Együttműködés bővítése több szinten: Nagybecskerek és Békéscsaba között erősödik a testvérvárosi kapcsolat
Nagybecskerek és Békéscsaba 1966. október 7-én írták alá első testvértelepülési megállapodásukat, melyet 2003. augusztus 29-én újítottak meg. Azóta is szoros kapcsolatot áll fenn a két város képviselői, intézményei és civil szervezetei, valamint polgárai között. Az együttműködést az utóbbi másfél hónapban még szorosabbá sikerült tenni, hiszen újabb közös kezdeményezések erősítik a kapcsolatot és biztosítják annak fennmaradását.
Október 11-én a Nagybecskereki Tartalékos Katonatisztek Szövetsége és a Magyar Tartalékosok Szövetsége Békés Vármegyei Szervezete együttműködési megállapodást írtak alá. Tanja Dulović tartalékos főhadnagy, a Nagybecskereki Szövetség elnöke és Nagy Zoltán nyugalmazott ezredes, a Békés Vármegyei Szervezet elnöke arról állapodtak meg, hogy támogatják egymás részvételét helyi és regionális rendezvényeken, melyek a történelmi eseményeket és hagyományokat ünneplik.
A megállapodást a XXIII. Honvédelmi Haditorna Verseny keretében írták alá, amelynek helyszíne a békéscsabai repülőtér volt. A verseny közép- és általános iskolások számára került megrendezésre, és a nagybecskereki műszaki középiskola végzős diákjai is részt vettek rajta. A verseny során a diákok többek között mátrix futásban, akadálypályán, kézigránát dobásban, lézerfegyveres lövészetben, íjászatban, airsoft lövészetben és elsősegély nyújtásban mérték össze tudásukat.
A két szervezet vezetői emellett megbeszélték, hogy 2025 tavaszán, az orosházai Honvédelmi Haditorna városi versenyén ismét részt vesznek a nagybecskereki középiskolás diákok. A látogatás során Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere is fogadta a küldöttséget.
Tekintettel, hogy Nagybecskerek 2025-ben Szerbia Kulturális Fővárosa lesz, új kulturális kezdeményezéseket indítottak Békéscsabával. November 11-én a nagybecskereki Nemzeti Múzeum igazgatójával, Siniša Onjinnal látogatást tettünk a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban, ahol dr. Bácsmegi Gábor igazgató fogadta a becskerekieket. A találkozó célja a két múzeum közötti együttműködési megállapodás előkészítése volt. Az igazgatók abban állapodtak meg, hogy közös kutatásokat végeznek történelmi, néprajzi és régészeti témákban, amelyek elősegítik a minőségesebb, kreatívabb és hatékonyabb szolgáltatások nyújtását a polgárok számára. Ezen kívül kölcsönösen bemutatják egymás kiállításait, melyek nemcsak új élményeket kínálnak a látogatóknak, hanem elősegítik a kulturális párbeszédet és a tudományos együttműködést.
A két múzeum közötti együttműködés kulcsfontosságú lépés a kulturális kapcsolatok elmélyítésében és közös örökségünk megőrzésében.
A látogatásokat Sztojkó József, Nagybecskerek Városi Tanácsának tagja és Puskás János, a Vajdasági Pedagógiai Intézet igazgatója vezették.