ARADÁČANIA MAJÚ ZA SEBOU 31. MANIFESTÁCIU VINARIÁDU – ODMENENÉ SÚ NAJLEPŠIE VÍNA V MINULOM ROKU

Kvalita je dôležitejšia od kvantity

Podľa mienky degustačnej komisie, najkvalitnejšie biele vína v Aradáči sú Hrubíkove, keďže získali štyri ceny: prvé ceny pre taliansky rizling a merlot a tiež druhú a tretiu cenu v kategórie červených, rešp. bielých vín. Druhú cenu v kategórie bielých vín získal rajnský rizling Jana Labáta.

V kategórii rozé vína prvú cenu získalo víno Alberta Čemana, druhú cenu víno Miroslava Števka a tretiu cenu získalo víno Pavela Janča.
V kategórii červených vínov tretiu cenu získalo víno Janka Jánošíka.
Cenu pre najkrajší vinohrad porota udelila Paľkovi Čemanovi.
– V podmienkách suchoty je ťažko održiavať vinohrad a striekania je veľmi dôležité. Sorty, ktoré vo svojom vinohrade mám su početné: taliansky rizling, rajnsky rizling, frankovka, a mám aj nové odrody ako čo sú viktória, matilda, black magic. Máme i staré odrody, my ich voláme maďarka a muskat – povedal Pavel pre týždenník Zrenjanin.
Ústredná manifestácia sa konala v sobotu, 17. februára, v Omladinskej sieni, a degustácie červených a rozé, rešp. bielých vín sa uskutočnili týždeň predtým a učinkovalo 62 vzorkov vína: 30 v kategórie červených a rozé, a 32 v kategórie blielých.
– Na prvej degustácie sme mali aj vzorky zo Slovenska, hlavne to boli rozé vína. V piatok, keď sme vychutnávali biele vína, mali sme hostí z Tarašu a Mužli. No, boli sme svedkami toho, že aj v Mužli robia výnimočné vína, keďže jedno obsadilo štvrté miesto – prezradil predseda degustačnej komisie Miroslav Števko.
Na otázku o tom, aký rok za sebou majú vinohradníci, Števko povedal: -Dobrý. Mohlo byť lepšie. No, nemôžeme mať aj kvalitu aj kvantitu. Keď hovoríme o minulom roku, musíme zdôrazniť, že bola suchota a že to vyhovovalo len vinohradu, táto ultúra dozrela dobre. Oberali sme dva týždne skôr ako je to obyčaj, ale neškodilo to nikomu. Hrozno bolo zdravé. To bolo predpokladom, aby sme z neho dostáli aj zdravé vínko. Minulého roku sme mali len 11 vzorkov červeného soriet červeného a rozé vína a toho roku sme mali až tridsať soriet.To hovorí o tome, že kvantita.

 

  • Vo veselej atmosfére…
    Bál vinohradníkov, naďaleko známa Vinariáda bola veselica, na ktoréj sa najviac spievalo a tancovalo. Hudbu na starosti mala bieloblatská skupina Bell Ami. Vínko pre veselicu poskytli víťazníci tohoročnej degustácie.

Martina Hanusová