KAKO SU LANE POSLOVALA OVDAŠNJA PREDUZEĆA I ŠTA OČEKUJU U NAREDNOM PERIODU
Situacija u Srbiji i u svetu ne pogoduje privrednicima
Zrenjanski poslovni krug (ZREPOK) tokom više od decenije i po postojanja beleži značajne rezultate. Sprovodi društveno odgovorne akcije i radi na osnaživanju postojećih kapaciteta. Lane su članice ZREPOK-a, ostvarile prihod od blizu 74,7 milijardi dinara, što je za tri milijarde više (4,14 odsto) nego 2023. godine. Dobitak iznosi oko 1,5 milijardi dinara. U poslovnom krugu je 11 članica, odnosno 25 privrednih subjekata koji zapošljavaju 6.391 radnika. Kako je na nedavno održanom skupu rekao predsednik Borislav Umićević, situcija u državi i u svetu ne pogoduje poslovanju. Reč je o ratovima, blokiranim putevima, sankcijama, carinskom ratu koji su pokrenule SAD.
POGUBNE POSEDICE SUŠE
Kompanija „UM ING” („Umićević inženjering”) čiji je Umićević direktor i vlasnik, osnovana je pre skoro dve decenije. Danas je to sistem od tri pravna subjekta: „UM-ING”, „Petkus inženjering” i „Petkus proces kontrol”. Bave se proizvodnjom silosa, fabrika stočne hrane, prijemom i skladištenjem uljarica i žitarica. Zapošljavaju oko 50 radnika, dok se u sezoni broj kreće od 70 do 100 osoba, u zavisnosti od posla. Uspešni su u regionu (Hrvatska, Mađarska, Severna Makedonija, Bugarska, Rumunija), a doprli su i do Rusije, Ukrajine, Kazahstana, Libana.
– Promene na svetskom nivou uticale su i na nas. Brojni su problemi, a jaka konkurencija i korupcija nisu nas mimoišli. Budući da smo okrenuti poljoprivredi, najviše štete donele su nam klimatske promene. Velika suša koja je obeležila 2024. godinu ostavila je velike posledice. Prinosi su prepolovljeni, rod je drastično podbacio na celom Balaknu, što je direktno uticalo na poslovanje. Prvi put za dve decenije nemamo ugovorene poslove unapred. Ipak sam optimista. Verujem da ćemo i ovu situaciju uspešno prebroditi – rekao je Borislav Umićević.
TRGOVCI IZVUKLI DEBLJI KRAJ
Sa njim se složio i Goran Kovačević, predsednik Nadzornog odbora kompanije „Gomeks”. Ovaj trgovinski lanac zapošljava 2.842 ljudi i ima 295 prodavnica širom Srbije. Lane ih je otvoreno više od 40, a obnovljeno je oko 30 objekata. Do 2027. planirano je da se dođe do 500 lokala. Kovačević je govorio o bojkotu sa kojim su se suočili veliki trgovinski lanci.
– Krivicu snose i trgovci i dobavljači, ali su se kola slomila na trgovcima. Kupac u prodavnici vidi neku novu, nerealno visoku cenu. Njega ne zanima ga da li je to zbog trgovačke marže, pohlepnih proizvođača ili neorganizovane države. Sa druge strane, bilo bi lepo da se oni koji se bave tim problemom potrude da ga osvetle sa svih strana, pa neka potrošači sami zaključe ko je za šta kriv – kazao je Kovačević.
Dragan Vidaković vodi specijalizovani maloprodajni lanac „Impel” kiosaka koji posluje na teritoriji Zrenjanina i Kikinde. Kaže da je navedena delatnost nisko profitabilna i u kriznim vremenima otporna na promene.
– Sve poteškoće sa kojima se drugi suočavaju, nas ne dotiču previše. Očuvali smo profitabilnost i likvidnost. Problem sa kojim se mi suočavamo je pronalaženje radne snage. Najviše se oseća nedostatak prodavaca – dodao je Vidaković.
STANOGRADNJA NE POSUSTAJE
Budimir Jovanović je na čelu grupacije „Keramika Jovanović”. Ističe da je 2024. završena uz blagi rast prometa, što se ne očekuje u 2025. Loš start rezultat je aktuelnih dešavanja. Osim niza poteškoća, Jovanović je naveo da firma nema pristup velikim građevinskim poduhvatima. Orijentisana je isključivo ka privatnom sektoru, bez vezivanja za javne investicije. Naglasio je i da je smanjen broj izdatih građevinskih dozvola, te da navedena aktivnost jenjava na nivou Srbije.
– Ukoliko se ne reši politička situacija u državi, imaćemo znatno veće probleme u građevinarstvu. Ipak, u Zrenjaninu je stanogradnja i dalje u punom zamahu. Naglašavam da ne postoji platežno sposobna tražnja u odnosu na to koliko se gradi. Posebna priča je koliko se planira. Oni koji kupuju nekretnine, trebalo bi da povedu računa od koga ih uzimaju i da sve dobro provere – rekao je Jovanović.
Najviše razloga za slavlje ima Nikolin Surdućan, prvi čovek „Dženeral solušna”. Reč je o vodećem preduzeću u oblasti proizvodnje i distribucije metalne galanterije. U poslednjih nekoliko godina Surdućan je investirao u proširenja programa i moderne tehnologije, te je njegova firma postala atraktivna za klijente.
– Za nas je ova godina počela mnogo bolje nego prethodna. Beležimo rast od 50 odsto u odnosu na lane i to pretežno u izvozu. Radimo za multinacionalne kompanije, sigurni smo i ne strahujemo od problema – poručio je Surdućan.
Steva Kočalka, vlasnik „Valora”, namerava da zadrži trenutni okvir poslovanja. Planira čak i da zatvori pojedine neprofitabilne objekte. Kako je istakao, radnici nemaju razloga za brigu, jer će im biti ponuđene nove pozicije.
MIROSLAVA MALBAŠKI
Foto: Jovan Drndak Njegović