NA KRAJU ŽETVE U SREDNJEM BANATU SILOSI PUNI, A DŽEPOVI PRAZNI
Visok prinos može da pokrije samo ulaganja
U rekordnom roku, za samo desetak dana, završeno je skidanje hlebnog zrna sa njiva u našem regionu. Sa većine otkupnih i skladišnih mesta stižu informacije da je prinos znatno bolji u odnosu na prethodne godine. Kreće se od pet do sedam tona po hektaru. Ima i onih proizvođača koji su zabeležili rod viši od navedenog proseka.
U to smo se uverili na otkupnom mestu silosa RWA u Zrenjaninu gde smo 4. jula zatekli porodicu Vukov iz Zrenjanina – najstarijeg Ignjata, njegovog sina Milivoja i unuka Ignjata. Imali su razloga za dvostruku radost – završili su žetvu i proslavili 80. rođendan deda Ignjatu.
Oni ističu da je prosečan prinos pšenice na njihovim njivama bio blizu šest tona po katastarskom jutru i da je trenutna cena hlebnog zrna od dvadesetak dinara za kilogram izuzetno niska. Dodaju da visok rod može da pokrije samo ulaganja u proizvodnju. Ignjat naglašava da je u porodičnom gazdinstvu pod sistemom za navodnjavanje više od 200 jutara oranica.
Na istoj lokaciji srećemo i Slobodana Ćurčića, poljoprivrednika iz Zrenjanina, koji je došao da „podvuče crtu” za isporučenu pšenicu.
– Na 60 katastarskih jutara rod se kretao od 4,2 do 4,8 tona po hektaru. Šta to vredi kada je cena poslednjih godina ovako depresivna. No, kada je u pitanju hlebno zrno, imali smo još i tržnih viškova da isporučimo i naplatimo. Mene više brine ova suša i njive pod kukuruzom, sojom i suncokretom. Uz ovako visoke temperature biće desetkovan rod tih kultura, što će biti ozbiljan gubitak za svakog proizvođača. Razmišljam da naredne godine izmenim setvenu strukturu – istakao je Ćurčić.
Da se žetva primiče kraju vidi se i pred silosima gde tek po koja prikolica ili šleper pristignu sa tovarom pšenice.
– Ovo je peta godina kako poslujemo na ovoj lokaciji. Uskladištili smo blizu 1.000 vagona pšenice solidnog kvaliteta. Hektolitar je oko 80 procenata, a proteini od 12 do 13 odsto. Naša prednost je što imamo svoju semensku pšenicu koju nudimo kooperantima. Ona se pokazala kao izuzetno rodna – kaže Mihajlo Carević, menadžer RWA u Zrenjaninu. Dodaje da je trenutna akontna cena 20 dinara kilogram.
U srednjem Banatu nisu sva područja imala istu količinu padavina, što se odrazilo i na prinose. Kako kaže Goran Jovanović, diplomirani agronom i rukovodilac otkupnih mesta „Konzula”, pšenica koja stiže iz atara na potezu prema Lazarevu, Kleku i Mihajlovu ima kvalitetnije zrno i veći rod.
– Našim kooperantima na otkupnim mestima u Zrenjaninu, Torku i Melencima pružamo mogućnost otkupa ovogodišnjeg roda po 20 dinara za kilogram, ali i lagerovanje i prodaju u kasnijem periodu. Poslednjih godina izmenjeni mikroklimatski uslovi ozbiljno ugrožavaju ne samo proivodnju pšenice već i ostalih useva. Zbog toga smo posebnu pažnju posvetili odabiru semena, zaštiti i drugim merama kako bi se uticaj klime ublažio – kaže Goran Jovanović.
Prve procene govore da se u Srbiji ove godine sa 600.000 hektara očekuje prinos od tri miliona tona pšenice što je duplo više od naših potreba.
– Ima žita i od prošlogodišnjeg roda. Pitanje je kako sve to plasirati, posebno u uslovima kada su se značajne količine pojavile iz Ukrajine. Treba očekivati izvoz u Egipat, Albaniju, BiH – objasnio je Žarko Galetin, privredni analitičar iz Novog Sada.
Vlada Srbije potvrdila je predlog ministarstva za poljoprivredu oko otkupa pšenice za potrebe robnih rezervi po ceni od 23.000 dinara po toni. Za sada, nije precizirano o kojim je količinama reč.
NIKOLA BOŽOVIĆ
LAGER JEDAN ODSTO
U srednjobanatskom okrugu ima više od 50 značajnijih otkupnih mesta i skladišta penice. Svi su ponudili otkupnu cenu od 20 dinara (sa PDV-om). Ističu da je to akontna cena koja će biti potvrđena prilikom razduživanja u prvom agrarnom roku, do 1. avgusta. Svi oni koji hlebno zrno ostave čekajući povoljnuju cenu, lager će plaćati od 0,80 do jedan odsto godišnje.
NA BERZI CENA RASTE
Žetva ječma završena je pre dvadesetak dana, a prosečni prinosi su oko 6 tona po hektaru. Ima i proizvođača kao što je Jovica Pilipović iz Sutjeske, koji je skinuo četiri tone po jutru. Otkupna cena ječma je bila 18 dinara. Na Produktnoj berzi u Novom Sadu u poslednjih sedam dana ona je porasla, te se prodaje za dvadesetak dinara kilogram.