PROLEĆNA SUBOTA NA GRADSKIM PIJACAMA
Sve manje prodavaca i kupaca
Sugrađani su obično sa nestrpljenjem čekali lepo vreme kako bi pohrlili na pijačne tezge da nabave prvi zeleniš posle zimskog perioda. Međutim, to više nije slučaj. Protekle subote na zrenjaninskim zelenim tržnicama bilo je očigledno manje kako kupaca, tako i prodavaca. Oni koji su izložili svoje proizvode nisu se preterano žalili, posebno ne na cene.
– Porodično smo u povrtarskoj proizvodnji duže od dvadeset godina. Ovo je tek početak sezone i nadamo se da će ovo biti uspešnija godina. Ukupno imamo 13 jutara obradivih površina, a tu su i plastenici. Trudimo se da proizvodimo zdrav krompir, luk, šargarepu, zelenu salatu i još desetak proizvoda – veli za list „Zrenjanin” Živa Fibišan iz Botoša. On od pre desetak godina ima i stalnu tezgu na Centralnoj pijaci. Cela familija je u poslu. Uz suprugu Olgicu, tu je i sin Nikola.
– Stalno sam zaposlen u Pošti. Međutim, od malena sam zavoleo ovaj posao, te sam svake subote za tezgom. Naši kupci su mahom stalni. Pristupačne cene su za svačiji džep. Na primer, vezica luka ili rotkvice košta po 60 dinara. Zelena salata je 80, a za dve je cena 100 dinara – priča nam Nikola i naglašava da njihova proizvodnja može da opskrbi i veće kupce.
Cene povrća su uglavnom slične. Primetno je sniženje prošlogodišnjeg krompira koji košta 70 dinara po kilogramu. Šargarepa je oko 100, mladi kupus 200, dok spanać košta 300 dinara.
Ponuda voća je uglavnom standardna. Cena jabuka je ostala na nivou prošlogodišnje, od 100 do 150 dinara. Na tezgama su i prve jagode koje su stigle iz Turske, pa je za korpicu od 600 grama valjalo izdvojiti 300 dinara.
Na pijaci na Bagljašu zapaža se desetak praznih tezgi. Što se tiče neposrednih proizvođača, prisutno je njih dvoje – troje.
– Trideset godina smo u ovom poslu. Sve što proizvodimo plasiramo ovde. Čini mi se da je ranijih godina bilo više potrošača. Sada imamo konkurenciju u marketima i njihovo prisustvo je primetno kada je naša prodaja u pitanju – veli Valentina Višnjai.
– Na Bagljašu je sve skuplje za dvadeset odsto nego na Centralnoj pijaci. Zelenu salatu sam platila 80 dinara, a isto toliko i vezu luka i rotkvice – kaže Jelena Bošnjak. Navodi da je za nepunih 500 dinara kupila potreban „penzionerski” zeleniš.
Na bagljaškoj tržnici prodavac Stevan Repa ima najveći prodajni prostor. Tezge su prepunjene sa pedesetak različitih artikala. U ponudi su: urme, jagode, grožđe, južno voće, ali i ostali proizvodi i to u izuzetno kvalitetnom stanju.
– Samo sa ovakvom ponudom se može opstati u „borbi” sa velikim marketima. Imam stalne proizvođače iz okoline Zrenjanina, ali robu nabavljam i iz Subotice, Novog Sada, Beograda i iz uvoza – veli Repa.
Zbog uskršnjeg posta primećuje se nešto slabija prodaja mleka i mlečnih proizvoda, kao i mesa i prerađevina. Uz to, u Zrenjaninu je pre dvadesetak dana registrovana i pojava „ptičijeg gripa”, zbog čega su inspekcijski organi pojačali kontrolu.
– Naša proizvodnja brojlera je u Žablju na farmi gde imamo i klanicu. Ispunjavamo sve neophodne uslove za zdravu i kvalitetnu proizvodnju pilećeg mesa. Nismo osetili neka odstupanja u prodaji kada je „ptičiji grip” u pitanju – veli nam Mića Džever uz napomenu da je cena nepromenjena i da uglavnom imaju stalne kupce.
Proizvođač šampinjona Đorđe Berbir napominje da je sve što je stavio na tezge raprodao za nepuna dva sata. Ostala su mu samo kokošija jaja čija je cena od 15 do 21 dinar. Zbog velike ponude cenu neće menjati za naredne uskršnje dane…
Tekst i foto: Nikola Božović
U MARKETIMA JEFTINIJE
Da su cene u većim trgovinskim lancima niže, uverili smo se u jednom marketu gde se za 90 dinara mogu nabaviti tri glavice salate.
– Kupujem isključivo u marketima zbog cene i kvalitetnijih proizvoda – veli naša sugrađanka Mirjana.
ŠARAN 450 DINARA
Uoči uskršnjih praznika i cena ribe, pre svega šarana, je značajno niža u odnosu na pre godinu dana kada je koštao 750 dinara. Sada se u ribarnicama prodaje za 650 dinara, a direktnom kupovinom na desetak ribnjaka u okolini Zrenjanina može se nabaviti i za 450 dinara za kilogram.