PROJEKAT ELEKTRONSKOG VERIFIKOVANJA RAZVOJA ĐAKA IZAZVAO PODOZRENJE RODITELJA

Neko čuo, neko počeo

Merenja motoričkih sposobnosti đaka na časovima fizičkog i pokretanje sajta „Zdravitas” Ministarstvo prosvete je privremeno odložilo. Ispostavilo se da mnoge škole nisu spremne, upozorili su prosvetni sindikati. Sem nastavnika, koji nisu bili dovoljno informisani, ni delu roditelja nije se dopala ideja da se podaci o mališanima objavljuju.
Zbog svega toga u zrenjaninskim školama situacija je šarolika. Roditeljima je negde dozvoljeno da se izjasne da li pristaju ili ne na prikupljanje podataka o deci.
– Medicinska škola je o „Zdravitasu” obaveštena kroz zvanične dopise. Planirane aktivnosti koje su projektom bile predviđene nisu ni započete, jer je Ministarstvo prosvete odložilo realizaciju projekta. Samim tim, nismo tražili saglasnost učenika i roditelja – kaže Sanja Kukolj, direktorka Medicinske škole.

MERENJA NISU NOVINA
Kako se može čuti, i zvanično i nezvanično, motorička merenja spadaju u standard nastave fizičkog vaspitanja. Visina, težina, brzina… Ipak, sad su izazvala podozrenje.
– Toga je bilo i dok sam ja bio đak. I sada je tako. Dvadeset godina predajem i pratim motoričke sposobnosti dece. Novo je samo da treba da se unose podaci. To nismo radili – priča profesor fizičkog vaspitanja u OŠ „ Dr Jovan Cvijić” Nenad Milovančev.
Objašnjava da ako roditelje zanima, uvek mogu da dođu i pogledaju podatke za svoje dete. To je isto, kaže, kao kada odu u školu da se informišu o bilo kojim ocenama svog deteta. Jedina razlika je što su te informacije kod profesora, a ne na sajtu.
Bezbednost je nešto što najviše brine roditelje. Za jednu Zrenjaninku, koja je želela da ostane anonimna, najveći problem u svemu su lični podaci.
– Nismo imali u početku ništa protiv merenja. Međutim, kada je zatražen matični broj deteta, pa moj matični broj, to mi se nije svidelo. Takođe, za obradu podataka ne treba saglasnost roditelja. Odlučila sam da reagujem. Potpisala sam u školi da se ne slažem – navodi naša sagovornica.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije zahtevao je reakciju Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, zbog moguće zloupotrebe. Razlog je što se obrađuju podaci o učenicima koji sadrže ime, prezime, ime jednog roditelja, JMBG, datum, mesto i opštinu rođenja, pol, visinu tela, masu, indeks telesne mase .
Utvrđeno je da je pravni osnov uspostavljanja portala „Zdravitas” sadržan u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Njime je propisano unošenje podatka o telesnom i motoričkom statusu učenika u okviru nastave fizičkog vaspitanja, primećuje u svom izveštaju Poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i za zaštitu podataka o ličnosti. Nakon inspekcijskog nadzora, konstatovano je da Ministarstvo prosvete postupa u skladu sa Zakonom o zdravstvenom vaspitanju.

REALIZACIJA NOVA, IDEJA STARA
Projekat merenja fizičkog razvoja i motoričkih sposobnosti đaka nastao je 2011. godine na osnovu doktorske disetracije Ivane Milanović, redovne profesorke Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu. Prema njenim rečima, planirano je da se unose samo podaci iz evidencije koje škole već vode u okviru nastave fizičkog.
– Nije predviđeno da se obrađuju podaci o zdravstvenom stanju učenika. Ne znam kako je uopšte došlo do ovolikog nepoverenja javnosti – pita se profesorka Milanović.
– Da li je to zbog toga što nije bilo dovoljno tačnih i pravovremenih informacija prema roditeljima, stvarno ne znam. Koleginica i ja smo do sada održale šest stručnih obuka za pripremu nastavnika za uvođenje ovog sistema, koji je postao obavezan u programima nastave i učenja fizičkog i zdravstvenog vaspitanja u osnovnoj školi 2017, a u gimnaziji 2018. godine. Većina nastavnika fizičkog i zdravstvenog vaspitanja je prošla te obuke, kao i manji broj učitelja – kaže profesorka Milanović.

NEPOVOLJAN AMBIJENT
Za razliku od nje, prosvetni sindikati poručuju da je projekat stigao u „nevreme”. U toku je štrajk. Sem toga, zaposleni u školama, kako se nazvanično može čuti, imaju previše obaveza. U međuvremenu, na različitim skupovima i panelima koji su tim povodom organizovani prethodnih nedelja moglo se čuti da roditelji i prosvetni radnici nisu bili pitani o tome da li im je potrebna jedna ovakva platforma. Ukoliko jeste, šta treba da se nalazi na njoj.
Od Ministarstva prosvete zatraženo je da obustavi sve radnje u vezi sa „Zdravitasom”, dok se ne preispita svrha postojanja portala koji sadrži osetljive podatke o velikom broju dece i roditelja. Predloženo je da se organizuju diskusije širom Srbije sa roditeljima i prosvetnim radnicima, uz učešće stručnjaka za informacionu bezbednost i zaštitu podataka o ličnosti. Takođe je zatraženo da se javnosti saopšti koje kategorije informacija su do sada unete, da li se i dalje verifikuju i do koje faze je projekat sproveden.

M. Pudar
Foto: Arhiva lista „Zrenjanin” i Piksabej