OSOBE OD 15 DO 30 GODINA NAJĆEŠĆE ŽRTVE SAOBRAĆAJNIH NESREĆA
Poštujte sebe i svoju bezbednost
Prošle godine zabeleženo je 419 saobraćajki na našem području. Najčešće su nastajale zbog brze vožnje, neustupanja mesta i vožnje u alkoholisanom stanju. Oni koji su najviše u njima stradali su mladi vozači, pokazuju podaci Odeljenja saobraćajne policije. Zbog toga je bitno ukazati im na greške i usmeriti ih na pravi način.
NEPRILAGOĐENA BRZINA I ALKOHOL KOBNI
Stanje na putevima je danas mnogo drugačije nego pre dvadeset godina. Više je osoba za volanom, a vozila su jača, ojačana su i sigurnosni sistem je bolji nego pre. Cilj je da se broj nezgoda smanji, poručuje Marko Škorić, načelnik Odeljenja saobraćajne policije.
– U 2023. godini 150 saobraćajnih nesreća desilo se zbog neprilagođene brzine kretanja, 109 zbog neustupanja prvenstva i 77 zbog vožnje pod dejstvom alkohola. Brzina, alkohol, psihoaktivne supstance, pojas i mobilni telefon su bili najveći uzroci, jer su umanjivali pažnju vozača – istakao je Škorić.
Najčešće žrtve bili su mladi od 15 do 30 godina, naglasio je Miloš Milekić iz Agencije za bezbednost saobraćaja. Kako kaže, poslednjih trideset godina na putevima je izgubilo život gotovo 30.000 ljudi. Od 553 lica, čak njih 127 su bile mlade osobe u 2022. godini.
Milekić je podsetop koliko je bitno pravilno koristiti pojas u toku vožnje. Takođe, ukazao je na to da se većina ne vezuje dok se vozi na zadnjem sedištu.
– Dovoljno je samo da jedan putnik ne bude vezan, i svi ostali mogu stradati zbog njega. Zato apelujemo da se ovo pravilo poštuje i kada ste na zadnjem sedištu automobila – objasnio je Milekić.
SUROVA REALNOST
Svoje iskustvo podelio je sugrađanin Milan Srdić, predstavnik Agencije za bezbednost u saobraćaju. On je pre 16 godina ostao nepokretan zbog saobraćajne nesreće u kojoj je učestvovao.
– Trenirao sam fudbal i mogao sam time da se bavim profesionalno. Bio sam na korak do toga. Ipak, pored fudbala, voleo sam motore i brzu vožnju. Kad sam vozio, nisam puno razmišljao o posledicama, u glavi mi je bio samo sat. Kacigu bih nosio, čisto radi reda, da ne bih platio kaznu – iskren je Milan. Prilikom jedne takve vožnje, pao je sa motora, povredio glavu i kičmu. Tada mu se život promenio iz korena.
– Svi snovi pali su u vodu, pre svega zbog nepoštovanja sebe, kao i bahatog ponašanja u saobraćaju – rekao je Milan.
Iako je ceo život trenirao, sve je morao da uči iz početka. I pored uspeha koji je danas postigao, Milan je svestan da nikad neće živeti svoj stari život.
– Neko bi rekao da sam se vratio u normalu i ostvario snove, ali nemojte zaboraviti da su ovo moji drugi snovi. Svoje prve sam bacio u kantu. Trebalo mi je mnogo vremena da krenem da sanjam nešto drugo i ostvarim ciljeve. Zato danas u mom životu uvek postoji to „ali”. Podrška je ostala ista, bez obzira što se mnogo toga promenilo. Ali, invaliditet znači da nečemu ne možete da se posvetite u potpunosti. Važno je da poštujete svoju i tuđu sigurnost na putu – poručio je Milan.
Bezbednost u saobraćaju bila je tema tribine koju je zrenjaninska policija sprovela u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja, Savetom za bezbednost i lokalnom samoupravom.
A. Ilijev
- MLADIMA JE JASNA PORUKA
Veliki broj srednjoškolaca je u procesu dobijanja vozačke dozvole. Priče koje su čuli nisu ih ostavile ravnodušnim. Miljan Smoljanov iz Tehničke škole kaže da je naučio dosta toga što mu je promenilo pogled na svet. Bitno je čuti kakve posledice ostavlja nepoštovanje saobraćajnih propisa, smatra ovaj mladić. I Mateji Bartošu iz Aradca je tribina samo ojačala znanje.
– Kao vozač primećujem neke stvari koje mi smetaju, naročito kada neko ne pokazuje pravac u saobraćaju. To zaista utiče na ishod situacije – rekao je učenik Muzičke škole.
Nekoliko devojaka iz Tehničke škole pomno je slušalo govornike. Anica Kiš, često se susretala sa nemarnim ponašanjem tokom vožnje.
– Ne volim kada mi neko izleti ispred automobila, naročito biciklisti. Ili kada prelaze na crveno i ne paze na druge učesnike. Mislim da su ovakve realne priče zaista bitne, jer je to jedno iskustvo koje je nekome promenilo ceo život. Sve nas je jako potreslo, nekoliko nas je i zaplakalo zbog toga – rekla je Anica.