„GRADSKA TOPLANA” TUŽILA KORISNIKA NAKON SAMOVOLJNOG ISKLJUČENJA SA CENTRALNOG GREJANJA

Da li se isplati raskidati ugovor?

Zrenjaninci koji imaju kalorimetre u svojim stanovima mogu da podešavaju toplotnu energiju radijatora pa samim tim „utiču” na potrošnju i cenu grejanja. Oni koji to nemaju, moraju da plate račun znatno više. Zbog visokih cena pojedini sugrađani žele da se isključe sa sistema daljinskog grejanja. To jeste moguće, ali je procedura komplikovana. Osim što košta živaca, sugrađane može koštati vremena i novca potrošenog na sudske procese.
PRVO UKINULI PA PREINAČILI REŠENJE
Ukoliko vlasnik stana raskine ugovor, tačnije isključi se sa centralnog grejanja bez poštovanja formalne procedure (saglasnost većine ostalih stanara) „Gradska toplana” će nastaviti da potražuje fiksni deo ukupnog obračuna (što se plaća cele godine).
Ovo preduzeće je pre nekoliko godina podnelo tužbu protiv jedne osobe iz Zrenjanina zbog duga koji je nastao nakon isključenja sa centralnog grejanja. O krajnjem ishodu je odlučivao Vrhovni sud prošle godine. Najpre je Osnovni sud u Zrenjaninu 4. februara 2020. godine ukinuo u celosti rešenje o izvršenju javnog izvršitelja. Navedenim aktom je tužena osoba bila u obavezi da „Toplani” (tužiocu) naknadi neplaćene račune, odnosno fiksni deo, u iznosu od 4.845 dinara sa kamatom (od 23. novembra 2016. godine), troškove izvršnog postupka 4.824 dinara, kao i naknadu za uspešnost sprovođenja izvršnog postupka u visini od 1.080 dinara. Nakon prvostepene presude „Gradska toplana” je bila dužna da tuženoj strani plati troškove parničnog postupka, odnosno 47.450 dinara sa kamatom.
Međutim, ovdašnji Viši sud je usvojio žalbu tužioca. Presuda Osnovnog suda je preinačena tako što je na snazi održano rešenje o izvršenju javnog izvršitelja, dok je u preostalom delu potvrđena. Tužena strana je takođe obavezana da „Toplani” naknadi troškove prvostepenog postupka (24.000 dinara sa kamatom), kao i drugostepenog (15.800 dinara). Zahtev tužene osobe za naknadu troškova žalbenog postupka je odbijen. Protiv pravosnažne presude donete u drugom stepenu tužena strana je oktobra 2022. godine izjavila reviziju zbog pogrešne primene materijalnog prava.
(NE)DOZVOLJENA REVIZIJA
Kako saznajemo, ona je predložila da se revizija smatra izuzetno dozvoljenom. O tome je odlučivao Vrhovni sud u Beogradu, koji je marta 2024. godine reviziju odbacio kao nedozvoljenu.
– Vrhovni sud je stava da nisu ispunjeni uslovi za odlučivanje o reviziji tužene strane kao dozvoljenoj. Pobijanom presudom održano je na snazi rešenje o izvršenju javnog izvršitelja i tužena osoba je dužna da tužiocu isplati 4.845,92 dinara na ime duga po osnovu pruženih usluga grejanja stambenog prostora. Drugostepeni sud je pružio pravnu zaštitu potraživanju tužioca, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je „Toplana” korisniku pružala usluge daljinskog grejanja. Stan je isključen sa sistema daljinskog grejanja pre spornog perioda, te je postojao ugovorni odnos između energetskog subjekta i kupca. U pobijanoj presudi izražen je pravni stav da tužena strana kao vlasnik nepokretnosti – stana, koji se nalazi u zgradi kolektivnog stanovanja, a ne u individualnoj zgradi, zbog čega tuženi kao tarifni kupac ima obavezu plaćanja 100 odsto fiksnog dela ukupnog obračuna. Odluka drugostepenog suda o osnovanosti tužbenog zahteva zasnovana je na primeni odgovarajućih odredaba materijalnog prava koje su u skladu sa pravnim shvatanjem izraženim kroz odluke Vrhovnog suda, u kojima je odlučivano o istovetnim zahtevima tužilaca, sa istim ili sličnim činjeničnim stanjem i pravnim osnovom – navodi se u obrazloženju Vrhovnog suda.

I. ISAKOV

KOJI DOKUMENTI SU POTREBNI ZA OBUSTAVU GREJANJA
Pojedinačni otkaz ugovora i isključenje kupaca sa sistema daljinskog grejanja mogući su ako kupac podnese pisani zahtev za obustavu isporuke toplotne energije i priloži dokaz o vlasništvu stana, odnosno poslovnog prostora, navodi se u Službenom listu grada Zrenjanina od 28. februara 2020. godine.
Kako saznajemo, kupac treba da donese pisanu saglasnost Skupštine stambene zajednice za obustavu isporuke toplotne energije stana, odnosno poslovnog prostora koji se snabdeva toplotnom energijom sa zajedničkog mernog mesta. Potrebno je dostaviti dokaz o izmirenju svih dospelih finansijskih obaveza, odnosno o postignutom sporazumu o izvršavanju obaveze saglasno odluci o važećoj ceni toplotne energije, uključujući i finansijske obaveze za mesec koji prethodi mesecu u kom se zahtev za obustavu isporuke toplotne energije podnosi. Postoje tehničke mogućnosti za prekid, što se dokazuje izradom idejnog projekta objekta. Time vlasnik nepokretnosti treba da predvidi rekonstrukciju mašinskih instalacija i/ili toplotne podstanice tako da se zadovolje brojni tehnički uslovi. Dužan je da izvede radove kojima se obezbeđuje obustava isporuke toplotne energije na osnovu rešenja kojim se odobrava izvođenje, odnosno promena namene objekta, koje izdaje nadležan organ. Vlasnik stana snosi sve troškove radova i materijala. Po završetku, izvođač treba da sačini izveštaj Skupštini stambene zajednice u skladu sa idejnim projektom i pravilima struke.