STOKA NA ULICAMA IZAZVALA BURU MEĐU ELEMIRCIMA – NE NAZIRE SE KRAJ PROBLEMIMA
Dok krave šetaju, komšije se svađaju
Ulica Boška Mijatova, nekada mirna i bezbedna za igru i šetnju, pretvorena je u blatnjavu stazu kojom svakodnevno prolazi krdo krava. Umesto dečje graje, šorom odzvanjaju muk stoke i nezadovoljstvo građana. Nemoćni da drugačije reše problem, meštani su podigli glas kroz peticiju, koju je potpisalo 120 komšija. Jasno su se izjasnili da ne žele da životinje šetaju pored njihovih kuća.
– Ova situacija traje godinama. Kroz našu ulicu dnevno prođe više od 60 krava kada idu na ispašu. Zato smo se pobunili. Krajem marta smo imali sastanak sa predsednikom Mesne zajednice Milanom Poučkim. Prisustvovali su i članovi Pašnjačkog odbora. Tada smo dali predlog da krave prolaze kroz dve ulice – dve godine kroz našu i dve godine kroz Toza Markovića. Međutim, od toga nema ništa jer predstavnici Pašnjačkog odbora smatraju da će se onda pobuniti druge komšije – kaže zabrinutim glasom Dušan Jašin, iz Ulice Boška Mijatova.
Dušan nam je ispričao da je početkom aprila zajedno sa komšijama blokirao ulicu. Kako kaže, krave su uz prisustvo gazda uspele da prođu. Svi su se sklonili sa puta da ne bi neko nastradao. Tome su svedočile i televizijske ekipe.
– Slučaj je prijavljen komunalnoj inspekciji, kao i zaštiti životne sredine koji se ograđuju i odgovornost usmeravaju na saobraćajnu inspekciju. Inspektori reaguju tako što vlasnicima prvo šalju opomene. Na predlog svih komšija, održali smo još jedan sastanak sa Pašnjačkim odborom i Savetom Mesne zajednice polovinom aprila. Ni tada nismo ništa postigli, jer su svi zadržali isti stav. Zbog toga dogovore više nećemo potencirati. Razumemo i poštujemo tradiciju, ali ovo se mora rešiti. Ubuduće ćemo komunalnu inspekciju redovno obaveštavati o stanju ulice putem slika i prijava dokle god ne reše problem – ističe naš sagovornik.
Jašin podseća da je Grad Zrenjanin 2024. godine doneo Odluku o korišćenju pašnjaka i utrina. Prema tom pravilniku, vlasnici stoke su dužni da izvedu životinje asfaltnim putem, ali da ne ugrožavaju red i mir stanovnika ulica. Prolazak krda ne samo da narušava mir i bezbednost, već stvara higijenske i infrastrukturne nevolje.
– Krave su mi napravile štetu koju nisam uspeo da naplatim. Razbile su mi staklo na kolima, komšijama su otkinule retrovizor i ogrebale gepek vrata. Pokidale su sat za struju, oštetile su oluk i prozor na jednoj kući. Mimo te Uredbe, članovi Pašnjačkog odbora su doneli drugačiju odluku, tj. sporazum da je za štetu koju napravi krava odgovoran čoban. Sumnjam da će svima moći da nadoknadi ono što je polomljeno ili uništeno – navodi Jašin.
Kako kaže, u njegovoj ulici žive dva vlasnika pet krava, dok ih najviše ima u Ulici Zdravka Čelara. Gazde sada malo više paze, pa teraju krave na ispašu zajedno sa čobanima. Jašin zaključuje da nije siguran da će to rešiti dugogodišnji problem.
I. ISAKOV
Foto: printskrin i privatna arhiva
KOMPROMIS JE JEDINO REŠENJE
– Ulica Boška Mijatova, prema mišljenju članova Pašnjačkog odbora i Saveta Mesne zajednice, ima najkraći put do pašnjaka. Takođe, najveći broj ljudi sa kravama živi u toj ulici ili u blizini. To jeste problem svake godine. Pravilnikom, koji je usvojila Mesna zajednica u skladu sa Odlukom Grada, propisano je da se ide najkraćom stazom. Mi nemamo alternativu i bolje rešenje. Preporuka je da meštani te ulice i vlasnici stoke nađu kompromis, odnosno da komšije imaju više tolerancije, a ostali da striktno poštuju pravila – poručuje Milan Poučki, predsednik Saveta Mesne zajednice Elemir.
NAJBLIŽA RUTA
Momir Mijatov, predsednik Pašnjačkog odbora, nedavno je za RTV „Santos” ispričao da je Ulica Boška Mijatova najbliža ruta vlasnicima krava da izađu na pašnjak.
– Čoban koji nam čuva krave ima potpisan ugovor sa Mesnom zajednicom. On to radi 50 godina. Ako on ne zna da čuva krave, onda ne znam ko ume. Svako ima pravo da se buni, ali jedino mogu da kažem da mi poštujemo zakon. Krave puštamo određenim datumima. Rok za ispašu je od 1. aprila do 15. novembra. Kojom god ulicom da idemo bio bi problem – ističe Mijatov.