VLADAJUĆA VEĆINA JE SVOJE USVOJILA, A OSTALE PREDLOGE KAO I DO SADA – ODBACILA

Goran umesto Gorana

Prošlog četvrtka pred odbornicima su se našle 22 tačke, a potom je dnevni red proširen je sa još četiri. Jedna od dopunskih u vezi je sa smenom višegodišnjeg rukovodioca Javnog preduzeća za urbanizam Gorana Kravarušića, a druga prelaskom Pinove vile u vlasništvo Grada.

DVADESETAK PREDLOGA ODBIJENO
Na mesto vršioca dužnosti direktora JP za urbanizam postavljen je Goran Fijat, nekadašnji prvi čovek JKP „Čistoća i zelenilo”. On je trenutno predsednik Saveta tomaševačke Mesne zajednice.
Kravarušić je rukovodio Javnim preduzećem za urbanizam (nekadašnjom Direkcijom za izgradnju i uređenje grada) od jula 2012. do kraja novembra 2016. godine. Vratio se marta 2021. na mesto v.d. direktora.

 

Odbornici su usvojili odluku da se iz državnog u vlasništvo grada pribavi Pinova vila kako bi se sanirala i rekontruisala u Centar za savremenu umetnost i nove medije. On bi bio namenjen lokalnim, kao i autorima iz zemlje i inostranstva. Time bi bila obogaćena kulturna ponudaZrenjanina, obrazloženo je u odluci. Navodi se da je u proteklih petnaestak godina Zavod za zaštitu spomenika kulture redovno konkurisao za finansiranje sanacije ovog objekta, ali da su uvek odbijani zbog nerešenih imovinsko-pravnih poslova usled dugotrajnog postupka restitucije. On je tek nedavno pravosnažno okončan. Zato je Zavod predložio Gradu da preuzme Pinovu vilu.
Skupština je prihvatila odluku o korišćenju utrina i pašnjaka, a „Banatski festival vina” postao je manifestacija od posebnog značaja. Za program podrške u stanovanju biće pribavljena kuća u Melencima koja je sada u vlasništvu države. Zeleno svetlo dobila je Strategija za mlade za narednih šest godina, kao i planovi generalne regulacije za Gradnulicu i Ečku.
– Time se otvaraju mogućnosti za rešavanje određenih problema i za razvoj turizma. To se posebno odnosi na dvorca Kaštel – kazao je zamenik gradonačelnika Saša Santovac.

 

Odbornici Lige socijaldemokrata Vojvodine predložili su da se u dnevni red uvrsti dvadesetak tema. Kao i do sada, sve je odbijeno. Dejan Čapo, Bojana Begović, Aleksandar Marton i Nataša Lalić pitali su o izgradnji autoputa Beograd–Zrenjanin–Novi Sad i obilaznice. Osudili su odluku da se zatvori Hemijsko-prehrambena i tekstilna škola „Uroš Predić”. Dejana Čapa je zanimalo koje aktivnosti je lokalna samouprava preduzela kako bi poboljšala standard građana, podsetivši da su plate u Zrenjaninu niže od pokrajinskog i republičkog proseka.
– Kako da sugrađani prežive mesec kada im je za zadovoljenje osnovnih potreba neophodna skoro jedna i po plata, a od početka 2024. poskupeli su grejanje, parking, usluge iznošenja i deponovanje smeća, kao i odvođenje otpadnih voda za skoro 70 procenata – rekao je Čapo.
Interesovalo ga je i zašto na gradskoj kući nije istaknuta vojvođanska zastava. Time se, dodao je, krši Pokrajinska odluka o izgledu i korišćenju simbola AP Vojvodine. Najavio je da će LSV pisati prekršajne prijave. Čapo je predložio da se u spisak manifestacija od značaja za Grad uvrste Dani zrenjaninske pijaće vode i plastične ambalaže.

TOPLANA „VUČE” KREDIT
Ligaši su pokrenuli inicijativu da proslavljena karatistkinja Snežana Perić Pantić, koja je preminula pre dve godine, dobije mural.
Dopunu dnevnog reda predložila je i odbornica Novog DSS-a Mirjana Grujić. Tražila je poništavanje saglasnosti na plan upisa školske 2024/2025. koju je potpisao gradonačelnik.
– I pored našeg zahteva za dostavu saglasnosti i Elaborata lokalne samouprave o gašenju HPTŠ „Uroš Predić”, ništa nismo dobili. Nedopustivo je da se prema obrazovanju odnosimo krajnje nemarno – poručila je Grujić.
Šef odborničke grupe Novog DSS-a Zoran Sandić istakao je da je JP „Gradska toplana” u velikom problemu zbog kredita od šest miliona evra koji mora biti vraćen do 2026. Sandić je ukazao da je za osam godina otplaćeno svega 200.000 evra. Veli da će dug opet vratiti građani preko uvećanih računa za centralno grejanje.

Odbornik Ljubomir Erdeljan je negativno ocenio poslovanja firmi u 2023. Prema njegovim rečima, prihodi javnih preduzeća su zbirno manji za 412 miliona dinara, što je pokazatelj smanjenog obima poslovanja. Potraživanja i obaveze prema poveriocima su na izrazito velikom nivou, naglasio je Erdeljan. Izrazio je sumnju u vezi sa iskazanim ostvarenim dobitima preduzeća.
Povodom izdvajanja dva miliona dinara za zapošljavanje lekara u Opštoj bolnici, Zoran Sandić je podsetio da je u pitanju jedina bolnici u Srbiji izgrađena sredstvima samodoprinosa.
– Građani Srednjobanatskog okruga izdvojili su za izgradnju blizu 50 miliona evra za proteklih 25 godina. Ona je sada u vlasništvu Pokrajine, a ne Grada. Još nije završena. Treba ulagati u zdravstvo, ali i tražiti povraćaj pomenute sume – ne u novcu, nego da se urede preostalih pet spratova. Ne sme se zaboraviti ni primarna zdravstvena zaštita u mesnim zajednicama – poručio je Sandić.
Miroslava Malbaški

KOLIKO RUKOVODILACA JE U V.D. STATUSU?
Predstavnici Novog DSS-a uputili su više odborničkih pitanja: kada će Zrenjaninci dobiti zdravu pijaću vodu, koliko faza ima projekat fabrike i kako će biti rešeno vodosnabdevanje u 22 sela. Traže da im se odgovori koliko je direktora preduzeća i ustanova trenutno na funkciji u v.d. stanju, kao i kada će polovna magnetna rezonanca u Bolnici biti na usluzi građanima.