POZNATA MUŽLJANSKA MANIFESTACIJA OBELEŽILA PUNOLETSTVO

Tradiciju treba proživeti, jedino će tako opstati

Venčanje, pored krštenja, spada u najznačajnije događaje svake porodice. Da bi bili što veličanstveniji, angažuje se cela porodica, a pripomaže joj brojna rodbina, prijatelji, komšije.
Tradicionalni mužljanski svatovi odvijaju se istovremeno na dva mesta – u devojačkoj i u momačkoj kući. Dok vredne domaćice tokom nedelje, koja prethodi događaju, mese i peku kolače i spremaju bogatu trpezu za svadbeni doručak, ručak i večeru, marljivi domaćini zajedno sa prijateljima podižu šator u dvorištu ili na ulici, postavljaju klupe i stolove.

Najznačajnije ličnosti svadbe, pored naravno mlade i mladoženje, jesu kumovi, deveruše i buklijaši. Deveruše su obučene u istovetne haljine. U kosi imaju cvet, a u ruci korpu sa ruzmarinom. Buklijaši oblače odela, koje krasi marama prebačena preko ramena, sa cvetom i trakom. U ruci drže štap opleten ruzmarinom, kao i flašu vina, ukrašenu kolačem, takozvanom pletenicom.
Kako bi se ovi običaji ovdašnjih Mađara sačuvali, Udruženje za negovanje starih običaja „Remus” organizovalo je 18. put manifestaciju pod nazivom „Mužljanska svadba”.

Domaćini su u prepodnevnim satima sve posetioce dočekali mirisom svinjskog paprikaša, tj. takmičenjem u kuvanju ovog prepoznatljivog jela, koje je bilo (i ostalo) neizostavni deo svadbe. Naravno, nakon glavnog ručka, na red dolaze slane i slatke poslastice, a njih je i ove godine bilo u izobilju. Valja se i veseliti, uz muziku orkestra Udruženja „Remus”, ali i uz dobre domaće rakije.
Manifestaciju je zvanično otvorila potpredsednica Skupštine Srbije, Elvira Kovač. Tom prilikom je istakla da saradnja između nevladinih organizacija, škola, vrtića, roditelja i pedagoga, koju smo doživeli i ovog puta, jeste za divljenje.
– Tradiciju ne treba negovati, jer ona nije bolesna, a ne treba je ni čuvati, jer nije zatvorenik. Tradiciju treba proživeti, jer jedino tako će opstati – istakla je Kovač.

Nakon uvodnih reči dugogodišnjeg i iskusnog mužljanskog buklijaša, Lasla Siverija, usledio je kulturno-umetnički program. Narodnim pesmama i igrama okupljene su razvselili članovi Kulturno umetničkih društava „Petefi Šandor” iz Mužlje, GIK „Banat – Pionir” i „Petefi” iz Zrenjanina, ali i učenici Osnovne škole „Servo Mihalj”.
Završni deo događaja pripao je deverušama i buklijašima. Oni su zajedno sa kumovima i gostima, a uz pratnju muzičara, krenuli ka svadbenom balu, u okviru kojeg je priređen i tradicionalni susret deveruša i buklijaša iz cele Vojvodine.

Podršku održavanju „Mužljanske svadbe” pružili su Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, Grad Zrenjanin, kompanija „Gomeks”, salon venčanica „Tina” i Savet Mesne zajednice „Mužlja”.

Tekst i foto: Tivadar Borbelj

  • NAGRAĐENI NAJBOLjI KULINARI
    Prema oceni stručnog žirija, prvo mesto i nagrada za najbolji svinjski paprikaš pripala je Gabrijelu Carini iz Jankovog Mosta. Drugo mesto je osvojio Čaba Šeljmeši iz Mihajlova, dok su treći bili Eva i Ferenc Farkaš iz Torde. Posebna nagrada pripala je ekipi iz mesta Đenđeš (Mađarska).