U TRADICIONALNOJ AKCIJI UREĐENA OBALA BEGEJA
Za lepši i čistiji grad
U nedelju pre podne Zrenjaninci su, organizovani preko zborova građana, očistili priobalje svoje reke. Sa rukavicama na rukama, brzo su punili kese za smeće. Bačenih limenki, papira, kartonske ambalaže bilo je na sve strane, a nije „nedostajalo” ni razbijenih flaša. Volonterskoj akciji pod nazivom „Zavrni rukave”, koja se na nivou Srbije održava trinaesti put, pridružile su se čitave porodice sa decom. Radilo se na šest lokacija u gradu.
– Zrenjanin je zapušten, to se vidi po travi, smeću, javnim površinama, divljim deponijama. Otprilike, svakog dana treba da čistimo, kakva je situacija. Nadležni ne rade dovoljno, a na košenju trave kao da se štedi. Takođe, ima dosta neodgovornih pojedinaca koji zagađuju – rekao nam je Zrenjaninac Milan M.
Kako se među akcijašima moglo čuti, nije dovoljno jednom godišnje organizovati ovakve aktivnosti.
– Treba sistemski da se reši. Ako treba, da se postave i kamere. Moramo pobedili tu nekulturu i ozbiljno raditi kroz školski i obrazovni sistem na svesti o javnom prostoru i čistoći. Kroz medije, takođe – zaključuje Milan.
PRIOBALJE OBRASLO
Ekološke aktivnosti počele su okupljanjem na pešačkom mostu kod Žitnog trga, gde su se učesnici slikali sa transparentom, a potom razvrstali u grupe, Njih oko 150, pod parolom „Mi volimo Zrenjanin”, krenuli su u pohode sa obe strane reke. Visoka trava otežavala je čišćenje.
– Ne možemo čekati idealne uslove. Njih nikada neće biti – primetio je profesor Rade Živanović. Kako je objasnio, očigledno je problem sa smećem dvosmeran. Navike naših sugrađana da bacaju đubre gde stignu, prosto su zabrinjavajuće.
– Ja se stvarno trudim da i svom detetu skrećem pažnju da moramo da brinemo o okruženju. Neko mora da pokrene inicijativu, mora da napravi taj prvi korak. Ova kampanja nije samo spremanje, to je i naše međusobno povezivanje. Time jačamo našu zajednicu, naše društvo. Ako bi bilo neke poruke s ovog skupa, to je da nismo stranci u svom gradu – rekao nam je Živanović.
Prolazeći pored Begeja, jedna sugrađanka nam je rekla da joj se čini da bi obala bila lepša, da je trava pokošena.
– Zaista bi grad potpuno drugačije delovao da je zelena površina uređena i uz reku, ali i drugim delovima. Ne bi bilo tako neuredno. Divno je što su građani pokazali inicijativu i preduzeli konkretan korak. Ipak, nije to njihova obaveza. Ne bi trebalo to oni da rade, već komunalci – prokomentarisala je Milana Petković, Zrenjaninka koja živi i radi u Beogradu.
STVARANJE POZITIVNIH NAVIKA
– Ja, inače, redovno ovo obavljam u sredini u kojoj živim. Nije ova inicijativa za mene ništa novo. Moja motivacija je uvek na visokom nivou. Dakle, čista i zdrava životna sredine, bez smeća. Mene je sramota da živim u ulici, parku, kraju, gradu, gde u travnjaku postoji otpad bilo koje vrste – rekao nam je Srđan M.
Zbog visoke trave učesnici akcije bili su u odeći dugih nogavica i rukava kako bi se zaštitili od krpelja. Poneli su rukavice i kese za smeće, koje su napunjene odnosili na planirana mesta. Nadležni su naveli da će se smeće odloženo pored kontejnera naknadno pokupiti. Ukupno je deponovano 200 džakova.
M. Pudar
UKLANJANJE DIVLJIH DEPONIJA
JKP „Čistoća i zelenilo” se proteklog vikenda, 9. i 10. maja, pridružilo čišćenju smetlišta, u saradnji sa Gradom Zrenjaninom i Ministarstvom za zaštitu životne sredine. Tokom akcije uklonjene su divlje deponije sa više lokacija. Zajednički ciljevi ove aktivnosti jesu podizanje ekološke svesti građana, uvođenje reda u oblasti upravljanja otpadom, unapređenje stanja životne sredine i kvaliteta života.
DEPONOVANO 200 TONA ĐUBRETA
Na nivou Srbije akciji „Zavrni rukave”, koju su organizovale ekološke organizacije, priključilo se 11.700 učesnika. Očišćeno je 399 lokacija širom zemlje i sakupljeno je 200 tona otpada, saopštio je Pokret Kreni-promeni.