterséget emberi alakban elevenítettek meg, és isteneik közé sorolták. Az istenek között persze szép számban akadtak nők is. Kevesen ismerjük Iustitia istennőt az igazságszolgáltatás megszemélyesítőjét. Egyik kezében kardot, a másikban mérleget tartva ábrázolják, a szeme pedig kendővel van beköve. Már az akkori időkben valószinűleg azt akarták ezzel nyomatékosítani, hogy az igazságszolgáltatásnak pártatlannak kell lennie, látnia sem szabad, hogy kik között tesz igazságott.
„Az akkori Magyar kormány felkarolta az ügyet, az épület építésének költségeit beépítették az állami költségvetésbe, az árlejtést kiírták. A 19 pályázat közül Koch Frigyes budapesti vállalkozó ajánlatára esett az akkori igazságügyminiszter döntése, aki összesen 711.341 korona és 56 fillérért tett ki, ebben az összegben benfoglaltatik még a 3000 korona bontási költség is a református templom melletti régi épületekért.”
Koch Frigyes vállalkozó a nagybecskereki tartozkodása alatt, amikkor elkezdődtek a munkálatok elmondta, hogy: „szerződésszerüleg 1906. szeptember hó 1-én kellett megkezdeni, s 1907. november hó 1-én teljesen be kel fejezni a munkálatokat”. A szerződés kiköti továbbá, hogy 1906 –ban az alapozásnak október hónapjáig el kel készülnie, de amennyiben az őszi időjárás kedvezően alakul, folytatni kell az épitkezést. Télen át szünetel a munka, de már kora tavasszal újra hozzáfognak, hogy a palota a megállapított időre elkészüljön.

 

A mai korszerű építőiparban használatos gépezetek mellett is, ma szinte elképzelhetetlen egy ilyen monumentális épület ilyen rövid időn belüli felépítése és átadása. Rendeltetésének. Mindennek bizonyitékul szolgál az épület befejezése útán végzet átadásáról készült írásos jegyzökönyv tartalma, és a Torontál napilapban közölt irásos jelentés is. „A palota befejezésének felülvizsgálata befejeződött, amelyet teljes két honapon át végeztek az Országos kereskedelmi miniszter részéről Lukácsi József műszaki tanácsos, az igazságügyiminiszter részéről Szilágyi Mihály számvizsgáló, valamint Zsiross Lajos a nagybecskereki kerületi bíroság elnöke- kúriai bíró, Fiala Géza királyi mérnök épitési ellenőr és Koch Károly vállalkozó. A jegyzőkönyv igen részletesen felsorolja felülvizsgálat alkalmával tapasztalt hiányokat, amely az épités után találhatoak és a vállalkozónak rövid időn belül helyrepótolhatja.
Azonban sokkal nagyobb hiányok azok, amelyek a palota építésénél célszerűtlen takarékoskodásból adódtak. Ilyen hiányosság, hogy: sem a törvényszéki sem a fogház épületében nincsen vízvezeték,a mellékhelységekből bűz áradt az egész épületkomplexumban. Nincs központi fűtés, minden helységet más módon kell fűteni. A villanyvilágítást is csak néhány helységben vezették be, így a legtöbb bírónak gyertya mellett kell dolgoznia.
A modernül felépült fogházat petroleummal világitják. A folyósókon petroleumlámpa bűzölög és pislog. Villágosság itt csak nappal van.
Az Igazságügyi palota elkészülése óta három esetben végeztek nagyobb épitészeti javitásokat az épület belső részében. Először 1924-ben elkészült a központi fűtés, gőz kazánt helyeztek el az épület pincehelységében, teljes egészében elvégezték a villanyhálózat kiépitését és a telefonvonal bekötését. 1976-ban a palota minden helységében felcserélték a deszka padlózatott parketával, a folyósókon kicserélik a téglaburkolatokat márvány lapokra. 1997-ben a palota külső falait tatarozták, kicserélték a tetőszerkezeten a cserepeket, az ablak szárnyakat is kicserélték. Belső részben viszont teljes egészében új telefon és vilany hálózat cseréjét bonyolították le.
Az Igazságügyi palota a 01/103/1972 szám allatti végzésel 1972. július 17-től elsőfokú állami védettség alatt áll.

Precz István, A Nagybecskereki Kerületi Bíróság nyugalmazott dolgozója-levéltárosa