ZRENJANINKE ISKUSILE ČAROBNI SVET KREATIVNOSTI I POSEBNE VEŠTINE KROZ KALIGRAFIJU
Svaki potez pera umetničko delo!
Umetnost lepog pisanja okupila je nedavno u Gradskoj narodnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin” dvadesetak polaznica koje su želele da savladaju ovu tehniku. Na četiri radionice sugrađanke su po tri sata vežbale korišćenje specijalnog pera, kako bi se osposobile da krasnopisom ispišu, na primer, svoje inicijale, citat ili stih. Krajnji proizvod obuke, završni rad, prikazan je na izložbi koja je upriličena krajem septembra u biblioteci.
– Na radionicama su Zrenjaninke upoznale osnove kaligrafije, naučile pravilno da ispisuju ornamentalne ukrase i različite oblike inicijalnih slova manipulišući posebnim perom. Takođe, pravile su varijetete svog rada, a potom zajedno sa mentorkom uobličile konačan izraz – istakla je Nataša Stoiljkovski, rukovoditeljka Naučnog odeljenja i organizatorka.
Napomenula je da su radionice podrazumevale rad u manjim grupama. Interesovanje je bilo toliko, da je za par sati po objavljivanju poziva biblioteke, grupa već bila formirana. Prema očekivanju, naveći broj zainteresovanih bio je iz sfere prosvete i umetnosti, što i jeste jedan od ciljeva projekta: da se stečena znanja prenose na nove generacije.
– Kurs kaligrafije bio je pravo osveženje za moju kreativnost. Kroz pažljivo vođene vežbe, naučila sam kako da svako slovo pretvorim u umetničko delo. Atmosfera je bila inspirativna i motivišuća. Uživala sam u svakom potezu pera. Najviše mi se svidelo to što smo temeljno radili na svakom potezu – istakla je jedna od polaznica Bojana Pisidorov. Ona je navela da je veoma zadovoljna kursom, jer će moći da koristi naučeno u svom daljem radu.
– Posebno me raduje što ću ovo znanje preneti i deci, s obzirom na to da imam školu crtanja i slikanja. Verujem da kaligrafija može da podstakne i njihovu kreativnost i preciznost – navela je Pisidorov.
Silvia Gladić, predavač na Visokoj školi strukovnih studija u Novom Sadu, takođe je zadovoljna stečenim iskustvom.
– Neograničene mogućnosti komponovanja i kombinovanja u likovnom smislu predstavljaju nepresušan izvor inspiracije . Ovo iskustvo će sigurno naći mesto u mom ličnom stvaralaštvu, ali i u profesionalnom radu sa studentima – istakla je Gladić.
ČUVANJE BAŠTINE
Radionice je vodila master slikarka kaligrafkinja, Suzana Vukićević. Ona smatra da održivost starih zanata (u šta spada i kaligrafija) predstavlja, između ostalog, očuvanje nacionalnog identiteta i kulturne baštine jednog naroda.
– Reč je o vrednostima od neprocenjivog značaja čije bi negovanje trebalo da je prioritet, naročito u vremenu kada se sve digitalizuje i kada se sve dostupno. Kaligrafija sama po sebi je živa i širi je pojam od lepog pisanja. Ona predstavlja lepotu linije koja se prenosi, širi i objedinjuje različite jezike, pisma, rukopise, a samim tim i različite kulture. Da bi smo poštovali druge, moramo najpre znati i negovati svoj jezik i svoje pismo – ukazala je Vukićević. Ona, na osnovu dosadašnjeg iskustva, kaže da zainteresovanih da nauče veštinu lepog pisanja i te kako ima. To se pokazalo i u našem gradu.
– U pitanju su ljudi zaljubljeni u slovo, u liniju, u pismo, u istoriju, u književnost, u bajke… U pitanju su zaposleni i studenti koji pored svih obaveza ipak stižu da se posvete krasnopisu sa maksimalnim strpljenjem. Veliko mi je zadovoljstvo što mogu da predstavim i prenesem, i pisanim slovom i rečju, ljubav prema kaligrafiji -zaključila je naša sagovornica.
RELAKSACIJA KROZ PERO
Sonja Ljubotina, učiteljica u Onovnoj školi „Vuk Karadžić” kaže da je umetnost lepog pisanja uvek privlačila, te da je sa radošću bila polaznica kursa u biblioteci.
– Hvala Nataši Stoiljkovski na ideji i inicijativi da kaligrafiju uvrsti u jedan od projekata Gradske narodne biblioteke, a isto tako i našoj instruktorki Suzani koja je tako nežno i sa puno strpljenja prenela deo svog umeća na nas. Umetnost pisanja ukrasnih slova me je oduvek zanimala i svojevremeno sam samostalno istražila određene fontove, ali sam tek na kursu uvidela koliko je važno da te vodi iskusna ruka i pravi znalac – rekla je Ljubotina. Navodi da je uživala u svakom trenutku u predivnoj atmosferi te da se nada se će biti prilike da se i dalje usavršava, a da je za sada koristi kao jedno od najboljih sredstava za relaksaciju.
Kako su naveli organizatori, interesovanje za radionice kaligrafije, koje je finansiralo Ministarstvo kulture, bilo veće od očekivanog. Biblioteka planira nastavak ovih aktivnosti, kako bi svi koji to žele, dobili priliku da učestvuju.
S. Vorkapić