HUMANITARNOM AUKCIJOM ZAVRŠENA IZLOŽBA LIKOVNE KOLONIJE „UM-ING” – PRODATO 26 SLIKA ZRENJANINSKIH AUTORA

Sakupljeno blizu 400 hiljada za Odeljenje neonatologije

Izložbeni salon Kulturnog centra prošlog petka ispunili su privrednici, preduzetnici i brojni sugrađani. Učešćem na licitaciji i kupovinom slika podržali su humanitarnu misiju likovne kolonije „UM-ING” (Umićević inženjering). Time je, 2. februara, završena izložba otvorena 26. januara. Od 34 umetnine nastale od 2019. do 2023, 26 ih je prodato. Preostale, poručuju iz kompanije „UM-ING”, biće ponuđene onlajn onima koji nisu mogli da dođu, a želeli su da učestvuju. Prema rečima Borislava Umićevića, direktora i vlasnika firme, prikupljeno je 390 hiljada dinara. Sav novac preusmeriće se Odeljenju neonatologije Opšte bolnice ,,Đorđe Joanović”, za nabavku opreme za bebe.

ZRENJANIN – GRAD VELIKOG SRCA
– Ne mogu da pronađem reči kojima bih opisao radost i zadovoljstvo. I ovog puta aukcija je bila iznad naših očekivanja. Veliku zahvalnost dugujem svima koji su pomogli, posebno umetnicima koji su priložili dela. Mi smo pokrovitelji, a ova akcija je pokazala da je Zrenjanin grad velikog srca – rekao je Borislav Umićević.
Stručnu ocenu dao je akademski slikar Viorel Flora. Prema njegovom sudu, dela su muzejskog kvaliteta, i svako ko se odlučio za bilo koji motiv ili autora imaće radove neprolazne vrednosti.
– Deset godina se sastajemo i trudimo da napravimo ono najvrednije što možemo – sliku. Druga ideja je humanost i dobrota koja nas spaja. Ono što moj prijatelj Bora radi je velika i važna stvar. Okuplja renomirane slikare koji su se proslavili svojim stvaralaštvom i kvalitetom. Ni u najtežim vremenima nisu napustili Zrenjanin, već su ostali da u njemu žive, rade i dele njegovu sudbinu. Zato i jesu najbolje što imamo – kazao je Flora.

PRIVREDNICI NA DELU
Početna cena umetnina kretala se od pet do 15 hiljada dinara. Aukcija, koju je vodila Izabela Balint Markov bila je dinamična i zanimljiva. Među onima koji su se nadmetali našao se i Goran Kovačević, predsednik Nadzornog odbora „Gomeksa”. Kako je rekao, odazvao se iz više razloga.
– Kupili smo slike koje su nam se dopale, i koje će oplemeniti naš životni prostor. Sa druge strane, sredstva koja smo potrošili pomoći će da Odeljenje neonatologije bude opremljenije i da se najmlađima olakša boravak. Bora Umićević će i dalje pomagati aktivnosti slikara, što će popraviti umetničku scenu našeg grada. U sudaru dnevnog preživljavanja i kulture, nažalost, kultura uglavnom izvuče deblji kraj. Zato su ovakve aukcije dobar način da se i to malo promeni – rekao je Goran Kovačević.
Najveći broj radova krasiće prostor „Valora”. Vlasnik firme, Steva Kočalka, poželeo je da ima dela Viorela Flore. Pazario je „Pejzaž sa dugom” i sliku konja u punoj snazi i galopu. Interesovanje je vladalo i za „Jelena” Aleksandra Kačara, „Suncokrete” Slavka Konculova, „Drvo života” Irene Ilijev Hajrović, ali i „Supermena” i „Dika Trejsija” koje je kombinovanom tehnikom i u duhu stripa uradio mr Branko Đukić.

 

PORUKE UMETNIKA
Dela Maje Jurić često privuku pažnju stručnjaka, učesnika, ali i publike. Najviše voli da crta ruže i po ovom motivu je prepoznatljiva. Kako je kazala, spoj su ovdašnjeg i spiritualnog sveta.
– Prijatno sam iznenađena koliko interesovanje je vladalo za moje bele i žute ruže. Svako delo je izvanredno i kolege su dale sve od sebe. Od kolonije ne odustajem. Družićemo se i ove godine, jer svi zajedno radimo nešto prelepo – poručila je Maja Jurić.
Najveća cena, 31 hiljada dinara, izlicitirana je za „Ples” dr Dragana Hajrovića, redovnog profesora na Katedri za crtanje novosadske Akademije umetnosti. Bavi se slikom, crtežom, objektom, instalacijama, a na njegovim delima mogu se videti različiti pristupi, tehnike i motivi.

– „Ples”, oko kojeg se povela borba, deo je mog doktorskog opusa. Reč je o crtežima rađenim prema motivima srednjovekovnih stećaka. Ovaj, kojeg je vreme zdrobilo, kiša isprala i preti mu nestajanje, pokušao sam da prevedem u drugi medij i tako ga otrgnem od zaborava i ostavim budućim generacijama – ispričao je dr Dragan Hajrović.
Veliku zahvalnost umetnicima, kompaniji „UM-ING” i svima koji su se odazvali uputio je dr Igor Kitaresku, direktor zrenjaninske Bolnice.

Miroslava Malbaški
foto: Izabela Balint Markov i originalna dela umetnika

DECENIJA HUMANOSTI
„UM-ING” Kolonija je osnovana 2014. na inicijativu slikara Slavka Konculova. Podržali su ga najugledniji umetnici: Viorel Flor, Rudolf Brkić, Marjan Baroš i Aleksandar Kačar. Održava se najčešće oktobra. Poziv dobijaju i mladi umetnici i gosti, pa je za proteklu deceniju učestvovalo oko 30 autora. Od početka ima humanitarni karakter. Prva aukcija iz legata bila je pre pet godina, a prihod od oko 600 hiljada dinara takođe je utrošen za nabavku opreme za neonatologiju.

UMETNICI KOJI SU PRILOŽILI RADOVE
Maja Jurić, Viorel Flora, Rudolf Brkić, Mile Kulačić, Aleksandar Kačar, Slavko Konculov, Maja Volk, Violeta Čaprđa, Tamara Jovanov, Marija Palkovič, dr Rastko Stefanović, Bojan Milosavljević, dr Dragan Hajrović, Irena Ilijev Hajrović i Branko Đukić.