ADVOKAT JELENA PIRIĆ SE IZBORILA ZA PRAVDU NA NAJVIŠEM NIVOU

Pravna bitka o „policijskoj klopci”

Zrenjaninski branioci ponovo su pokazali zavidno znanje pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Jelena Pirić je svojom sposobnošću i argumentima uverila sud da su prava njenog klijenta povređena. Dobre vesti stigle su početkom maja ove godine. Sud je predstavku, koju je poslala 15. marta 2023, proglasio prihvatljivom, što predstavlja retkost u praksi.
Naime, predmet obraćanja organu se odnosi na navodno policijsko dovođenje carinskog službenika Petra Raduka u zamku i njegovu osudu na mito, što je u suprotnosti sa članom 6 Konvencije za zaštitu ljudskih prava.
OBELEŽENE NOVČANICE
Sve je počelo 2. septembra 2015. godine. Tog dana se G.Ć, lokalni biznismen koji se bavi uvozom polovnih automobila, obratio Policijskoj upravi Zrenjanin i podneo krivičnu prijavu protiv carinskog službenika zbog mita. U toj prijavi je naveo da se Raduk može podmititi da „reši pitanja” u vezi sa raznim carinskim taksama i procedurama. Potom je svedočio javnom tužiocu da je bio užasnut ovim informacijama i da je zato odlučio da stvar prijavi, navodi se u presudi u koju naš list ima uvid. Istog dana istražni sudija je odobrio dvomesečni tajni nadzor nad Radukom.
– Tokom ovog perioda, policija je presretala SMS poruke između Raduka i Ž.B. i snimala njihove telefonske razgovore. U istom vremenskom okviru, carinski službenik se sastajao dva puta sa G.Ć. Na prvom sastanku, koji je inicirao G.Ć, rekao je Raduku da je čuo od Ž.B. da može da reši njegove probleme i raspitao se o troškovima. Raduk je u početku negirao da se bavi takvim aktivnostima. Nakon ponovljenih zahteva, na kraju je pristao na isplatu od blizu 5.000 evra u nekoliko rata. Policija je sastanak tajno snimala video-kamerom uz znanje G.Ć. Tokom drugog sastanka, G.Ć, opremljen uređajem za snimanje zvuka koje je obezbedila policija, predao je Raduku obeležene novčanice (koje je takođe policija nabavila). Nakon toga je uhapšen – stoji u presudi.
KUĆNI PRITVOR
Četiri godine kasnije, tačnije 23. septembra 2019, Viši sud u Zrenjaninu je osudio Raduka za primanje mita i izrekao mu kaznu kućnog zatvora u trajanju od godinu dana. Kako saznajemo, u istoj presudi, sud je utvrdio da je Ž.B. bio posrednik carinskog službenika u pristupanju G.Ć. i osudio ga kao saučesnika, izrekavši mu kaznu kućnog zatvora od šest meseci.
– Tokom krivičnog postupka carinski službenik je tvrdio da je njegovo gonjenje rezultat policijskog nameštanja, posebno tvrdeći da je G.Ć. delovao kao policijski doušnik i da je učestvovao u „simulovanom poslu” bez sudskog odobrenja koje zahteva Zakonik o krivičnom postupku. Međutim, sud je odbacio ovaj argument. Viši sud je utvrdio da „jasno i nedvosmisleno svedok G.Ć. nije označen kao prikriveni islednik, niti je sproveden simulovan posao, jer njegovo angažovanje kao prikrivenog islednika nije naloženo”.
Apelacioni sud u Novom Sadu je povećao kaznu Raduku na dve godine zatvora, nakon čega je usledila trogodišnja zabrana rada kao carinskog službenika. Ž.B. je povećana sankcija na devet meseci kućnog zatvora. Ovu presudu je kasnije potvrdio Vrhovni kasacioni sud. Ustavni sud je 12. oktobra 2022. odbacio ustavnu žalbu.
Evropski sud za ljudska prava primećuje da domaći sudovi nisu na odgovorajuć način odgovorili na navode o policijskoj klopci. Zaključak je da su proceduralni propusti vlasti u ovom slučaju prekršili pravo Petra Raduka na pravično suđenje, te je došlo do povrede člana 6 Konvencije – ističe se u presudi.

IVA ISAKOV

REČ ODBRANE
Jelena Pirić je tokom pripravničkih dana pratila slučaj Petra Raduka zajedno sa kolegom Vićentijem Darijevićem. Podsećamo da je ovaj advokatski tandem imao uspeha na sličnom slučaju takođe pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
– I na jednom i na drugom predmetu je zajednički radila cela kancelarije. Praksa iz slučaja „Simić protiv Srbije” je pomogla i u rešavanju ovog predmeta. Imajući u vidu da je procenat usvajanja predstavki veoma mali, kako u odnosu na našu zemlju, tako i na druge države, donošenje presude u korist mog klijenta je izuzetno veliki uspeh u profesionalnom smislu. Presuda „Raduk protiv Srbije” je objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije” broj 42/2025 i tek će se u budućnosti videti njen uticaj na druge aktuelne krivične predmete – objašnjava naša sagovornica.
Dodaje da nakon što dođe do utvrđivanja povrede prava podnosiocu predstavke, neophodno je da se inicira pred nadležnim organom u Republici Srbiji ponavljanje sudskog postupka. Tada se očekuje donošenje oslobađajuće presude, kao jedine zakonite odluke.