Teget

Piše: Ljiljana Bailović

Zvanične državničke posete (posebno prijateljske) prilično su dosadne (ceremonijalna forma, uobičajena visoka etikecija). No, ova kineska počela je sa tri „miga” Ratnog vazduhoplovstva Srbije, koji su dopratili avion predsednika Kine – pratili su ga od ulaska u naš vazdušni prostor do Aerodroma „Nikola Tesla”. Takav detalj protokola ne pamtim. I priznajem da me je u petak prikovao za RTS…
Kad su se, po sletanju, pojavili na vratima aviona i mahnuli nam prijateljski, Si Đinping je bio u tamno-plavom odelu, a njegova supruga u ljupkom bledo-ružičastom kostimu… Popodne je usledila komemoracija kineskim diplomatama poginulim u NATO bombardovanju Srbije i simbolično postavljanje kamena temeljca (beo, sa velikom crvenom mašnom) budućeg kineskog kulturnog centra u Beogradu. Svi – do jednog, i gosti i domaći, i žene i muškarci – došli su u strogim teget sakoima i kostimima sa dugim rukavima, niko ni u sivom, ni u crnom – neprekinuta tamno-plava linija ispunila je ceo vidokrug (možda je pisalo u protokolu da je ta boja obavezna, šta li)…
Pošto se to odigravalo u natkrivenom prostoru, pretpostavljam da su bile uključene jake klime. Ali su, pravo odatle, svi otišli na Kalemegdan. Mogu da zamislim kako su se uparili na popodnevnom suncu ispod one teget strogoće… Muški deo kineske delegacije ostao je pri teget trendu do kraja posete.
Poslednjeg dana, u Smederevu, domaćin im je bio Vučić. I on i Đinping tamo su stigli (pogodite) – u teget odelima, belim košuljama i plavim (jednobojnim) kravatama, samo što je Vučićeva bila malo tamnija. Mada je kineski predsednik kravatu ubrzo skinuo, ležerno raskopčavši prvo dugme na košulji, Vučić to sebi nije dozvolio…
I kad su odlazili, kineske goste su do granice opet ispratili „migovi”. Krupna je stvar preuzimanje smederevske Železare. A teget, izgleda, tek ulazi u svetsku modu.