ŽELЈKO CVIJANOVIĆ, DIREKTOR PREDŠKOLSKE USTANOVE

Nadamo se proširenju kapaciteta

Letnji period Predškolska ustanova koristi kako bi obnovila kupatila, zamenila stolariju i adaptirala prostor u osam vrtića i upravnoj zgradi. Za tu namenu iz njenog budžeta izdvojeno je 30 miliona dinara. U proteklom periodu uloženo je i u savremeno opremanje kuhinje i pekare, kao i u nove jelovnike. Pored toga, RELOF indeksom, koji se koristi za ocenu upravljačke odgovornosti u jedinicama lokalne samouprave, Predškolska ustanova izdvojena je kao najbolji primer u Zrenjaninu. Dve godine na čelu Ustanove je Željko Cvijanović. Na mesto rukovodioca došao je kao član kolektiva – vaspitač, nastavnik engleskog, projektni koordinator, a u dva navrata i direktor.

Kako je protekao upis?
– Na kraju ove školske godine odliv dece koja na jesen kreću u prvi razred je 650, te smo upisali toliko novih mališana. Prošle godine promenjen je sistem. Roditelji sada imaju ugovorenu obavezu prema Predškolskoj ustanovi i u toku leta. U pitanju je preporuka Ministarstva da dete bude upisano jednom do polaska u školu, što smo prihvatili. Na prošlogodišnjem anketiranju 1.900 roditelja se izjasnilo da će zadržati ugovor, dok ga je 90 prekinulo. Imali smo ozbiljne probleme, jer su posle leta tražili da se deca upišu u isti vrtić, kod istog vaspitača. To nije bilo moguće, jer su mališani koji su se u majskom roku upisali preko e-uprave zauzeli ta mesta. Roditelji su shvatili da je ispis dece kontraproduktivan. Ove godine se niko nije ispisao u toku leta.
Da li ima mesta za sve zainteresovane?
– Zrenjanin ima ograničen broj mesta u vrtićima. Prošle godine smo upisali skoro 2.700 dece, što je naš maksimum. Nadamo se da ćemo uskoro sa osnivačem uspeti da dođemo do bar još dva nova vrtića. Ozbiljno smo razgovarali da uradimo sprat na vrtiću „Zvezdica” i proširimo kapacitet na preko 400 kvadrata. Tako bismo za veoma povoljan iznos duplirali kapacitet postojećeg objekta. On bi nam pomogao i oko tranzicije dece u slučaju da dođe do rušenja vrtića „Bajka”, što je gradonačelnik nekoliko puta najavljivao. Ideja je da decu premestimo u renovirani vrtić, dok se novi ne izgradi.
Kakva je zainteresovanost za boravak mališana tokom raspusta?
– Procenat dece koja dolaze preko leta je ogroman. Imamo šest dežurnih vrtića, koji rade od pola 6 do 16.30. Sve normalno funkcioniše – kuhinja, pekara, vaspitači, pomoćno osoblje, rukovodstvo. Svi smo tu da ispratimo kompletan raspust. Svesni smo da ovakvim sistemom ugovorene obaveze moramo da pružimo veću mogućnost roditeljima. Imamo dovoljno kadra i koncipirani smo tako da u svakom trenutku možemo da otvorimo dodatni objekat, ako bude potrebe.
Da li postoji potreba da vrtići rade vikendom?
– Od početka marta do kraja juna tri naša objekta bila su otvorena i subotom. U pitanju je pilot projekat podrške porodicama. Anketa koju smo sproveli pokazala je da preko 200 dece ima potrebu da subotom bude u vrtiću. Dobili smo 64 potvrde poslodavaca da i otac i majka rade vikendom. Otvorili smo „Bambi”, „Biberče” i „Bajku”, obezbedili ishranu, vaspitače, pomoćno osoblje. Sve je funkcionisalo savršeno, a broj dece bio je zadovoljavajući. Projekat je sada završen, u toku leta vrtići rade radnim danima.
U toku je renoviranje objekata, šta će se uraditi?
– Kompletno je obnovljena stolarija u „Biberčetu”, gde je ugrađeno 164 vrata i prozora. U „Sunčici” i „Crvenkapi” završavamo zamenu koju smo započeli prošle godine. U „Bambiju” smo proširili kapacitet pekare na 120 metara kvadratnih i nabavili savremenu opremu.
U „Nevenu” renoviramo kupatilo, kao i u „Maslačku” u kojem ćemo obnoviti i parket. Svih osam kupatila adaptiraćemo u „Leptiriću”. U pitanju su ozbiljni radovi tokom kojih ćemo sve izlupati do cigle, postaviti novu vodovodnu i odvodnu mrežu, kako bi sve nesmetano funkcionisalo. Uz pomoć Ministarstva, renoviraće se i kupatila u „Dečijoj radosti”, „Snežani” i „Zvezdici”.
Pored toga, ove godine u „Kolibriju” završavamo renoviranje sobe koju će koristiti deca koja vrtić pohađaju na mađarskom jeziku. To je vrlo značajno za nas, jer kao multietnička sredina treba da vodimo računa o svim nacionalnim zajednicama.
Koji su Vam planovi za naredni period?
– Velike suše i evidentne klimatske promene su u par slučajeva ozbiljno ugrozile naše objekte. Treba se usredsrediti na vrtić „Zvezdica” na Duvanici i „Snežana” u Mužlji, koji je spletom nesrećnih okolnosti dobio sprat koji nije planiran. Sada je objekat u ozbiljnom problemu zbog povlačenja podzemnih voda. Ista situacija je prošle godine bila i sa „Pčelicom” koja je krenula da tone.
U nameri da poboljšamo kvalitet hrane, za centralnu kuhinju smo nabavili konvertomat mašinu koja će značajno smanjiti upotrebu ulja, jer hranu priprema uz pomoć toplog vazduha. Na dnevnom nivou trošimo 64,5 litara i želimo da smanjimo unos ulja po detetu.
Planiramo i da podnesemo projekat za potencijalno darovitu decu. Njime je predviđena rekonstrukcija i savremeno opremanje trećeg sprata vrtića „Leptirić” za rad sa decom koja su talentovana za razne oblasti. Naši planovi su veliki. Smatramo da uvek možemo bolje.

Jovana Šormaz