ZAVRŠENA ERA NEKADAŠNJE USPEŠNE FABRIKE IZ KUMANA
„Biser” je zauvek izgubio svoj sjaj
Nakon što je doneto rešenje o zaključenju stečajnog postupka čime je nekadašnji lider u proizvodnji kućne hemije ugašen, usvojeni su i dopunski završni račun i izveštaj stečajnog upravnika u predmetu stečajna masa. Poslednji postupak održan je 18. marta ove godine pred Privrednim sudom u Zrenjaninu. Ovim je čuveni kumanački „Biser” zvanično prestao da postoji.
Deset dana kasnije doneto je rešenje kojim je određena konačna nagrada za rad stečajnog upravnika Dragana Božića u iznosu od 2,4 miliona dinara. Njemu sleduju i konačni troškovi u iznosu nešto više od 300 hiljada dinara. Takođe mu je odobrena rezervacija sredstava, u pitanju je tri miliona dinara za namirenje troškova postupka i obaveza stečajne mase za period do zaključenja stečajnog postupka nad stečajnom masom. Uračunat je i iznos neisplaćene razlike do konačno obračunate nagrade i razlike do konačne naknade troškova.
Kako se navodi u rešenju, višak stečajne mase, odnosno nešto više od 17 miliona dinara rasporediće se bivšim radnicima, Opštinskoj i Poreskoj upravi Novi Bečej, kao i preduzećima. Nepokretna imovina preneće se suvlasnicima.
Kako je ranije pisao list „Zrenjanin”, imovina kumanačkog „Bisera”, na osnovu rešenja za glavnu deobu, prodavana je u kontinuitetu, metodom neposredne pogodbe, različitim kupcima, po ceni koja nije bila manja od polovine procenjene vrednosti. Samo od ovog dela prihodovalo se tri miliona dinara. Građevinsko zemljište, površine 16.322 metara kvadratna, i pogoni prešli su u ruke „Knežev grupe” iz Bečeja koja je za ovu namenu dala skoro 44 miliona dinara.
U završnom izveštaju je predloženo da Privredni sud naloži: Agenciji za privredne registre da, po pravosnažnosti rešenja, izbriše „Biser” d.o.o. iz registra stečajnih masa; Poreskoj upravi Zrenjanin uklanjanje PIB-a iz registra poreskih obveznika, a Republičkom zavodu za statistiku da obriše fabriku iz svoje evidencije. Stečajni upravnik je dužan da ugasi tekući račun u banci „Eurobank Direktna”, kao i da sudu dostavi predlog razrešenja usled zaključenja stečajnog postupka nad stečajnom masom.
Podsećamo da je stečaj u nekada uzornoj fabrici, koja je zapošljavala više od stotinu radnika, trajao od aprila 2017. do maja 2023. godine. Pokrenut je na zahtev novosadskog advokata Božidara Beronje. S obzirom na to da nije bilo elemenata za reorganizaciju, u „Biseru” je iste godine proglašeno bankrotstvo.
I. ISAKOV
PROBLEMI POČELI PRE 14 GODINA
„Biser” je registrovan 13. avgusta 2001. godine. Osnovna delatnost firme bila je proizvodnja deterdženata, sapuna i sredstava za čišćenje i poliranje. Uspešno je radila do 2011. godine, kada su nastali problemi u poslovanju, pre svega zbog nemogućnosti naplate svojih potraživanja od većih kupaca. To je kompaniju dovelo do situacije da nije mogla da izmiruje dospele obaveze prema zaposlenima, dobavljačima i javnim preduzećima. Privredni sud u Zrenjaninu je 15. maja 2011. otvorio stečajni postupak. Prema podacima iz dokumenata, on je obustavljen 10. septembra 2013. pravosnažnim rešenjem. Pokušana je iste godine i planska reorganizacija kako bi se firma spasla. Zbog blokade računa i nemogućnosti plaćanja (nesolventnosti) kumanački „Biser” je poslovao sa gubicima, nije imao kome da prodaje robu i zapao je u stečaj.