ZRENJANINSKA POLICIJA SVAKODNEVNO BRINE O SUGRAĐANIMA

Bezbednosna situacija – stabilna!

Sva najteža krivična dela u protekloj godini su rešena. Najzastupljenije su krađe i teške krađe, kako kod maloletnika tako i među odraslim licima. Porodično nasilje i dalje je prisutno, ali se sistemski dobro borimo protiv njega. Može se reći da je Zrenjanin bezbedno mesto za život, poručio je Đorđe Miolski, šef Odseka kriminalističke policije Zrenjanin.
– Policijska uprava (PU), kao i odeljenje kriminalističke policije preduzimaju sve mere kako bi sugrađani bili sigurni. Stavljamo akcenat na najteža krivična dela, ali i intenzivno radimo na suzbijanju imovinskih krivičnih dela, narkotika i droge. Tokom prošle godine rešena su sva dela ubistva i pokušaji ubistava kao i nanošenje teških telesnih povreda – istakao je Miolski za RTV „Santos”. On je naveo da su dobri rezultati ostvareni i na suzbijanju narkomanije.
– Imali smo 253 zaplene i oko 35 kilograma različitih vrsta narkotika je oduzeto. Samo u jednoj akciji, u novembru mesecu smo zaplenili 15 kilograma opojnih sredstava. Procesuirali smo 230 osoba – istakao je šef Odseka.

Major policije navodi da, pored represivne delatnosti koju sprovode, policija obavlja i značajnu preventivu – edukacije, predavanja o suzbijanju narkomanije u školama i drugim organizacijama koje ih pozovu. To je vrlo važan segment u borbi protiv narkomanije.
Maloletnički kriminal čini 6,7 odsto od ukupnih krivičnih dela koja se izvrše na teritoriji Policijske uprave Zrenjanin. Imovinski delikti su najzastupljenija dela inače, pa tako i među maloletnicima. U prošloj godini je evidentirano 744 krađe i 254 teške krađe.
– Osim ovih, nasilje u porodici predstavlja ozbiljan društveni problem i borba protiv njega zahteva snažne mere. Trudimo se, u skladu sa zakonom, da sprečimo da uopšte dođe do ovih krivičnih dela, kao i da se izvršioci adekvatno procesuiraju, a žrtvama da se pruži zaštita – istakao je Miolski. Navodi da ovo predstavlja specifičnu oblast koja zahteva pažnju i drugih ustanova poput Centra za socijalni rad, zdravstvenih institucija i javnog tužilaštva koje je zaduženo za procesuiranje počinilaca.
– Na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, u mogućnosti smo da izričemo hitne mere. Mi smo ih u toku prošle godine izrekli 979. Od toga 660 hitnih mera zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj, a 319 mera privremenog udaljenja nasilnika iz stana. Mislim da ove mere daju dobar rezultat, a da se naša Uprava pokazala odgovornom u suzbijanju ove problematike s obzirom da „zrenjaninski model” funkcioniše već duže vreme i da se dobro pokazao. Apelovao bih na sugrađane ukoliko primete da postoji porodično nasilje u svojoj okolini, da ga prijave policiji. Na taj način ćemo se na adekvatan način izboriti sa ovim problemom i preduprediti neku težu posledicu – istakao je Đorđe Miolski.
Kako bi bezbednost građana bila na što višem nivou, u Policijskoj upravi navode da je pojačana pozornička i patrolna delatnost. To je rezultiralo da su na delu uhvaćena 274 učinioca krivičnih dela. Prošle godine je prijavljen nestanak 12 automobila, od kojih je 10 pronađeno a za preostala dva se još uvek traga.

S. V.