MILUTIN MIĆIĆ NOVOM IZLOŽBOM NAPRAVIO ISKORAK U STVARALAŠTVU I UPUTIO VAŽNU PORUKU

Strahujem za sudbinu mog naroda

Rat, bilo kada da se desi i bilo koji kutak planete da pogodi, ostavlja za sobom nesagledive posledice. U oružanom sukobu, nažalost, nema pošteđenih. Stradaju svi: zemlja, građevine, prirodna blaga, životinje, a pre svega ljudi. Vrlo osetljivo pitanje jesete i ono koje se tiče žrtava. I jedna je mnogo…
Kroz istoriju Srbi su poznati po stradanjima. Ginuli su od turske, austrougarske, ustaške, nacističke, neretko i od sopstvene ruke. Akademski slikar Milutin Mićić novom izložbom u Kulturnom centru napravio je iskorak u dosadašnjem stvaralaštvu. Publika ima priliku da vidi 50 slika i skulpturu u belom mermeru „Balkanska molitva”. Sam naziv, objašnjava autor, govori o nevoljama ovog područja.

STRADANJE SRBA
– Izložba je posvećena mom narodu. Njome želim da aktiviram promišljanje o otkrivanju našeg identiteta. Potraga za njime i poštovanje vrednosti jednog etnosa pokreće na uspešna i kreativna rešenja i putovanje kroz istoriju. Narod bez svesti o sebi i dostojanstva opasno je oružje u rukama svetskih i lokalnih moćnika. Samootkrivanje omogućava autentičan put ka istini. Istinom i kvalitetom narod može da se zaštiti i sačuva svoj identitet – poručio je Mićić.
Smatra da pripadnost nije dovoljna. Prema njegovim rečima, potrebno je otkriti sve njegove patnje, vrednosti, lepote, ali i slabosti kako bi se one prevazišle. Važno je trajno doprinositi zajednici, voleti svoj narod, pratiti njegove uspone i padove i raditi sve da bi on napredovao.
Mićić dodaje da radovi koji su izloženi jesu nastali kao posledica pitanja koja postavlja sebi i koja želi da otvori i u drugima. Jedno od njih odnosi se na fenomen stradalnika.

– Kroz civilizaciju je uvek bio prisutan, ali nikada nije bio tako vešto i licemerno „ugrađen” u nas. Samim tim i nikada tako opasan po nas, kao danas. Zbog toga ovu postavku čine dela iz mog novog ciklusa koji je posvećen srpskim žrtvama u Drugom svetskom ratu i užasima nad decom i odraslima. Osećam odgovornost prema uspomeni na njih. Nismo dovoljno uradili. Ovo je za njih. Da nikada ne zaboravimo to što im se desilo; da pamtimo patnju i nepravdu koju su doživeli.
Strahujem za sudbinu mog naroda. Vreme u kome živimo poražava ljude i čini ih slabim. Obaveza svakog od nas je da u svom domenu uradi sve kako bi pomgao zajednici da se vrati svojoj autentičnosti i vrlinama koje nas krase – rekao je autor.

NE SMEMO ZABORAVITI NI JEDNU ŽRTVU
Kada se govori o zločinima i kako se oni predstavljaju u raznim delima i formama, posebno u slikarstvu, naš sagovornik kaže da umetnost ima veliku ulogu, kao i moć da okruženje menja ka boljem. Potrebno je reagovati objektivano, pre svega tamo gde su promene moguće. Nacionalni okvir, veli Mićić, treba da bude naše odredište.
– Subjektivni, racionalni stav i emotivni doživljaj su nešto što ne možete zanemariti – objašnjava slikar.
Kolektivno pamćenje i zaborav takođe se javljaju kao bitni kada se prikazuju istorijske ili slične teme. Naš sagovrnik smatra da nismo dovoljno ni odgovorno, niti u kontinuitetu radili na ovoj temi.

– I još uvek nismo napravili jasnu i kvalitetnu strategiju. Nije urađena u institucijama, obrazovnom sistemu, medijima i svim sferama života. Nije napravljena neprekidnost građenja novih vrednosti i kvalitetnijeg stvaranja okruženja i zajednice, koji su kreativno i istinito oslonjeni na prošlost našeg naroda. Ne smemo dozvoliti da se zaborave patnje žrtava. Sećanje na njih treba da nas jača i da stvaramo svet boljim mestom za život – kazao je umetnik.

ZRENJANINCI NISU OSTALI RAVNODUŠNI
Brojni sugrađani prisustvovali otvaranju izložbe. Mićić veli da su reakcije različite. Gledajući prikazana dela bili su zahvalni, poneki i zabrinuti. Nisu znali za pojedine zločine koje svi treba da znamo. Drugi su bili postiđeni pred užasima koje ljudi mogu da učine jedni drugima. Osvestili su odnos dobra i zla.

Autor dodaje da Zrenjaninci imaju priliku da sagledaju svet kao celinu, da uvide da se menja – nekada napreduje, a nekada nazaduje.
– Verujem da će spoznati da se umetnost, kultura i obrazovanje stvaraju najpre za zajednicu u kojoj nastaju. Ako su zasnovani na dubokom, kreativnom i visoko filozofskom nivou, tada su značajne i za svet. Nadam se da će jedan broj primetiti da svakodnevno moramo da se uzdižemo i gajimo svoje vrline i kreativnost da ne bismo padali. Da ekspresiju i stvaralački princip gradimo, nasuprot ništavila, poraza i depresije! Da poraz treba prevazići i savladati!
Veličina i dobrota traži vrlinu i pravdu. Dobrotom možemo da utičemo na druge. Zbog ovih i drugih promišljanja, očekujem da će ova izložba na sugrađane delovati pokretački, da će tražiti odgovore i postavljati pitanja – poručio je Milutin Mićić.

Miroslava Malbaški
Foto: volimzrenjanin.com i radovi Milutina Mićića