LOKALNA PORESKA ADMINISTRACIJA: DOSPELE POSLEDNJE, USAGLAŠENE KVARTALNE UPLATNICE
Od poreza pola milijarde
U septembru su doneta poreska rešenja za imovinu, deo je uručen u e-sanduče korisnicima, dok se ostalima uručuje poštom. Porez na imovinu fizičkih lica u Zrenjaninu ove godine iznosi 568 miliona dinara
Poslednja rata poreza na imovinu ove godine dospela je na naplatu, a zajedno sa njom doneta su rešenja za više od 60.000 obveznika na teritoriji Grada Zrenjanina. U lokalnoj administraciji kažu da poreske osnovice u 2024. godini nisu značajnije menjane.
– Poslednja kvartalna uplatnica se razlikuje od prethodnih akontacionih zato što u sebi sadrži iznos poslednje kvartalne rate i razliku po akontacionim kvartalima u skladu sa rešenjem – navodi Nikolina Šerfeze, zamenica načelnika Odeljenja za finansije gradske uprave Grada Zrenjanina,.
Kako objašnjava, do donošenja rešenja za tekuću godinu, u skladu sa zakonom, porez na imovinu fizičkih lica plaća se akontaciono po kvartalima. Iznosi akontacionih rata jednaki su iznosu poslednje kvartalne obaveze tog obveznika u prethodnoj godini.
– Uplatnice su samo podsetnik i pokušaj lokalne poreske administracije da olakša obveznicima plaćanje. Međutim, neke građane buni rešenje i to su uglavnom redovne platiše, koji su već izmirili značajan deo utvrđene obaveze akontaciono na osnovu uplatnica koje su im dostavljene. Oni misle da po rešenju treba da plate ponovo. U pojašnjenju su navedene nepokretnosti za koje se obveznik zadužuje sa naznačenom vrstom, kvadraturom, zonom, godinom izgradnje objekta i iznosom utvrđenog poreza za svaku nepokretnost pojedinačno, kao i ukupan iznos poreskog zaduženja. Takođe, navedeno je i kada dospeva koji kvartal, u kom iznosu i način plaćanja – precizira naša sagovornica.
Zrenjaninci u velikoj većini izmiruju svoje poreske obaveze, pokazuju podaci lokalne administracije. Konkretno, naplata poreza u kategoriji fizičkih lica, odnosno obveznika koji ne vode poslovne knjige, već godinama iznosi preko 90 odsto od utvrđene obaveze. Naravno, neredovnim platišama dostavljaju se opomene. Ukoliko ne izmire dug, sprovodi se prinudna naplata.
– Početkom septembra po planu i ustaljenoj praksi iz prethodnih godina doneli smo rešenja na ime poreza na imovinu. Ukupno ih je doneto 61.709, a obuhvaćene su sve prijavljene promene vlasništva do 30. juna ove godine. Od ukupnog broja, 17.000 uručeno je obveznicima u e-sanduče. Sugrađanima koji nisu prijavljeni na e-upravu ove obavesti su odštampane i dostavljene poštom. Ukupno utvrđeno zaduženje na ime poreza na imovimu obveznika koji ne vode poslovne knjige za ovu godinu je oko 568 miliona dinara – objašnjava Nikolina Šerfeze i podseća da je poslednji kvartal dospeća poreza na imovinu, kao i svake godine, 15. novembar.
Zaduženje po ovom osnovu za narednu utvrđuje se do kraja novembra tekuće godine, na osnovu prosečnih cena kvadrata po zonama i vrstama nepokretnosti. Kod poreza na imovinu postoje i neke olakšice, vlasnici stanova u kojima je prijavljeno boravište plaćaju za 50 odsto niži porez, dok se porez za nekretnine u kojima se ne živi plaća u punom iznosu. Takođe, pun iznos poreza vlasnici stanova moraju da plate i za neuslovne objekte i stambene jedinice.
M. Pudar